Pokles inflace je zatím jen hrou čísel

Podle očekávání se meziroční inflace v ČR v červenci snížila pod hranici devíti procent, když dosáhla 8,8 procenta. Z rekordních 18 procent dosažených loni v září jde o výrazný posun, nicméně k inflačnímu cíli zbývá ještě kus cesty.
Dvě třetiny aktuální inflace jdou na vrub bydlení a potravinám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Aktuální pokles inflace je v první řadě výsledkem fungování vysokého srovnávacího základu, a nikoliv nějakého plošného přizpůsobení cen nové stagnační realitě. V podstatě pouze pohonné hmoty v porovnání s loňským rokem výrazně poklesly v reakci na situaci na komoditních trzích, zatímco ceny ostatního zboží a služeb zatím spíše jen zpomalují své dosavadní tempo růstu.

Na cenách v obchodech stále není vidět ani tlak přetrvávající slabé poptávky, ani relativně silná koruna nebo propad cen mezinárodní, zvláště pak lodní, dopravy. Dál výrazně zdražují služby spojené s bydlením, cestováním a stravováním.

Dvě třetiny aktuální inflace jdou na vrub bydlení a potravinám. O zhruba desetinu se postaraly rekreace a podobně i hotely a restaurace. Takže v podstatě žádná změna v rozložení inflačních sil v české ekonomice.

Co čekat dále? Inflace se na začátku podzimu může na chvíli dostat ještě pod osm procent, avšak pak zafunguje nízký srovnávací základ z konce loňského roku, kdy byl zavedený tzv. úsporný energetický tarif. Zatímco loni inflaci na chvíli uměle snížil, letos ji vlastně navýší.

Česká národní banka by mohla být na první pohled s vývojem inflaci vzhledem ke své nové prognóze spokojená, nicméně k inflačnímu cíli se dobere nejdříve až v příštím roce. Jak rychle, to bude záležet na jejím postoji ke kurzu a k úrokovým sazbám. Prvním snížením úrokových sazeb totiž může vyslat signál, že inflace přestává být problémem.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB