Investiční výhled na rok 2023 (1.). Pražská burza: Zájem o ČEZ a banky, v TOP10 i nové emise trhu START

Téma týdne
Jaké akcie a ETF jsou nejvíce vyhledávány českými investory v roce 2022 a proč? Ve spolupráci s největším tuzemským retailovým obchodníkem s cennými papíry, společností Patria Finance, přinášíme exkluzívní žebříček akcií založený na datech jeho více než 50 tisíc klientů a klientek. Komentáře a investiční výhled pro letošní rok poskytli analytici společnosti. V prvním díle Tématu týdne se podíváme na pražskou burzu.
Nejobchodovanějším titulem mezi klienty Patria Finance na pražské burze je dlouhodobě ČEZ. Titul se v průběhu roku 2022 podíval nad metu 1 200 korun za akcii. Ilustrační foto: FAEI.cz

ČEZ je dlouhodobě nejobchodovanějším titulem mezi klienty Patria Finance na pražské burze. Titul se v průběhu roku 2022 podíval nad metu 1 200 korun za akcii, maxima od finanční krize v roce 2008. ČEZ je z pohledu aktivity tuzemských investorů následován trojicí bankovních jmen v pořadí Komerční banka, Erste a Moneta.

Páté místo obsahuje civilně zbrojařský titul Colt CZ. V rámci TOP 10 následují technologický titul Avast, typicky pro dividendu držený Philip Morris ČR a skupina Kofola. Podíl investic do tuzemských titulů se u klientů Patria Finance pohybuje kolem 20-25 procent.

V průběhu roku 2022 se mezi TOP10 tituly krátce prosadila společnost Hardwario, která se svými akciemi na podzim roku 2022 úspěšně vstoupila na trh START pražské burzy a zaměřuje se na technologie v oblasti průmyslového internetu věcí (IoT).

V celoroční bilanci se na devátou tuzemskou příčku prosadila objemem robustnější červnová emise na trh START a to lídr v oblasti práškové metalurgie Gevorkyan. Pražský TOP10 uzavírá titul Photon Energy.

Hospodářsky velmi úspěšný minulý rok stěžejních titulů pražské burzy se promítne v letošním roce, minimálně u některých společností, historicky rekordní výplatou dividendy, která by měla představovat oporu pro akcie bank i ČEZ v průběhu první poloviny roku.

PSALI JSME:
Akciové indexy v roce 2022 výrazně ztratily

Na začátku roku 2023 zůstává z našeho pohledu rizikově výnosový profil bankovních titulů při současném ocenění nadále příznivý, když se obavy investorů z dopadu zpomalující se ekonomiky a mimořádných daní na hospodářská čísla bank dle našeho názoru ukáží jako přehnaná.

Platí to zejména pro Erste Group, která má vzhledem k pokračujícímu růstu sazeb v eurozóně největší předpoklady navýšit v roce 2023 své historicky rekordní zisky.

Událostí číslo jedna (a z našeho pohledu i investiční příležitostí, pozn. aut.) na domácím burzovním parketu však bude velmi pravděpodobně připravovaná reorganizace společnosti ČEZ, spojená s deklarovanou snahou vlády získat 100% kontrolu minimálně nad výrobními konvenčními zdroji společnosti (včetně jádra).

Autor je analytik společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomickým tématem roku 2023 bude zestátnění ČEZ. Domácnosti si na energie musí vyčlenit až čtyřnásobek letošních výdajů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Co se může stát na finančních trzích?

První kvartál roku 2023 by se měl nést zejména ve znamení bilancování roku 2022. Uplynulý rok byl jedním z nejsložitějších a nejtěžších let pro investory či obchodníky za několik posledních desetiletí. Dá se …

Převratné produkty: Lék na obezitu od Novo Nordisk

V našem článku o převratných produktech se podíváme na firmu Novo Nordisk. Původně malá farmaceutická společnost se po 30 letech díky neustálým inovacím v oblasti insulinových léčiv a výraznému zvýšení produktivity …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB