Inflaci ženou vzhůru hlavně náklady na bydlení

Zdražování zboží a služeb v Česku v březnu nepatrně zpomalilo, přesto stále pokračuje dvouciferným tempem. Inflace ve třetím měsíci letošního roku dosáhla 15 procent, což je nejnižší hodnota od loňského dubna.
Zásadní vliv na výši inflace má hlavně oblast bydlení. Ilustrační foto: FAEI.cz

Toto zpomalení však způsobila hlavně vyšší srovnávací základna z loňského roku. Ceny zboží úhrnem v březnu meziročně vzrostly o 17 procent a ceny služeb o 11,7 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zásadní vliv na výši inflace má hlavně oblast bydlení.

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským březnem o 6,8 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,7 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 16,4 %), vodného (+ 16,3 %), stočného (+ 30,3 %), tuhých paliv (+ 53,7 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 44,6 %).

Cena elektřiny dále mírnila zdražování na 29,6 procenta, růst mírnily také ceny zemního plynu na 60 procent z únorového růstu o 74,2 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Rozpočty domácnosti však výrazně zasáhne také pokračující zdražování základních potravin, které jsou o desítky procent dražší než loni. Rýže v březnu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 32,9 procenta, mouka o 32,6 procenta, vepřové maso o 34 procent, polotučné trvanlivé mléko o 45,2 procenta, vejce jsou dražší o 75,5 procenta a cukr o 97,6 procenta.

Citelně zdražilo také stravování v restauracích, za které letos strávníci dají o 21,5 procenta více než loni. O 19,1 procenta jsou dražší také ubytovací služby. Za dovolenou s komplexními službami letos zájemci podle ČSÚ zaplatí o 24,6 procenta více než loni v březnu. Právě dovolené jsou jednou z prvních věcí, které lidé v krizi oželí. Provozovatele hotelů a restaurací tak čekají špatné časy.

Na pozoru se musí mít i lidé, kteří schraňují své peníze v hotovosti nebo je mají uložené na bezúročných účtech. Patnáctiprocentní inflace totiž z každých sto tisíc ročně „ukrojí“ vysokých 15 tisíc korun.

Přesně o tolik se sníží hodnota neúročených úspor. Stále více drobných investorů proto raději nakupuje nemovitosti, hlavně nové byty. Právě ty představují jednu z nejlepších a nejbezpečnějších možností, jak ochránit své finance před inflací.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB