Pokles inflace je zatím jen hrou čísel

Názor
Podle očekávání se meziroční inflace v ČR v červenci snížila pod hranici devíti procent, když dosáhla 8,8 procenta. Z rekordních 18 procent dosažených loni v září jde o výrazný posun, nicméně k inflačnímu cíli zbývá ještě kus cesty.
Dvě třetiny aktuální inflace jdou na vrub bydlení a potravinám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Aktuální pokles inflace je v první řadě výsledkem fungování vysokého srovnávacího základu, a nikoliv nějakého plošného přizpůsobení cen nové stagnační realitě. V podstatě pouze pohonné hmoty v porovnání s loňským rokem výrazně poklesly v reakci na situaci na komoditních trzích, zatímco ceny ostatního zboží a služeb zatím spíše jen zpomalují své dosavadní tempo růstu.

Na cenách v obchodech stále není vidět ani tlak přetrvávající slabé poptávky, ani relativně silná koruna nebo propad cen mezinárodní, zvláště pak lodní, dopravy. Dál výrazně zdražují služby spojené s bydlením, cestováním a stravováním.

Dvě třetiny aktuální inflace jdou na vrub bydlení a potravinám. O zhruba desetinu se postaraly rekreace a podobně i hotely a restaurace. Takže v podstatě žádná změna v rozložení inflačních sil v české ekonomice.

PSALI JSME:
Meziroční inflace na 8,8 %, ale pozor na meziměsíční přírůstky

Co čekat dále? Inflace se na začátku podzimu může na chvíli dostat ještě pod osm procent, avšak pak zafunguje nízký srovnávací základ z konce loňského roku, kdy byl zavedený tzv. úsporný energetický tarif. Zatímco loni inflaci na chvíli uměle snížil, letos ji vlastně navýší.

Česká národní banka by mohla být na první pohled s vývojem inflaci vzhledem ke své nové prognóze spokojená, nicméně k inflačnímu cíli se dobere nejdříve až v příštím roce. Jak rychle, to bude záležet na jejím postoji ke kurzu a k úrokovým sazbám. Prvním snížením úrokových sazeb totiž může vyslat signál, že inflace přestává být problémem.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace je stále vysoká a letos už moc klesat nebude

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB