Inflace ztrácí dech

Názor
Inflace dál ztrácí dech; v červenci klesla na 8,8 procenta z červnových 9,7 procenta. Spotřebitelské ceny jsou tak v meziročním srovnání na nejnižší hodnotě od prosince 2021. Za poklesem z části stojí vysoká loňská srovnávací základna – pro připomenutí v loňském v červenci se inflace blížila ke svému vrcholu a dosahovala hodnoty 17,5 procenta.
Lze předpokládat, že inflace bude v dalších měsíců dále klesat, i když ne již tak rychle. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivním jevem v datech o červencové inflaci je zejména zbrzdění růstu cen potravin, které meziměsíčně poklesly o 0,8 procenta. Nižší byly především ceny polotučného trvanlivého mléka o 4,8 procenta, ovoce o 4,3 procenta, a vajec o 3,3 procenta. Ceny potravin zmírňují svůj růst i meziročně – v červenci se sice meziročně zvýšily o 9,5 procenta, ale od loňského prosince je zřejmý zpomalující trend.

Lze předpokládat, že inflace bude v dalších měsíců dále klesat, i když ne již tak rychle. Je zde však jeden faktor, který může klesající trend ohrozit, a to velmi nízká míra nezaměstnanosti, která nemá v EU konkurenci – v červenci byla 3,5 procenta. Trh práce, kde převažuje poptávka ze strany zaměstnavatelů, je naprosto neadekvátní stagnaci české ekonomiky a nevalné situaci ve většině průmyslových odvětví.

Trh práce s převisem poptávky logicky vede k růstu ceny práce – a právě růst mezd, který se již v řadě odvětví roztočil, může inflaci ohrozit. Například v průmyslu vzrostla v červnu průměrná hrubá mzda meziročně o 9,1 procenta a v květnu o 11,1 procenta.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pokles inflace je zatím jen hrou čísel

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB