Inflační vlna nepolevuje

Názor
Ani v červnu nedošlo ke zmírnění tlaku na růst spotřebitelských cen, a tak meziroční inflace cílovaná Českou národní bankou (ČNB) dosáhla 17,2 procenta. Takto vysokou inflaci pamatujeme naposledy v roce 1993, kdy se zaváděla daň z přidané hodnoty (DPH).
Rostoucí inflace bude znamenat další pokles reálné kupní síly obyvatelstva, který se projeví v omezování spotřeby domácností, a tedy i v dalším zpomalení ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jen za samotný červen se ceny zvýšily o 1,6 procenta, a to zejména v důsledku dalšího zvýšení nákladů na bydlení. Rostoucí náklady na energie tak dál tlačí inflaci nahoru, avšak nebyly ani tentokrát jedinými. V závěsu za nimi byly potraviny, doprava, sezónní rekreace a své ceny opět zvýšily i hotely a restaurace.

Oproti loňskému roku zdražuje téměř vše. Výrazný zářez do rodinných rozpočtů udělají především energie, protože plyn je už nyní dražší o téměř 58 procent a elektřina o skoro 32 procent. O 18 procent dražší jsou potraviny, o 20 procenta více si připlácíme za oblečení a obuv, o 23,5 procenta jsou výše ceny v restauracích… Výrazně dražší jsou pohonné hmoty nebo automobily, kterých je na trhu nedostatek.

Navíc musíme počítat s tím, že zdražování elektřiny a plynu ještě není u konce, respektive že se do inflace ještě zcela nepropsalo. Proto lze počítat s tím, že inflace i v následujících měsících dále zvýší, ale na jaké hodnotě bude kulminovat, se říct v podstatě ani nedá.

PSALI JSME:
Inflace se červenci nejspíše dostane ke 20 %

V každém případě bude znamenat další pokles reálné kupní síly obyvatelstva, který se projeví v omezování spotřeby domácností, a tedy i v dalším zpomalení ekonomiky.

Meziroční inflace se opět vzdaluje nejenom cílové hodnotě ČNB, ale i její prognóze. Centrální banka tedy bude opět stát před rozhodnutím, zda nezvýšit svoji základní úrokovou sazbu už na srpnovém zasedání.

Vzhledem k tomu, že inflační tlaky nepolevují a meziroční inflace může brzy dosáhnout 19 procent, by bylo asi nasnadě. Už proto, že příliš jiných efektivních nástrojů v rukou nemá. Může zvýšit sazby, nebo posílit korunu, ale především usilovně komunikovat, aby zlomila vysoká inflační očekávání firem i domácností.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rozhodla se ČNB bojovat s inflací agresivně skrze kurz, aby nemusela zvedat úroky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Konec hypoték pro všechny

Je tomu přibližně měsíc, co Česká národní banka (ČNB) naposledy zvýšila úrokové sazby, a to o 1,25procentního bodu, v důsledku čehož dále podražily také hypoteční úvěry. Příští zasedání Rady ČNB se bude konat 4. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.