
Ethereum
Kryptoměnám se v roce 2021 dařilo. Růsty o vysoké desítky až stovky procent nebyly vůbec výjimečné. Ethereum je po bitcoinu druhou největší kryptoměnou, a právě ve srovnání s bitcoinem dokázalo růst přibližně čtyřnásobně.
Co je na ethereu tak lákavé? Na rozdíl od bitcoinu je velmi variabilní. Programovatelný blockchain podporuje chytré kontrakty, decentralizované aplikace i NFT. Praktické využití je stále omezené, ovšem to se může rychle změnit. Aktivita v síti stabilně rostla a nástup ještě silnějšího ETH 2.0 se blíží.
Káva
Cena kávy Arabica se v průběhu roku dostala na dvojnásobek. Po zimní stagnaci následoval stabilní růst a cena v závěru roku vystoupala na nejvyšší úrovně od roku 2011. Proč? Jako obvykle v případě zemědělských komodit za to mohlo počasí. Brazílie jako největší světový producent trpěla v průběhu letních měsíců nedostatkem srážek.
Od té doby se situace zlepšila, nicméně vláhový deficit pokračuje také v závěru roku. Ve srovnání s minulou sezónou může produkce kávovníků v této zemi spadnout dle aktuálních odhadů až o třetinu. Na asijské Robustě není situace tak dramatická, ovšem i zde vzrostly ceny produkce v průběhu roku o více než polovinu.
Elektřina a emisní povolenky
Cena elektřiny rostla v roce 2021 až do konce letních prázdnin pouze mírně. Od září však nastartoval extrémní cenový růst. Během pouhých pěti týdnů vystřelila cena elektřiny v Německu, která je s cenami v Česku spojená pupeční šňůrou, s měsíčním termínem dodání o více než 150 procent. Cenový růst od počátku roku dokonce překonal 350 procent.
Růst cen souvisel s nedostatkem zásob plynu v Evropě spojeným s hospodářským růstem, který vyčerpal nabídku energetických surovin. Nemalé slovo měla také cena emisních povolenek, které s návratem spalování uhlí vytvářely nové a nové rekordy. Jejich cena v závěru roku překonala 85 eur za tunu CO2 a růst od počátku roku překonal 160 procent.
Index pražské burzy PX
Zájem o pražskou burzu v průběhu loňského roku rostl ruku v ruce s nárůstem cen domácích akcií. Hlavní index PX se dostal až na hranu 1400 bodů, což znamená nejvyšší úrovně od roku 2008. Až na několik krátkých období korekce se cena indexu stabilně zvyšovala.
Nejsilnější růstová vlna přišla na přelomu léta a podzimu díky výraznému vzestupu akcií ČEZ v reakci na zdražující elektřinu. Za celoročním růstem PX však stojí primárně finanční sektor v čele s bankami. Akcie Erste Bank, které mají pětinovou váhu v indexu, dokonce překonaly 50% zhodnocení. Skokanem roku je řetězec lékáren Pilulka s cenovým nárůstem více než 170 procent.
Turecká lira
Turecká lira stojí v čele nejvíce ztrátových měn v loňském roce. Přišla o třetinu hodnoty a na páru s eurem i dolarem padla na historická minima. Situace hrozí měnovou krizí a pokračováním pádivé inflace. Na pozadí problémů stojí prezident Erdogan, který prosazuje svůj neortodoxní názor o pozitivním vlivu nízkých sazeb na pokles inflace.
Zatím jsme byli svědky nárůstu indexu spotřebitelských cen CPI nad 20 dvacet, přičemž některé nezávislé ukazatele hovoří i o více než dvojnásobné inflaci. Erdogan se snaží ospravedlnit nízký kurz vyššími exporty, ovšem situace obyčejných lidí je tristní.
Turecko dováží více než 90 procent paliv a soběstačné není ani v potravinách. A turecké ekonomice příliš nepomáhají ani turisté, kteří kvůli covidové situaci sedí doma, nebo pro svou dovolenou volí spíše lokální destinace.
Virgin Galactic
Společnost Virgin Galactic se měla stát hvězdou na cestě ke hvězdám. Sice se jí stále může podařit prorazit, ale akcionáři to viděli jinak. Akcie ztrácely od počátku loňského roku 40 procent, ovšem ve srovnání s únorovým maximem se pád blíží až 80 procentům.
Zakladateli společnosti a miliardáři Richardu Bransonovi se sice podařilo splnit si svůj sen a v červenci vyletět na hranici kosmu, tím se však pozitivní zprávy vyčerpaly. Kvůli nestandardnímu průběhu letu společnost vyšetřuje americký Federální letecký úřad.
Náladu akcionářů nezvedl ani úpis nových akcií a prodej akcií zakladatele Bransona. V polovině října navíc společnost oznámila, že odkládá začátek komerčních letů až na druhou polovinu roku 2022.
HangSeng index
Hlavní index hongkongské burzy HangSeng patřil v roce 2020 mezi odpadlíky od převažujícího růstového trendu. V závěru roku 2021 ztrácel více než desetinu a společně s brazilskou Ibovespou se mu dařilo nejméně z důležitých světových indexů.
Čínské akcie v čele s Alibabou, Tencentem nebo automobilkou NIO mají za sebou hrozivý rok. Kromě postupného zpomalování čínské ekonomiky bylo hlavním důvodem jejich poklesu utahování šroubů vládnoucí komunistické strany, která vyvolala úprk zahraničního kapitálu.
V závěru roku 2021 se také objevily obavy ze stažení čínských akcií z amerických burz. Zdá se, že ideologický program „společná prosperita“ prezidenta Si-Ťin-pchinga může mimo jiné znamenat stopku pro mnoho zahraničních investic do čínské ekonomiky.
Železná ruda
Železná ruda byla ještě na počátku loňského roku miláčkem investorů. Její cena rostla o více než polovinu a stála tak bok po boku s dalšími průmyslovými kovy. V průběhu léta však začal setrvalý pokles, který vyvrcholil v listopadu s takřka 50% ztrátou v roce 2021.
Za polovinou globální poptávky po železné rudě stojí Čína a její stavebnictví a průmysl. Cena rudy zamířila dolů v době, kdy začala čínská ekonomika zpomalovat a její stavebnictví se dostávalo pod tlak, který následně vyvrcholil problémy developerů v čele s Evergrande.
Čína loni v prosinci snížila důležité sazby, aby podpořila stavebnictví i celou ekonomiku. Mnoho stavebních projektů však stále stojí a cena rudy v závěru roku setrvávala na úrovních před pandemií.
Zlato
Přestože jsme se v případě zlata žádného výrazného cenového propadu nedočkali, tak jeho vývoj může být pro mnohé zklamáním. I jednociferná ztráta je v inflačním roce 2021 považována za neúspěch. Nejvyšších cen jsme se na žlutém kovu dočkali hned první lednový týden a ani jarní nástup strachu z inflace už ho nedostal nad úrovně 1 950 dolarů za troyskou unci.
V jeho neprospěch naopak hrály roli rostoucí výnosy z dluhopisů a sílící americký dolar. Na ruku zlatu nešel ani pozitivní vývoj kryptoměn, které převzaly roli antisystémových aktiv. Obchodníci navíc nebrali v potaz ani příznivý poměr cen akcií ke zlatu, který se dostal na nejvyšší úroveň od roku 2005.
Autor je hlavní analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)