Inflace ztrácí dech

Názor
Inflace dál ztrácí dech; v červenci klesla na 8,8 procenta z červnových 9,7 procenta. Spotřebitelské ceny jsou tak v meziročním srovnání na nejnižší hodnotě od prosince 2021. Za poklesem z části stojí vysoká loňská srovnávací základna – pro připomenutí v loňském v červenci se inflace blížila ke svému vrcholu a dosahovala hodnoty 17,5 procenta.
Lze předpokládat, že inflace bude v dalších měsíců dále klesat, i když ne již tak rychle. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivním jevem v datech o červencové inflaci je zejména zbrzdění růstu cen potravin, které meziměsíčně poklesly o 0,8 procenta. Nižší byly především ceny polotučného trvanlivého mléka o 4,8 procenta, ovoce o 4,3 procenta, a vajec o 3,3 procenta. Ceny potravin zmírňují svůj růst i meziročně – v červenci se sice meziročně zvýšily o 9,5 procenta, ale od loňského prosince je zřejmý zpomalující trend.

Lze předpokládat, že inflace bude v dalších měsíců dále klesat, i když ne již tak rychle. Je zde však jeden faktor, který může klesající trend ohrozit, a to velmi nízká míra nezaměstnanosti, která nemá v EU konkurenci – v červenci byla 3,5 procenta. Trh práce, kde převažuje poptávka ze strany zaměstnavatelů, je naprosto neadekvátní stagnaci české ekonomiky a nevalné situaci ve většině průmyslových odvětví.

Trh práce s převisem poptávky logicky vede k růstu ceny práce – a právě růst mezd, který se již v řadě odvětví roztočil, může inflaci ohrozit. Například v průmyslu vzrostla v červnu průměrná hrubá mzda meziročně o 9,1 procenta a v květnu o 11,1 procenta.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pokles inflace je zatím jen hrou čísel

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.