Jak inflace navýšila dětem kapesné a jak s ním ještě zahýbají prázdniny

Podle loňského výzkumu Raiffeisenbank mezi tisíci klienty dávala dětem kapesné více než polovina rodičů. Nejčastěji hotovost ve výši tři sta korun měsíčně. To je o padesátikorunu více, než kolik činil průměr před dvěma lety v průzkumu České bankovní asociace. Ale i to se za pouhý rok změnilo.
Mládež ve věku 15-17 let dostane na prázdninový pobyt průměrně 1 102 koruny na týden. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle tehdejšího průzkumu bankovní asociace a agentury Ipsos dostávalo kapesné přes 70 procent českých dětí. Téměř polovina rodičů ho vyplácela pravidelně jednou za týden nebo měsíc a necelá třetina pak nepravidelně.

Takřka polovina rodičů vyplácí kapesné v hotovosti, 13 procent ho posílá na účet a každý desátý rodič obě možnosti kombinuje. V tom se oproti dnešku příliš nezměnilo. Ukázalo se však, že s výší kapesného razantně zahýbala inflace.

Podle nejnovějšího výzkumu u 500 klientů Banky Creditas se dnes kapesné v průměru pohybuje kolem 640 korun na měsíc. Nejmladší děti na prvním stupni dostávají měsíčně v průměru 342 korun, zatímco před třemi lety to bylo 130 korun.

U starších na druhém stupni to bylo 280 korun, dnes je to v průměru 516 korun a ve věku mezi 15-17 roky už mládež dostává 1 054 koruny měsíčně, což je razantní skok oproti 480 korunám v roce 2021. Jen v porovnání s loňským rokem se dětem kapesné zvýšilo o 12 procent, přičemž starším rostlo nejvýrazněji.

Dle průzkumu zadaném Air Bank se věk dětí, které disponují vlastními penězi, rok od roku snižuje. Ve věku 8-10 let dostává od rodičů pravidelné kapesné 49 procent dětí, u mladých mezi 15 a 17 lety je to už 75 procent.

U dětí do deseti let pořád ještě dominuje hotovost a se zvyšujícím se věkem stoupá počet dětí, které dostávají peníze na účet. Ti jsou ve výhodě, protože dle průzkumu dostávají o třetinu větší kapesné.

Web České spořitelny však uvádí, že více než polovina rodičů dává svým potomkům kapesné již v předškolním věku, průměrně 100 korun měsíčně. Obvykle rodiče pak kapesné vyplácejí do doby, než potomci začnou mít vlastní příjmy.

Hlavním zdrojem peněz dětí nad rámec kapesného jsou dle Air Bank babičky a dědečkové (85 %). Podle Banky Creditas nejzásadnější položkou, za niž děti kapesné utrácejí napříč věkem, jsou pamlsky a občerstvení. U starších děvčat přibývá oblečení, u kluků nejčastěji hry v mobilu nebo si šetří na herní konzole.

Na prázdninové kapesné při pobytu v letních táborech se děti určitě těší. Devět z deseti dostane peníze navíc, v průměru 720 korun na týden. Menší děti do 11 let mají přes čtyři sta, mladí lidé mezi 15-17 roky dostávají od rodičů na týden víc než tisícovku. Jen osm procent nedostane žádné peníze navíc.

Přesnější čísla z ankety Banky Creditas hovoří takto: Děti ve věku 6-11 let dostanou na prázdninový pobyt průměrně 456 korun na týden. Děti ve věku 12-14 let pak skoro dvojnásobných 851 korun. Mládež ve věku 15-17 let dostane průměrně 1 102 koruny na týden.

Celkově průměrné prázdninové kapesné na jeden týden pobytu činí 752 korun, což je víc, než doma obvykle dostanou na měsíc. Ale co by rodiče nedali za týden odpočinku.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena