Vyšší oproti konsensu byla jádrová inflace, avšak pouze v meziměsíčním vyjádření, když dosáhla 0,3 procenta oproti očekávaným 0,2 procenta. Meziročně však v souladu s očekáváními stagnovala na 3,2 procenta. Za zrychlením meziměsíční jádrové inflace stojí především vyšší dynamika imputovaného nájemného, která v srpnu dosáhla 0,5 procenta.
Tato položka, která představuje zhruba třetinu amerického spotřebního koše, tak nadále vykazuje vyšší míru perzistence, její trend je ale podle nás příznivý. Americký dolar na nově zveřejněná data ve výsledku nijak silně nereagoval. Pouze odmazal dopolední ztráty a vůči euru končil evropskou seanci zhruba na stejné úrovni, kde ji začínal (kolem 1,102 USD/EUR).
Zhruba beze změny ve středu zůstal také kurz české koruny, který téměř nereagoval na vyjádření viceguvernérky České národní banky (ČNB) Evy Zamrazilové. Ta podle agentury Bloomberg uvedla, že nevidí důvod, proč by centrální banka měla přerušit či zastavit uvolňování měnové politiky.
Zároveň by se ale podle ní měli tuzemští centrální bankéři vyhnout výraznějšímu snižování úrokových sazeb a zůstat opatrní, a to kvůli rizikům spojeným s vývojem inflace, hlavně v případě služeb. Tyto výroky nijak nevybočují z dosavadní komunikace a obezřetného postupu bankovní rady.
Zároveň naznačují, že ČNB bude na zářijovém zasedání pokračovat ve snižování úrokových sazeb pouze o 25 bazických bodů. To by bylo v souladu s naší prognózou i současným očekáváním finančních trhů. Pro finanční trhy tedy nešlo o nové informace a jejich reakce byla minimální. V případě kurzu koruny vůči euru došlo k jen nepatrnému oslabení to mírně pod hranici 25,10 CZK/EUR.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com