Seznamte se: Nejlepší evropské akcie

I když je evropský akciový trh provázán s globální ekonomikou stejně jako všechny ostatní, nabízí investiční příležitosti, které jinde najdete jen těžko. A zatímco americké indexy se čím dál víc soustřeďují na technologické firmy, Evropa nabízí diverzifikovanější investiční prostředí.
Evropský akciový trh může pochlubit nejstarší dosud existující burzou. Amsterodamská burza cenných papírů je všeobecně považována za nejstarší dějiště moderního obchodování s akciemi na světě. Ilustrační foto: Zandcee – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47297335

Abychom lépe ilustrovali možnosti evropského trhu, podíváme se na ty akcie z masivního indexu Euro STOXX 600 s tržní kapitalizací přes pět miliard euro k datu prvního měření, jež si během pětiletého období vedly nejlépe.

Stručný přehled evropského akciového trhu

S trochou dobé vůle lze tvrdit, že se evropský akciový trh může pochlubit nejstarší dosud existující burzou. Amsterodamská burza cenných papírů, jejíž kořeny sahají do počátků 17. století, je všeobecně považována za nejstarší dějiště moderního obchodování s akciemi na světě.

Ale ať už s tím má pokročilý věk evropské burzy něco společného, nebo ne, nabízí index Euro STOXX 600 slušně diverzifikovanou skupinu obchodních společností pokrývající všech jedenáct sektorů GICS (Global Industry Classification Standard, pozn. red).

Expozici v tomto indexu můžete získat prostřednictvím produktů, jako např. iShares STOXX Europe 600 UCITS ETF, Lyxor Core STOXX 600 ETF, či BNP Paribas Easy Stoxx Europe 600 UCITS ETF. Zdroj: Saxo Bank

V době vzniku tohoto článku měly v indexu největší zastoupení Finanční instituce s více než 18 procenty. Mezi prvních pět sektorů patřily ještě Průmyslové podniky, Zdravotnictví, Běžné spotřební zboží a Spotřební zboží volné. Nejmenší zastoupení měly naopak Reality s 1,3 procenta.

Tato diverzifikace stojí za povšimnutí zejména v kontextu rostoucího rizika koncentrace významných amerických indexů. Ve Spojených státech tvoří čím dál větší část indexů technologické akcie, takže při investování do těchto indexů čelíme stejným rizikům, jako při investování do technologických akcií samotných.

Index Euro STOXX 600 se může pochlubit stejně dobrými výsledky, jako většina indexů ve zbytku světa. Od prosince 2018 do prosince 2023 zvýšil svou hodnotu zhruba o 40 procent. Indexy, jako S&P 500 či Nasdaq, sice měly v porovnání s tím v tomto pětiletém období vyšší návratnost, to ale do značné míry souvisí s již zmiňovanou rostoucí koncentrací technologických akcií, s níž se pojí i specifická rizika.

Zdroje: Bloomberg, Saxo a ChatGPT. Výsledky jsou vypočteny na základě následujících dat: Index STOXX 600: Cena k poslednímu dni měsíce od prosince 2018 do prosince 2023. Jednotlivé akciové tituly z indexu STOXX 600: Cena k 1. lednu 2019 – cena k 9. lednu 2024. Uvedené fondy ETF byly vybrány na základě ratingu Morningstar a četnosti výskytů ve Sděleních klíčových informací na SaxoTraderGo za poslední tři měsíce.

Výsledky za pět let: Vznik největších evropských firem

Každý z 20 nejlepších akciových titulů vykázal od roku 2019 návratnost přes 180 procent. Nejlépe si vedl Novo Nordisk s 433 procenty. Zároveň se stal Novo Nordisk nejhodnotnější evropskou obchodní společností, tedy firmou s největší tržní kapitalizací.

Je zajímavé, že druhou nejhodnotnější firmou je společnost LVMH, která se na žebříčku firem s nejlepšími výsledky umístila až na 20. příčce. ASML, která získala druhou příčku, se stala čtvrtou nejhodnotnější firmou regionu, hned za společností Nestlé, jejíž 70% zhodnocení v průběhu pěti let znamená, že se do našeho seznamu vůbec nedostala.

Zmiňovaných dvacet špičkových firem pochází z deseti různých zemí. Čtyři země mají přitom v tomto žebříčku po třech zástupcích a my jsme hrdí, že jednou z nich je i Dánsko, kde sídlí společnost Saxo. Těmi dalšími jsou Velká Británie, Francie a Švýcarsko. Itálie a Nizozemí mají v seznamu po dvou společnostech a Německo, Švédsko, Irsko a Belgie po jedné.

Autor je hlavní investiční editor Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB