Vývoj výrobních cen je argumentem proti zpřísnění měnové politiky ČNB

Analýza
Výrobní ceny v průmyslu a zemědělství vykázaly v březnu výrazné zpomalení svého meziročního růstu. Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu klesl z únorových 16 procent na 10,2 procenta, zatímco trh očekával zpomalení na úroveň 11,3 procenta.
Aktuální čísla o vývoji výrobních cen jsou argumentem proti zpřísnění měnové politiky centrální banky. Ilustrační foto: ČNB

V meziměsíčním vyjádření cen průmyslových výrobců klesly o celé jedno procento, tahounem poklesu byly zejména ceny elektřiny, koksu a ropných produktů, a také ceny v chemickém průmyslu. Meziroční růst výrobních cen v zemědělství se propadl z únorových 22,2 procenta na 11,6 procenta, když v rostlinné výrobě výrobní ceny vzrostly meziročně již zcela nepatrně.

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zaznamenaly v březnu šesté zpomalení meziročního růstu v řadě, konkrétně z 16 procent na 10,2 procenta, když finanční trh očekával zmírnění růstu cen na úroveň 11,3 procenta. Za celé první čtvrtletí výrobní ceny v tuzemském průmyslu vzrostly meziročně o 15 procent.

Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze z počátku února očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním prvním čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 11,5 procenta poté, co v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostly meziročně o 21,8 procenta. Růst cen v tuzemském průmyslu tak za celé letošní první čtvrtletí sice překonal prognózu centrální banky, zpomalení meziročního růstu v samotném březnu ale bylo markantní.

PSALI JSME:
Nová data zamotala centrálním bankéřům hlavu

Meziroční zpomalení růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu táhly jednak ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, a dále také výrazné zpomalení meziročního růstu cen ve zpracovatelském průmyslu.

V případě zpracovatelského průmyslu meziroční růst cen v březnu zpomalil v naprosté většině odvětví a lze tedy konstatovat, že zmírnění cenových tlaků je patrné opravdu napříč zpracovatelským průmyslem.

V případě potravinářského průmyslu meziroční růst výrobních cen zpomalil z únorových 27 procent na 23,4 procenta. Vývoj cen v zemědělství naznačuje, že by tempo růstu cen v potravinářském průmyslu mělo klesat i v dalších měsících, což by se mělo promítnout i do cen pro koncové spotřebitele.

PSALI JSME:
Český zpracovatelský průmysl: Ceny vstupů již klesají

V případě zemědělských výrobců meziroční růst výrobních cen v březnu zpomalil z 22,2 procenta na 11,6 procenta. V rostlinné výrobě meziroční růst výrobních cen v březnu klesl z 12,1 procenta na pouhé 1,4 procenta. Živočišná výroba hlásí zpomalení meziročního růstu výrobních cen z 37,2 procenta na 29,6 procenta.

ČNB ve své únorové prognóze počítala pro letošní první čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 12,5 procenta po růstu 28,1 procenta vykázaném v loňském závěrečném čtvrtletí. Skutečný meziroční růst výrobních cen v tuzemském zemědělství v letošním prvním čtvrtletí činil 19,4 procenta.

Tendence ke zpomalení meziročního růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu by měla pokračovat, již v dubnu lze čekat zpomalení do jednociferné oblasti. Ke zpomalení meziročního růstu výrobních cen v průmyslu by měl přispět vývoj cen komodit, silnější koruna a vysoká srovnávací základna, kterou představuje vývoj výrobních cen v loňském prvním pololetí.

PSALI JSME:
Maďarsko se přidává k Polsku a pozastavuje dovoz ukrajinské zemědělské produkce

Pokles cen energií a komodit obecně by měl vést k dalšímu zpomalení růstu výrobních cen také v případě zemědělství. Růst výrobních cen v průmyslu i zemědělství sice v prvním čtvrtletí překonal odhady ČNB, samotný březen ale hlásí razantní pokles meziročního růstu výrobních cen.

Aktuální čísla o vývoji výrobních cen jsou argumentem proti zpřísnění měnové politiky ČNB, zároveň ale asi nijak neposunou názor bankovní rady, která nechce nijak uspěchat první snížení úrokových sazeb. Sdílím názor, že centrální banka dvoutýdenní repo sazbu ponechá beze změny po celé první pololetí 2023.

Ve druhé polovině 2023 by měla přijít na pořad debata o zahájení postupného snižování úroků s tím, jak inflace v české ekonomice klesne na jednociferné úrovně a kurz koruny bude dle všeho silnější, než ČNB předpokládala. První snížení úroků centrální banky ale může přijít nejdříve počátkem letošního podzimu, vyloučit samozřejmě nelze pozdější načasování tohoto kroku.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Miroslav Singer: Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.