Investoři by se měli poučit z minulých cyklů fyzických komodit

Fyzické komodity byly v každém z posledních dvou let nejvýkonnější třídou aktiv, měřeno širokým komoditním indexem Bloomberg, a zdá se, že jsou předpokládanou volbou pro rok 2023, my jsme však opatrnější. Ceny dosáhly vrcholu v polovině roku 2022 v souladu s historickými rally a recese byly typickou zkázou, zatímco výhody diverzifikace jsou nyní méně zřetelné.
Reálná aktiva, jako jsou komodity, jsou těsněji spjata s krátkodobou nabídkou a poptávkou než ‚‚finanční“ aktiva, jako jsou akcie a dluhopisy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Slabší dolar, silnější Čína, poptávka po ekologických technologiích a chronické nedostatečné investice však poskytují podporu, což by mělo udržet ceny ‚‚vysoko po delší dobu“. ¨

Expozice však může být lepší prostřednictvím perspektivních souvisejících akcií než fyzických komodit. Je nepravděpodobné, že by se tato třída aktiv dočkala ‚‚trojnásobného“ vedoucího postavení v tomto roce.

Průměrný komoditní cyklus za posledních 50 let trval 33 měsíců se 150% nárůstem. Pokud byl posledním vrcholem červen 2022, byl jen o něco kratší, trval 27 měsíců se 125% nárůstem.

Celkově jsou ceny o 20 procent nižší než v roce 2022, ale stále na více než dvojnásobku dlouhodobých průměrných úrovní a s jasnou podporou stále ohroženějšího pohledu na poptávku.

To stále zůstává dobrým prostředím pro mnoho producentů komodit, zatímco související akcie jsou jedněmi z nejlevnějších segmentů trhu se silnou disciplínou v oblasti kapitálových výdajů, dividend a zpětných odkupů.

Reálná aktiva, jako jsou komodity, jsou těsněji spjata s krátkodobou nabídkou a poptávkou než ‚‚finanční“ aktiva, jako jsou akcie a dluhopisy. To je s klesajícím hospodářským růstem a inflací a snižováním úrokových sazeb v dalekém horizontu náročné.

Investory může také méně přitahovat nízká vzájemná korelace komodit s aktivy po roce, kdy došlo k mimořádnému oslabení dluhopisů a akcií. Energie a kovy mají tendenci se pohybovat společně.

Mají podobné faktory růstu, často jsou blízkými substituty a energie je klíčovým vstupem. Neplatí to tolik pro zemědělské produkty a drahé kovy.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB