Jak Češi pomáhají válkou zasažené Ukrajině?

Průzkum
Více než polovina Čechů se aktivně zapojuje do pomoci Ukrajině nebo vyjadřuje svoji solidaritu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který připravily výzkumná agentura MNFORCE, komunikační agentura Havas Prague a Institut sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Češi přispěli na pomoc Ukrajině a jejím obyvatelům, nebo se to chystají udělat, v průměru částkou 1 753 korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

Většina lidí je podle průzkumu, o jehož kompletní data z průzkumu si státní instituce mohou požádat a budou jim poskytnuta zdarma, spokojená s reakcí české vlády na vzniklou situaci. Polovina obyvatel by si však přála, aby pomoc Ukrajincům byla ještě větší.

Do pomoci Ukrajině a jejím obyvatelům se zapojuje většina obyvatel Česka (57 %). Jako nejčastější způsob pomoci lidé uvádějí finanční příspěvek – peníze už poskytla více než třetina Čechů (36 %). Další v pořadí jsou věcné dary (18 %), distribuce jídla (6 %), u nižších procent lidí je to pomoc s ubytováním a dobrovolnická práce s uprchlíky. Zhruba každý desátý uvedl ještě jiný druh dobrovolnické pomoci.

Při dotazu na konkrétní sumu, kterou Češi přispěli nebo se to chystají udělat, byla výsledkem průměrná částka 1 753 korun. Nejvíce lidí využilo sbírku organizovanou Člověkem v tísni, na tu poslal peníze každý druhý přispěvatel. Další dvě nejvyužívanější jsou Český červený kříž a sbírka Velvyslanectví Ukrajiny v ČR.

PSALI JSME:
Milion dolarů a výzva k podpoře Ukrajiny

Více než polovina Čechů (54 %) vyjadřuje nějakou formou solidaritu s Ukrajinou nebo se to chystá udělat. Nejčastěji to je na sociálních sítích (30 %), dále osobní podporou Ukrajincům v ČR (20 %), účastí na demonstracích a vyvěšením ukrajinské vlajky (obojí po 6 %).

Zpravodajství o válce na Ukrajině sledují Češi nejvíce v televizi (46 %), na zpravodajských webech (22 %) a na Facebooku (9 %). S reakcí české vlády na situaci na Ukrajině je většina lidí spokojená, konkrétně 60 %. Neutrální postoj vyjádřila asi pětina lidí (22 %), podobný podíl veřejnosti (18 %) hodnotí reakci vlády negativně.

Na otázku, zda by česká vláda měla Ukrajině pomáhat více, se téměř polovina respondentů (48 %) vyslovila pro ještě větší pomoc, zhruba každý pátý (18,5 %) se přiklání k omezení pomoci a třetina se nepřiklonila ani na jednu stranu.

PSALI JSME:
Pomoc Ukrajině: Prodeje v e-shopech se zvýšily o stovky procent

V souvislosti s děním na Ukrajině má polovina Čechů obavy o sebe a své blízké, přičemž 23 % lidí uvedlo na desetistupňové škále nejvyšší míru obav. Naopak žádné obavy nepociťuje každý desátý.

Další vývoj konfliktu si Češi netroufají příliš odhadnout. Například na otázku, zda na Ukrajině zasáhnou vojska NATO, odpověděli dva z pěti lidí, že neví. O něco větší podíl (45 %) se domnívá, že nezasáhnou a 15 procent si myslí, že ano.

Podobné je to s otázkou, která strana konfliktu dosáhne úspěchu, u té také zhruba každý čtvrtý říká „nevím“. Další možnost „Rusko Ukrajinu neovládne celou, ale část území ano“ zvolilo 30 procent. Možnost „Ukrajina se ubrání a Rusko stáhne své vojsko“ vybralo 17 procent, a 14 procent se domnívá, že „Rusko ovládne Ukrajinu“.

PSALI JSME:
Murenbeeld: Šest možných scénářů pro Ukrajinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB