Inflaci ženou vzhůru hlavně náklady na bydlení

Názor
Zdražování zboží a služeb v Česku v březnu nepatrně zpomalilo, přesto stále pokračuje dvouciferným tempem. Inflace ve třetím měsíci letošního roku dosáhla 15 procent, což je nejnižší hodnota od loňského dubna.
Zásadní vliv na výši inflace má hlavně oblast bydlení. Ilustrační foto: FAEI.cz

Toto zpomalení však způsobila hlavně vyšší srovnávací základna z loňského roku. Ceny zboží úhrnem v březnu meziročně vzrostly o 17 procent a ceny služeb o 11,7 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zásadní vliv na výši inflace má hlavně oblast bydlení.

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským březnem o 6,8 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,7 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 16,4 %), vodného (+ 16,3 %), stočného (+ 30,3 %), tuhých paliv (+ 53,7 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 44,6 %).

PSALI JSME:
Zvyšující se náklady na bydlení stále pohánějí inflaci

Cena elektřiny dále mírnila zdražování na 29,6 procenta, růst mírnily také ceny zemního plynu na 60 procent z únorového růstu o 74,2 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Rozpočty domácnosti však výrazně zasáhne také pokračující zdražování základních potravin, které jsou o desítky procent dražší než loni. Rýže v březnu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 32,9 procenta, mouka o 32,6 procenta, vepřové maso o 34 procent, polotučné trvanlivé mléko o 45,2 procenta, vejce jsou dražší o 75,5 procenta a cukr o 97,6 procenta.

Citelně zdražilo také stravování v restauracích, za které letos strávníci dají o 21,5 procenta více než loni. O 19,1 procenta jsou dražší také ubytovací služby. Za dovolenou s komplexními službami letos zájemci podle ČSÚ zaplatí o 24,6 procenta více než loni v březnu. Právě dovolené jsou jednou z prvních věcí, které lidé v krizi oželí. Provozovatele hotelů a restaurací tak čekají špatné časy.

PSALI JSME:
Miroslav Singer: Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku

Na pozoru se musí mít i lidé, kteří schraňují své peníze v hotovosti nebo je mají uložené na bezúročných účtech. Patnáctiprocentní inflace totiž z každých sto tisíc ročně „ukrojí“ vysokých 15 tisíc korun.

Přesně o tolik se sníží hodnota neúročených úspor. Stále více drobných investorů proto raději nakupuje nemovitosti, hlavně nové byty. Právě ty představují jednu z nejlepších a nejbezpečnějších možností, jak ochránit své finance před inflací.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jádrová inflace v eurozóně opět zrychlila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.