Výrazně klesly i ceny amerických či evropských dluhopisů. Jednou z mála investic, která si nakonec alespoň udržela svoji nominální hodnotu, bylo zlato. Čeští investoři na zlatu dokonce vydělali přibližně 6,5 procenta, a to díky posílení dolaru. Na poražení inflace to ale přesto nestačilo.
Pokud pomineme specifické akciové trhy nebo akcie, neměli se lidé v uplynulém roce se svými investicemi prakticky kam schovat. Ať své ušetřené peníze dali do jakéhokoli nástroje, jejich reálná hodnota výrazně klesla. Přestože se reálný pokles hodnoty týkal i zlata, vývoj jeho ceny ukázal, že je investory stále vnímané jako bezpečný přístav.
Přestože cena zlata nepodléhá tak vysokým výkyvům, na jaké jsou zvyklí například investoři do akcií, ani jemu se tyto výkyvy v uplynulém roce zcela nevyhnuly. Zatímco na začátku roku 2022 jeho cena dosahovala 1 825 dolarů za trojskou unci, v prvních týdnech po začátku ruské invaze na Ukrajinu vzrostla až na 2 050 dolarů, tedy o 12 procent.
Naopak po začátku rychlého zpřísňování měnové politiky ze strany americké centrální banky (Fed, pozn. red.) a s ním souvisejícím posilováním dolaru začala jeho cena klesat a v září se dostala až k hranici 1 620 dolarů, tedy 11 procent pod úroveň ze začátku roku a o pětinu níže, než kolik činila začátkem března.
Loňský rok poměrně dobře ukázal, že stejně jako řada dalších investičních nástrojů, ani zlato není investicí na několik měsíců, dokonce ani na rok. Především fyzické zlato se vyplatí kupovat jako dlouhodobou investici a počítat s investičním horizontem minimálně několika let. Čím déle investoři zlato drží, tím větší mají jistotu, že ochrání hodnotu jejich peněz.
To, jakým směrem se bude cena zlata vyvíjet v letošním roce, není zcela jisté. Zatímco některé instituce, jako třeba Société Générale nebo Fitch předpovídají jeho pokles k hranici 1 600 dolarů nebo pod ní, Commerzbank očekává jeho cenu kolem 1 900 dolarů a analytici banky Standard Chartered očekávají dokonce jeho růst až za hranici 2 200 dolarů.
Osobně se kloním k tomu, že cena zlata se letos zvýší. Americký Fed pravděpodobně už na koci prvního čtvrtletí přestane se zvyšováním úrokových sazeb, což je pro zlato pozitivní zpráva. Zároveň vidíme, že poptávka po zlatu zůstává vysoká jak ze strany drobných investorů, tak ze strany velkých institucí i jednotlivých států. Proto očekávám, že se zlato opět dostane poblíž hranice 2 000 dolarů za troyskou unci.
Do ceny žlutého kovu ale může stejně jako loni promluvit celá řada neočekávaných faktorů. Na začátku roku 2022 téměř nikdo nepočítal s ruskou invazí na Ukrajinu, ale stejně tak nikdo nečekal, že se americký Fed a Evropská centrální banka odhodlají k tak rychlému a intenzivnímu zvyšování úrokových sazeb, jakých jsme byli svědky. Stejně tak na začátku letošního roku nedokážeme zcela dohlédnout, jaké události nás v jeho průběhu čekají.
Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com