Inflační vlna ve výrobě postupně opadá

Názor
I březnová čísla Českého statistického úřadu potvrdila zpomalení růstu cen ve výrobě, a to jak v průmyslu, tak zemědělství a ve stavebnictví. Díky levnějším energiím a pozitivnímu vlivu nižších cen ropy se v průmyslu oproti předchozímu měsíci ceny snížily o jedno procento. Meziročně jsou aktuálně ceny v největším tuzemském odvětví vyšší o 10,2 procenta.
Inflační vlna opadá nejenom v rafinériích, ale i v chemickém, kovodělném a dřevozpracujícím průmyslu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I když propad z předchozích 16 procent je především důsledkem fungování vysokého srovnávacího základu z loňského roku, je už vidět i pozitivní trend v energetice reagující na příznivější vývoj cen elektřiny a plynu na evropském trhu.

Nicméně nejde jen o energetiku, protože výrazné zpomalení zaznamenává i zpracovatelský průmysl jako celek, kde růst cen zpomalil na necelých šest procent. Inflační vlna opadá nejenom v rafinériích, ale i v chemickém, kovodělném a dřevozpracujícím průmyslu.

Jasně pozitivní signály naproti tomu zatím nejsou vidět u některých výrobců stavebních materiálů, zejména pokud jde o cement a beton.

PSALI JSME:
Vývoj výrobních cen je argumentem proti zpřísnění měnové politiky ČNB

Spotřebitele zatím nepotěší ani vývoj cen v potravinářském průmyslu, kde jsou kromě olejů stále ceny ještě výrazně vyšší než loni. Sice už zpomalují ceny i u zemědělských výrobců, avšak na snížení cen pro spotřebitele to rozhodně až na drobné výjimky ještě nevypadá.

Vývoj cen výrobců lze hodnotit pozitivně, avšak netřeba jej příliš přeceňovat. Na výrazném zpomalení tempa výrobní inflace má totiž zásluhu především vysoký srovnávací základ. Pozitivní trend energií a některých dalších komodit by však měly zajistit další zpomalení inflačního trendu výrobních a následně i spotřebitelských cen.

Po jednociferné výrobní inflaci, kterou můžeme očekávat už příští měsíc, bude s odstupem následovat v létě i jednociferná spotřebitelská inflace.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Miroslav Singer: Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB