Zvyšující se náklady na bydlení stále pohánějí inflaci

Názor
Zdražování zboží a služeb v Česku stále pokračuje dvouciferným tempem, inflace v únoru vzrostla meziměsíčně o 0,6 procentního bodu na 16,7 procenta. Ceny zboží úhrnem v únoru meziročně vzrostly o 19,7 procenta a ceny služeb o 11,9 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zásadní vliv na výši inflace má hlavně oblast bydlení.
Ceny nových bytů vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů, rostou ale i ceny nájemného. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským únorem o 7,7 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,5 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 18,4 %), vodného (+ 16,3 %), stočného (+ 30,3 %), tuhých paliv (+ 55,6 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 45,6 %).

Cena elektřiny zmírnila růst na rovných 32 procent. Růst mírnily také ceny zemního plynu na 74,2 procenta z lednového růstu o 87 procent. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Rozpočty domácnosti musí počítat také se zdražováním základních potravin, bez kterých se neobejdou. Většina z nich je až o desítky procent dražší než loni. Rýže v únoru oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 31,9 procenta, mouka o 36,1 procenta, vepřové maso o 31,1 procenta, polotučné trvanlivé mléko o 39,5 procenta, vejce jsou dražší o 95,5 procenta a cukr o 75,1 procenta.

PSALI JSME:
Inflace: Astronomický růst ceny byl v únoru zaznamenán u vajec

Lidé výrazně omezují i stravování v restauracích, které je letos dražší o 23 procent. Ubytování zdražilo o pětinu (20,1 %). Za dovolenou s komplexními službami letos zájemci podle ČSÚ zaplatí o 20,9 procenta více než v loňském únoru. Je tak jisté, že se letos mnoho rodin muselo bez dovolené obejít, na což doplatili také provozovatelé hotelů a restaurací.

Vysoká inflace ale také znehodnocuje úspory, které mají na běžných účtech. Současná inflace ve výši 16,7 procenta znamená, že z každých sto tisíc korun bezúročně uložených odepíše jejich majitel každý rok 16 700 korun.

To už stojí za zamyšlení, jak volné peníze před tak velkým znehodnocením uchránit. Jednou z mála dostupných a poměrně bezpečných možností nabízí investice do nemovitostí. Jejich zhodnocení totiž v dlouhodobém horizontu inflaci překonává.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bydlení je stále drahé, ceny klesají oproti očekávání pomaleji

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB