
Za dubnovým zdražením stálo vyšší ceny zboží o jedno procento a nikoliv služeb, jejichž ceny meziměsíčně stagnovaly. Vyšší ceny nelze připsat jednoznačně nějakému tahounovi. Nepřekvapily vyšší ceny u čerpacích stanic ani vyšší ceny alkoholu a tabákových výrobků. Oproti našim předpokladům byly vyšší ceny potravin, bydlení a zboží pro údržbu domácnosti.
Je pravděpodobné, že v nejbližších měsících uvidíme větší cenové pohyby u položek, kterých se týká rozvolňování protiepidemických opatření, například u oblečení a obuvi a některých služeb. Naše prognóza počítala s dosažením tří procent v květnu, a i když je inflace za duben jednoznačně nad všemi odhady, nejde o blesk z čistého nebe.
Současně je třeba připustit, že současná vlna rozvolňování je výrazně rychlejší, než s jakou naše prognóza počítá. Je možné, že v květnu uvidíme meziroční míru inflace ještě výš, poblíž 3,2 procenta. Nicméně již od července by rostoucí srovnávací základna z minulého roku měla meziroční míru inflace stahovat pod tři procenta.
Prognóza České národní banky (ČNB) počítala v dubnu s inflací na úrovni 2,9 procenta a dnes zveřejněný výsledek tak indikuje rostoucí šanci na dřívější zvyšování úrokových sazeb. Naše prognóza počítá s jejich zvýšením v listopadu a dnes zveřejněné údaje o inflaci posunou spekulace trhu ohledně utažení měnové politiky blíže k srpnovému zasedání. Zvýšení úrokových sazeb již v červnu považujeme za předčasné. Klíčový bude další vývoj epidemie.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)