Inženýrská komora varuje před kolapsem stavebnictví

České stavebnictví stojí před rizikem dlouhodobé recese. Důvodem je řada nejasností, které souvisejí s novým stavebním zákonem (NSZ) a prováděcími předpisy vydanými teprve na začátku letošního léta. To způsobilo mezi projektanty i stavebníky značnou nejistotu ohledně způsobu podání, rozsahu i obsahu žádostí o povolení stavby.
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) se v otevřeném dopisu obrátila na ministra Ivana Bartoše s požadavky na co nejrychlejší zákonné úpravy. Zdroj: Flickr.com – volná licence
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) se v otevřeném dopisu obrátila na ministra Ivana Bartoše s požadavky na co nejrychlejší zákonné úpravy. Zdroj: Flickr.com – volná licence

Navíc NSZ působí v některých případech retroaktivně. V důsledku toho dochází k situacím, že některé dříve zahájené stavební záměry musejí být přepracovány a dokončeny podle nových vyhlášek. Tím pádem se uzavřené smluvní vztahy mezi zhotoviteli projektové dokumentace a stavebníky musejí změnit: Smluvní strany se musejí domluvit na novém rozsahu plnění, nové ceně i termínech.

Odlišné jsou přitom pohledy stavebníků a projektantů na objem a cenu prací: Zatímco stavebníci se domnívají, že NSZ vede ke zjednodušení, a tudíž zlevnění výstupů, projektanti na základě praxe hovoří o opaku. To nejenže nevede ke zrychlení, ale může to celý stavební proces i zastavit a řada případů může skončit i u soudu.

S ohledem na právní nejistotu se navíc může zpomalit vypisování nových zakázek. To by mělo fatální dopad na celé stavebnictví, včetně výrobců materiálů, které se již nachází ve dvouciferném meziročním propadu. Obor už nyní opouštějí mnozí projektanti, ti starší do důchodu, mladší opouštějí profesi.

Medializovaný Portál stavebníka je pouhým zlomkem problémů, kterým nyní musejí čelit projektanti při přípravě staveb a při povolovacím řízení. Už nyní na základě četných podnětů indikujeme značné komplikace i na straně stavebníků. A nedivili bychom se, kdyby byla řada stavebních záměrů pozastavena nebo úplně skončila.

Z našeho pohledu by bylo chybou opakovat přehlížení některých našich návrhů a požadavků během schvalování i novelizace NSZ. Stále častěji se ukazuje, že v případě jejich reflektování bychom si ušetřili řadu současných problémů.

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT)se proto v otevřeném dopisu obrátila na ministra Bartoše s požadavky na co nejrychlejší zákonné úpravy. Ty by mohly aspoň částečně zabránit kolapsu celého odvětví. Inženýrská komora požaduje, aby byla urychleně přijata novela nového stavebního zákona.

Ta má v první řadě upravit ustanovení pro přechodné období a odstranit jeho současné retroaktivní působení. Podle komory je naprosto nezbytné změnit ustanovení pro přechodné období a umožnit, aby všechny stavební zakázky, které započaly za účinnosti předchozího stavebního zákona mohly být do 30. června 2027 procesně, formálně i obsahově dokončeny podle staré právní úpravy.

Vážné problémy musí řešit stavebníci a projektanti s retroaktivním působením NSZ. Komora žádá o úpravu přechodných ustanovení tak, aby bylo možné procesně i obsahově stavbu dokončit podle předpisů platných do konce června 2024. Tímto krokem chce ČKAIT předejít rizikovým zásahům do současných smluvních vztahů mezi zadavateli a zhotoviteli projektové dokumentace.

Podle názoru ČKAIT jsou ustanovení nového stavebního zákona v platném znění spolu s navazujícími prováděcími předpisy v rozporu se zákazem retroaktivity, tedy zpětné účinnosti (působnosti) právního předpisu. Obecně je pravá retroaktivita pokládána za nepřípustnou legislativní techniku, neboť je v rozporu s požadavkem legitimního očekávání a právní jistoty.

ČKAIT dále požaduje novelu vyhlášky č. 131/2024 Sb. o dokumentaci staveb, kterou je nutné zpřehlednit a navázat na zákon o zadávání veřejných zakázek. Komora opakovaně doporučuje využít pozitivních změn, které na zrychlení a povolení staveb měla tzv. dokumentace pro společné územní a stavební řízení.

Problém, který hrozí eskalovat v dlouhodobou krizi celého tuzemského stavebnictví, dále komplikuje neexistence přechodného období se zaváděním Portálu stavebníka do stavební praxe, což se týká naprosto všech stavebníků. Podle NSZ i metodického pokynu ministerstva pro místní rozvoj mají stavebníci povinnost vkládat projektovou dokumentaci pro dotčené orgány výhradně přes portál.

Pokud by si stavebník chtěl obstarat závazná stanoviska, vyjádření dotčených orgánů před podáním žádosti na stavební úřad, v řadě případů to zatím není ani možné, neboť mnohé dotčené orgány nebyly do poloviny srpna ještě do Portálu stavebníka přihlášeny. Nemohly by se tedy k projektové dokumentaci nahrané v evidenci elektronických dokumentací ani vyjádřit.

Přitom podle zákona platí pro vyjádření dotčených orgánů fikce souhlasu, tudíž žádosti podané z počátku července by mohly termínově spadat do povolení fikcí! Autorizované osoby vyřizující za stavebníka získání povolení stavby od stavebního úřadu jsou ale opět vázány lhůtami, k nimž se s investory zavázaly smluvně. Kdo pak ponese náhrady takto vzniklých škod?

Eva Kuzmová, právní expertka ČKAIT
Radim Loukota, místopředseda Představenstva ČKAIT
Martin Šafařík, člen Představenstva ČKAIT
Robert Špalek, předseda ČKAIT

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. bs břetislav slovák

    Nechápu,proč ČKAIT,píše tomu,pro koho normální lidi už ani nenachází jméno.
    On totiž ani neví o co běží,jeho počínání je trestné a škody jsou jasně vyčíslitelné,takže tento človek má mít místo úplně jinde.Ještě že to poslední rok fialového hnusu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB