Důchod: Spořte a investujte. Hlavní je začít včas

Názor
Pohled na důchodový věk se s časem mění. Dříve bylo nepsaným pravidlem, že se o seniory staraly vlastní děti. I to samo o sobě motivovalo mít více dětí, a samozřejmě také vytvořit si dostatečné rezervy na stáří. Životní standard se po odchodu na tzv. „výminek“ sice snížil, ale stačilo to pro důstojný život. Až komunistický stát zavedl důchodový systém založený na státní penzi. Dnešní důchodci tak očekávají, že jim důstojný penzijní život zabezpečí stát.
Na důchod si spořte a investujte. Hlavní je začít včas. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průběžný důchodový systém vychází z principu, že lidé v produktivním věku ze svých daní platí důchody seniorů a očekávají, že jejich důchody zase zajistí budoucí generace. Mohlo by to hezky fungovat, ovšem jen za předpokladu růstu populace.

A zde je jádro problému: Populace naopak klesá, a tím i přísun prostředků do systému. Nezadržitelně se tak blížíme ke stavu, kdy ve státní kase na důchody prostě nebude dostatek prostředků. Ani posunování věku odchodu do důchodu a další spíše kosmetické změny parametrů nic neřeší. Reforma je sice nevyhnutelná, ale zároveň je politicky velmi nepopulárním tématem, a tak se do ní nikdo nehrne.

Nemovitost jako uchovatel hodnoty

Obzvláště v Čechách platí vlastní nemovitost za záruku poklidného života ve stáří. Podnájem není u rodin příliš oblíbený, tím spíš, když uváží, že se nájem často vyrovná splátce hypotéky. Když člověk po dvaceti, třiceti letech splatí hypotéku, uleví se mu, přibude disponibilních prostředků z měsíční výplaty a zároveň ho v penzi nečeká placení podnájmu.

Vlastní nemovitost je považována za základ. Stále častěji je ovšem skloňován i pojem investiční nemovitost, tedy nemovitost určená k pronájmu. Tato přináší výnos v podobě nájemného, na druhou stranu ne každý má na pořízení nemovitosti několik milionů, a splácení případné hypotéky pak znamená dodatečný náklad v podobě úroků.

Nehledě na to, že současné našponované ceny rezidenčních realit koupi rozhodně nenahrávají. Nemovitost navíc není příliš likvidní investice a je třeba se o ni starat. Pro běžnou domácnost, která řeší zajištění na stáří, tak není příliš vhodnou alternativou.

PSALI JSME:
Nájmy začínají být opět v kurzu. Vyplatí se pořídit si investiční byt?

Češi jsou konzervativní investoři

Nejrozšířenějším nástrojem spoření na důchod je doplňkové penzijní spoření, které nahradilo penzijní připojištění. Staré penzijní fondy se změnily ve fondy transformované, které musejí ze zákona garantovat každoročně nezáporný výnos, a proto investují výhradně konzervativně. Důsledkem jsou bohužel nízké výnosy, které sotva pokryjí inflaci.

Investoři mohli přestoupit do nově vzniklých účastnických fondů, které tuto povinnost nemají a jsou tak výrazně flexibilnější. Zde mohou v závislosti na vztahu k riziku zvolit jednu z investičních strategií – konzervativní, vyváženou nebo dynamickou. I tady Češi stále spíše preferují jistotu – tři pětiny z nich investují do konzervativních fondů, kde zhodnocení je obdobné jako u transformovaných fondů. Největším lákadlem tak zůstává státní podpora, daňové úlevy a možná podpora zaměstnavatele.

PSALI JSME:
Češi se bojí investic, odhalil průzkum

Investiční fondy jako další krok

Zvolit si investiční strategii na základě osobního vztahu k riziku umožňuje také investování prostřednictvím podílových fondů, které může být při dlouhodobém investičním horizontu považováno za způsob spoření na důchod. Za vložené peníze dostanete tzv. podílové listy, které můžete zase kdykoliv prodat

Likvidita je jedním z velkých pozitiv tohoto nástroje, navíc lze vybírat ze široké nabídky od konzervativních až po agresivní akciové fondy, které dokáží vložené prostředky výrazně zhodnotit, ovšem za určitého rizika ztráty. Fondy nicméně investují do širokého portfolia cenných papírů s různou rizikovostí a díky této diverzifikaci riziko takové ztráty eliminují. Zaměstnávají řadu analytiků a portfolio manažerů, kteří mají k dispozici mnohem větší objem informací, než jaký může mít průměrný individuální investor.

Investiční fondy lze už považovat za způsob investování, který je vhodný pro jakéhokoli investora, včetně těch drobných. Investovat lze už od malých částek, a pokud jde o zajištění na penzi, důležitá je pravidelnost a především včasnost. Čas hraje totiž velkou roli a to z důvodu tzv. složeného úročení neboli faktu, že v průběhu času vyděláváme „úroky z úroků“. Čím déle spoříme či investujeme, tím více se dosažené investiční výnosy dále zhodnocují. S narůstajícím časem přitom tento efekt výrazně – exponenciálně – narůstá.

Vždy je však důležité hlídat, aby investice byla u finanční instituce, která je regulovaná a dohlížená Českou národní bankou. Jejich seznam lze najít na webu centrální banky. Poslední dobou se objevují podvodné nabídky, které se tváří jako fondy kolektivního investování, ale nedodržují žádnou regulaci a nepodléhají žádnému dohledu. Takovýmto investicím, ať už slibují jakýkoliv výnos, by se měl každý investor zdaleka vyhnout.

Autor je předseda AKAT ČR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investoři dostali bohatou vánoční nadílku

Zavřít reklamu ×
  1. Pěkný nesmysl.Pokus si naspoříte tak to časem sežere inflace.Pokud investujete,tak se bude smát akorát další Viktor Kožený………Důchod má zajištovat stát!Všechno máme zdaněné několikrát a tak má stát vybraných peněz dost! To,že se v Praze polovina vybraných peněz rozkrade mě absolutně nezajímá!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB