Jak odcházet do důchodu se šesti miliony? Záleží na vašich rodičích

Odcházet do důchodu a mít na účtu až šest milionů korun? Je to možné. Ale záleží na tom, jestli čerstvému seniorovi spořili na penzi jeho rodiče už od jeho narození. Pokud mu od brzkého dětství odkládali každý měsíc tisícikorunu, může uspořená částka skutečně dosáhnout několika milionů.
Při dlouhodobém spoření mohou lidé odcházet do důchodu s miliony korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tomu, že stát se o nás v důchodu postará, Češi příliš nevěří. A proto si raději sami spoří. Podle analýzy KB Penzijní společnosti má spoření na penzi sjednané každý druhý Čech nad 18 let. Naopak těm mladším jejich rodiče či prarodiče spoří jen ve čtyřech procentech případů. Lze to vyjádřit i statisticky: Spoření na penzi má aktuálně sjednáno na 4,5 milionů Čechů, jen 85 tisíc je ale mladších 18 let.

Při pravidelném měsíčním vkladu tisíc korun by přitom již v 18 letech mohli mít téměř půl milionů korun. Při odchodu do důchodu by se tato částka mohla vyšplhat až k šesti milionům.

„Možnost spořit na penzi dětem již od narození je tu poměrně krátce a jen málo se o ní ví, není tedy divu, že o ni zatím není příliš zájem. Je to ale chyba, protože spolu se vzděláním je to určitě jeden z největších vkladů, které můžeme našim potomkům do života dát,“ říká Lubomír Koňák, ředitel obchodu z KB Penzijní společnosti.

PSALI JSME:
Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi

Průměrných 500 korun

Ti, kteří myslí i na své potomky a mohou si to současně dovolit, jim podle statistik přispívají v průměru zhruba 500 korun měsíčně, k tomu stát přidává 130 korun ve formě státního příspěvku.

„Může se zdát, že to je málo a nebude to stačit. V tomto případě ale nic není málo a každá koruna se pozitivně projeví. Pokud by rodiče dítěti ukládali 1 000 korun měsíčně již od narození, v 18 letech bude mít naspořeno téměř půl milionu korun z toho necelých 50 tisíc korun bude činit státní příspěvek. Jednu třetinu vlastních prostředků si přitom může vybrat a použít ji třeba jako základ na bydlení nebo studium,“ poznamenal Lubomír Koňák.

V době odchodu do důchodu by pak podle odhadovaných průměrných výnosů mohli mít až kolem 6 milionů korun. Navíc se na takzvané dětské smlouvy ohledně státního příspěvku vztahují stejná pravidla jako na smlouvy pro dospělé, může tak dosáhnout až 2 760 korun za rok, a to při ukládání alespoň tisíc korun měsíčně.

PSALI JSME:
Třetina Čechů se bude muset v důchodu spolehnout jen na státní penzi. Anebo dál pracovat

Mínus 2 441 korun

Dostatek naspořených peněz – a nemusí to být zrovna miliony – přitom umožní seniorům nejen pohodlný, příjemný život, ale také je ochrání před případnou exekucí v případě například mimořádných výdajů.

V Česku žijí desítky tisíc důchodců, kterým měsíc co měsíc „odloupne“ exekuce část jejich penze. Podle posledních dat České správy sociálního zabezpečení se musí s exekučními srážkami vyrovnávat více než 43 tisíc seniorů. Takovému průměrnému starobními důchodci je 69 let, bere necelých 13,5 tisíc korun, z čehož mu exekuční srážka sebere 2 441 korun.

Před rokem mělo exekuční srážky z penze 48 520 seniorů, tedy přibližně o pět tisíc více. Velký pokles počtu lidí, jimž exekutoři odebírají peníze z penze, nastal loni v červenci. V tu dobu se ale zvyšovala takzvaná nezabavitelná částka. Ta stanovuje, kolik peněz musí člověku zůstat na živobytí.

