Zvyšující se náklady na bydlení stále pohánějí inflaci

Zdražování zboží a služeb v Česku stále pokračuje dvouciferným tempem, inflace v únoru vzrostla meziměsíčně o 0,6 procentního bodu na 16,7 procenta. Ceny zboží úhrnem v únoru meziročně vzrostly o 19,7 procenta a ceny služeb o 11,9 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zásadní vliv na výši inflace má hlavně oblast bydlení.
Ceny nových bytů vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů, rostou ale i ceny nájemného. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským únorem o 7,7 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,5 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 18,4 %), vodného (+ 16,3 %), stočného (+ 30,3 %), tuhých paliv (+ 55,6 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 45,6 %).

Cena elektřiny zmírnila růst na rovných 32 procent. Růst mírnily také ceny zemního plynu na 74,2 procenta z lednového růstu o 87 procent. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Rozpočty domácnosti musí počítat také se zdražováním základních potravin, bez kterých se neobejdou. Většina z nich je až o desítky procent dražší než loni. Rýže v únoru oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 31,9 procenta, mouka o 36,1 procenta, vepřové maso o 31,1 procenta, polotučné trvanlivé mléko o 39,5 procenta, vejce jsou dražší o 95,5 procenta a cukr o 75,1 procenta.

Lidé výrazně omezují i stravování v restauracích, které je letos dražší o 23 procent. Ubytování zdražilo o pětinu (20,1 %). Za dovolenou s komplexními službami letos zájemci podle ČSÚ zaplatí o 20,9 procenta více než v loňském únoru. Je tak jisté, že se letos mnoho rodin muselo bez dovolené obejít, na což doplatili také provozovatelé hotelů a restaurací.

Vysoká inflace ale také znehodnocuje úspory, které mají na běžných účtech. Současná inflace ve výši 16,7 procenta znamená, že z každých sto tisíc korun bezúročně uložených odepíše jejich majitel každý rok 16 700 korun.

To už stojí za zamyšlení, jak volné peníze před tak velkým znehodnocením uchránit. Jednou z mála dostupných a poměrně bezpečných možností nabízí investice do nemovitostí. Jejich zhodnocení totiž v dlouhodobém horizontu inflaci překonává.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB