Došlo zároveň k významnému zmírnění meziměsíční sezonně očištěné dynamiky, která podle našeho odhadu klesla z 0,22 na 0,14 procenta (anualizovaně z 2,7 % na 1,7 %, pozn. aut.). Kurz koruny byl více rozkolísaný, převahu týdne se nicméně držel v pásmu 24,65-24,75 CZK/EUR.
Nejvíce z celého regionu ztratil maďarský forint, který se posunul z pondělní úrovně 391 HUF/EUR až na pátečních 397,7 HUF/EUR. Za vývojem stály obavy z dalších sporů s EU, nižší inflace i očekávání dalšího snížení úrokových sazeb.
Vzhledem k celkově negativnímu sentimentu vůči rozvíjejícím se měnám ztrácel i polský zlotý, který se v pátek obchodoval za 4,37 PLN/EUR ve srovnání s 4,30 PLN/EUR, kde tento týden zahajoval.
Americká inflace po delší době také překvapila směrem dolů, když v květnu zmírnila na 3,3 procenta po 3,4 procenta meziročně v dubnu, zatímco tržní konsensus počítal se stagnací na 3,4 procenta. O desetinu nižší byla oproti tržnímu konsenzu rovněž jádrová inflace, která zpomalila z dubnových 3,6 na 3,4 procenta v květnu.
Podobně, jako v případě spotřebitelských cen, i růst cen průmyslových výrobců byl v USA oproti očekávání nižší. Jak celkový index PPI, tak i ten bez běžně volatilních položek potravin a energií, v květnu skončil v meziměsíčním vyjádření 0,3 procentního bodu pod odhady.
Stěžejní událostí týdne bylo pak zasedání americké centrální banky (Fed). Ta ponechala úrokové sazby v rozmezí 5,25-5,50 procenta. Medián výhledu úrokových sazeb Fedu však ukázal pro letošní rok už pouze jedno snížení úrokových sazeb, zatímco ten březnový ještě počítal s trojím.
Čtyři členové FOMC (Federální výbor pro otevřený trh) byli dokonce pro udržení sazeb beze změny až do konce letošního roku. Pro příští rok počítá medián výhledů centrálních bankéřů naopak se čtyřmi „cuty“ (snížení, pozn. red.), oproti původním třem. K revizi došlo i v dlouhodobém výhledu, když se medián posunul z 2,6 na 2,8 procenta.
Pro kurz amerického dolaru tak tento týden přinášel mix signálů. Nižší, než očekávaná inflace vyvolala euforii, sázky na snížení úrokových sazeb se zvyšovaly a dolar naopak oslaboval až k úrovni 1,085 USD/EUR.
Po zasedání Fedu se však karty obrátily. Euro navíc ztrácelo vlivem přetrvávající nejistoty spojené s předčasnými volbami ve Francii. Dolar tak ve zbytku týdne své ztráty k euru více než vykompenzoval, a kurz se posunul až pod úroveň 1,07 USD/EUR.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)