„V roce 2020 proběhly tři významné legislativní změny, které měly vliv na změnu u výpočtu nezabavitelné částky a částky, nad niž se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení,“ potvrdila Česká správa sociálního zabezpečení.

PSALI JSME:
Důchod: Spořte a investujte. Hlavní je začít včas

Zavřít reklamu ×
 1. Nesmyslná rada pro všechny, kteří zažili, že závratná inflace znehodnotila všechny úspory! To, co je dneska šest milionů,bude zanedlouho desetkrát méně!

  • Buď to sebere inflace, nebo tuneláři nebo…stát se za 70 let, kdy malé dítko půjde do důchodu (jestli se ho vůbec dožije)může cokoliv. Než spořit „na důchod“ je líp si svoje peníze užívat.

  • Stejně nepochopím, jak se někdo může propracovat až k exekuci, mnozí borci dokonce k více. A jestli potom musejí splácet ještě z malého důchodu, když si neuměli ani vydělat na větší, je jejich věc a nás ostatních zbytečná starost. Znám takové jedno (ale i víc)přiléhavé přísloví: Jak si kdo ustele, tak si lehne.
   Jenže k takovým lehkoživkám je náš „sametový“ stát velmi milostivý- viz letošní akce Milostivé léto je toho dokladem. Škoda, že není milostivý také k těm odpovědným, skroným, pracovitým a snaživým lidem, kteří na to všecko doplácejí!

 2. Dobrý den, chtělo by si to před zveřejněním pořádně přečíst… „V Česku žijí desítky tisíc korun, kterým měsíc co měsíc „odloupne“ exekuce část jejich penze.“

 3. Článek úplně o ničem. Narodila jsem se v roce 1960, bylo nás pět sourozenců. Kdepak by na to rodiče vzali.

 4. Další reklama pro bankovní ústavy, které jediné na tom profitují.
  V roce 1980 byl nástupní plat vysokoškoláka 1850 Kč, čistý 1480 Kč. Po 40letech je průměrný důchod 10x vyšší.
  Po krátké době už ani státní příspěvek včetně směšných úroků nepokrývá inflaci uspořených peněz.

 5. Absolutně nesmyslný článek. Když mi máma ve 20 předávala to, co mi celé dětství spořila, bylo to nějakých 20 tis. Příjemných, ale ve své době to ani zdaleka nemělo takovou hodnotu jako při zakládání při mém narození. Za 60 let si z 6 míčů důchodce klidný důchod fakt nezajistí

 6. Je toto snad reklamní kampaň na nějaký penzijní fond? Rodiče mého vnuka nemají peněz nazbyt. Začala jsem mu ukládat na penzijní připojištění 500,- Kč měsíčně. Příspěvek od státu činí 130,- Kč ročně. Ve svých 18 letech bude mít kluk naspořeno 3130,- x10= 31 300,– Kč. Z toho se určitě odpočtou nějaké poplatky za vedení účtu, za výběr, atd. Tak bude mít necelých 30 tisíc. Dnes je mu 13. Máte dojem, že za pět let bude mít 30 tisíc na něco jiného než jedny dioptrické brýle a dva páry botů?

 7. Pokud mu od brzkého dětství odkládali každý měsíc tisícikorunu, může uspořená částka skutečně dosáhnout několika milionů. (Bych chtěla vidět ty rodiče, kteří v 60. letech-narodila jsem se v roce 1957, by mohli odkládat 1000 Kč. Myslím, že ani měsíční příjem 1000 Kč neměli….. A bylo nás 5 dětí……

 8. Tak jsme se dozvěděli, že v 18. letech bude mít dítko z tisícovky půl mega. A do důchodu půjde s šesti mega. To se jako předpokládá, že mu ti rodiče budou do té doby spořit, ne 😆 ?? Protože při současné inflaci a zanedbatelném úroku je fakt uvedené zhodnocení utopie…. Blaboliček…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB