Inflaci ženou vzhůru hlavně náklady na bydlení

Názor
Zdražování zboží a služeb v Česku v březnu nepatrně zpomalilo, přesto stále pokračuje dvouciferným tempem. Inflace ve třetím měsíci letošního roku dosáhla 15 procent, což je nejnižší hodnota od loňského dubna.
Zásadní vliv na výši inflace má hlavně oblast bydlení. Ilustrační foto: FAEI.cz

Toto zpomalení však způsobila hlavně vyšší srovnávací základna z loňského roku. Ceny zboží úhrnem v březnu meziročně vzrostly o 17 procent a ceny služeb o 11,7 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zásadní vliv na výši inflace má hlavně oblast bydlení.

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským březnem o 6,8 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,7 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 16,4 %), vodného (+ 16,3 %), stočného (+ 30,3 %), tuhých paliv (+ 53,7 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 44,6 %).

PSALI JSME:
Zvyšující se náklady na bydlení stále pohánějí inflaci

Cena elektřiny dále mírnila zdražování na 29,6 procenta, růst mírnily také ceny zemního plynu na 60 procent z únorového růstu o 74,2 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Rozpočty domácnosti však výrazně zasáhne také pokračující zdražování základních potravin, které jsou o desítky procent dražší než loni. Rýže v březnu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 32,9 procenta, mouka o 32,6 procenta, vepřové maso o 34 procent, polotučné trvanlivé mléko o 45,2 procenta, vejce jsou dražší o 75,5 procenta a cukr o 97,6 procenta.

Citelně zdražilo také stravování v restauracích, za které letos strávníci dají o 21,5 procenta více než loni. O 19,1 procenta jsou dražší také ubytovací služby. Za dovolenou s komplexními službami letos zájemci podle ČSÚ zaplatí o 24,6 procenta více než loni v březnu. Právě dovolené jsou jednou z prvních věcí, které lidé v krizi oželí. Provozovatele hotelů a restaurací tak čekají špatné časy.

PSALI JSME:
Miroslav Singer: Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku

Na pozoru se musí mít i lidé, kteří schraňují své peníze v hotovosti nebo je mají uložené na bezúročných účtech. Patnáctiprocentní inflace totiž z každých sto tisíc ročně „ukrojí“ vysokých 15 tisíc korun.

Přesně o tolik se sníží hodnota neúročených úspor. Stále více drobných investorů proto raději nakupuje nemovitosti, hlavně nové byty. Právě ty představují jednu z nejlepších a nejbezpečnějších možností, jak ochránit své finance před inflací.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jádrová inflace v eurozóně opět zrychlila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Evropská inflace konečně na ústupu

Po dubnovém chvilkovém nárůstu se v květnu inflace v eurozóně začala opět snižovat. Z původních sedmi procent poklesla na 6,1 procenta a byla tak nejnižší za posledních 15 měsíců.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB