Koruna je v éře covidu a války na Ukrajině po švýcarském franku druhou nejvýkonnější evropskou měnou

Názor
Máme za sebou čtyři pohnuté roky. Nejprve dva roky covidu, poté dva roky války, do toho mimořádná inflace a energetická krize. Jak si v této pohnuté době stála koruna? Lépe než drtivá většina měn světa. Dokonce lépe než euro.
Za uplynulé čtyři roky česká koruna společně se švýcarským frankem z evropských měn jako jediná vůči dolaru zpevnila, a to o 1,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za uplynulé čtyři roky společně se švýcarským frankem z evropských měn jako jediná vůči dolaru zpevnila, a to o 1,5 procenta. Euro za tutéž dobu vůči dolaru ztratilo, stejně jako další evropské měny.

Česká národní banka (ČNB) ovšem na podporu koruny v daném období, konkrétně v průběhu roku 2022, vydala nemalý objem svých devizových rezerv. Ty však i přesto nadále zůstávají největší v celé Evropské unii a páté největší na světě, jak plyne z přiložené tabulky.

Těžko tak obstojí tvrzení, že ČNB musela za účelem zpevnění koruny vydat jakkoli excesivní objem svých devizových rezerv. Nutno také vzít v potaz, že objemné devizové rezervy dané země často vytvářejí trvalejší tlak na oslabování příslušné měny.

Jde například o ty případy, kdy se rezervy akumulují v důsledku snahy o oslabování měny, což je i případ České republiky, neboť tuzemská centrální banka v letech 2013 až 2017 intervenovala za slabší korunu.

Rozpouštění rezerv, které nastalo roku 2022, tak lze chápat jako korekci, byť jen částečnou, vyvolaného tlaku na oslabování koruny, který kvůli navýšenému nadbytku likvidity v tuzemském mezibankovním systému v jistě míře přetrval i po ukončení intervencí roku 2017. Pokud by ČNB rozpustila ještě více ze svých rezerv, koruna by za jinak stejných okolností zpevnila ještě výrazněji.

Za uplynulé čtyři roky společně se švýcarským frankem z evropských měn jako jediná vůči dolaru zpevnila, a to o 1,5 procenta. Česko má i nyní největší devizové rezervy v EU, z evropských zemí má větší jen Švýcarsko.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká koruna patří ke světovým vítězům let pandemie a války. Za uplynulé tři roky vůči dolaru posílila

Zavřít reklamu ×
    • o koruně toho moc nevím ale názor na silný švýcarský frank je nesmysl
      momentálně je ŠF oproti euru a dolaru na to velmi špatné

        • Jde o to nás vazalský ještě pevněji přivázat k EU a znesnadnit naše vystoupení z EU, pokud by nějaká příští vláda chtěla z toho žaláře národů vystoupit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB