Podle průzkumu společnosti Broker Consulting ale více než třetina Čechů (34,1 %), se bude muset spolehnout jen na státní důchod nebo dokonce počítá s tím, že si bude muset přivydělávat. Dnešní padesátníci by proto se současnou výší penze neměli do budoucna počítat.
Od roku 2010 totiž v Česku roste počet lidí ve věku nad 65 let, kteří žijí na hranici příjmové chudoby. Před devíti lety podíl chudých starobních penzistů dosahoval necelých sedmi procent, v roce 2017 to podle statistických údajů bylo už téměř 11 % lidí. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Podle průzkumu realizovaného přes Instant Research od Ipsos má na důchod naspořeno maximálně půl milionu korun zhruba každý druhý budoucí český důchodce ve věku 50 až 65 let (51,3 %). Mírně přes čtvrtinu Čechů (27,3 %) má připraveno mezi sty tisíci až půl milionem a téměř 60 procent respondentů nemá více než 100 000 korun či nemá rezervy vůbec.
„Finančně Češi myslí na stáří velmi málo a hodně pozdě. Ve výsledku si tak na rok vysněné penze našetří průměrný Čech za deset let spoření. Na spokojenou desetiletou penzi by takto museli šetřit 100 let,“ říká Milan Tomášek, ředitel penzijních produktů NN.
„Po odchodu do důchodu většině lidí výrazně poklesne příjem a pojmem výrazně míním pokles mezi 40 až 60 procenty. Nejvíce je to znát u lidí s průměrnými až nadprůměrnými příjmy. Proto je důležité si během ekonomicky aktivního období vytvořit dostatečné rezervy, které budeme čerpat právě v tomto období,“ vysvětluje hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.
Penze by totiž měla být zaslouženým odpočinkem, kdy máme čas a prostředky na své koníčky a rodinu a ne obdobím živoření mezi výplatou od důchodu k důchodu. „Prostředky uspořené v době ekonomicky aktivní části života mají v podobě pravidelné renty zlepšit rodinný rozpočet,“ říká Novák a dodává, že vzhledem ke stárnutí obyvatelstva a postupnému snižování odvodů do průběžného důchodového systému není jisté, že dnešní padesátníci mohou počítat alespoň se současnou průměrnou penzí.
Pokud se na situaci podíváme z hlediska čísel, tak dnešní padesátníci půjdou do důchodu za 15 let. Úmrtnostní tabulky z roku 2016 říkají, že normální délka života mužů v Česku je 82 let a žen 87 let. Tedy v důchodu mohou strávit 17 až 22 let. Tabulka níže ukazuje, jakou reálnou rentu mohou měsíčně čerpat při průměrné délce života a odchodu do důchodu v 65 letech.
Výše částky naspořené na penzi | 100 000 Kč | 200 000 Kč | 300 000 Kč | 400 000 Kč | 500 000 Kč | 1 000 000 Kč | 2 000 000 Kč |
Muži (17 let v penzi) | 490 Kč | 980 Kč | 1 471 Kč | 1 961 Kč | 2 451 Kč | 4 902 Kč | 9 804 Kč |
Ženy (22 let v penzi) | 379 Kč | 758 Kč | 1 136 Kč | 1 515 Kč | 1 894 Kč | 3 788 Kč | 7 576 Kč |
„Tabulka ukazuje, že výraznější rentu nám přinesou až milionové částky. S přibývajícím věkem je třeba totiž počítat se zvyšujícími se náklady zejména na léky a zdravotní péči,“ upozorňuje Novák a dodává: „Proto je alarmující, že podle výzkumu zhruba každý třetí, tedy 34,1 procent, se bude muset spoléhat jen na státní důchod nebo dokonce počítá s tím, že si bude muset přivydělávat.“
Podle nedávného průzkumu NN Penzijní společnosti více než polovina Čechů chce po dosažení důchodového věku přestat pracovat na plný úvazek, přičemž podle statistik mají šanci dožít se přes 80 let věku. „Celkově by tak pro penzi podle svých představ potřebovali našetřit téměř 1,6 milionu korun,“ vypočítává Milan Tomášek, ředitel penzijních produktů NN.
Z uvedeného průzkumu vyšlo najevo, že si lidé většinou myslí, že ke státnímu důchodu by v penzi potřebovali každý měsíc zhruba devět tisíc korun navíc. Ideální důchod, s nímž by Češi podle průzkumu dokázali pokrýt životní náklady a splnit si všechna přání v penzi, by musel dosahovat 21 755 Kč. Od státu přitom lidé reálně počítají s penzí v průměrné měsíční výši 13 078 Kč.
Největší položkou domácností jsou náklady na bydlení
Největší zátěží současných českých rodin jsou náklady na bydlení, tvoří až jednu čtvrtinu výdajů, a to v případě jak hypotéčního úvěru, tak nájemního bydlení. Jenže zatímco úvěr jednoho dne bude doplacen a náklady na bydlení budou tvořit pouze poplatky za služby, u nájmu je pravděpodobný spíše nárůst v čase.
„Pokud tedy rodina splácí hypotéční úvěr, je vysoce pravděpodobné, že k jeho ukončení dojde ještě před odchodem do penze. To znamená jediné – skokové snížení nákladů na bydlení, které po odchodu do penze rodina jistě ocení. Jiná situace je u nájemního bydlení, jeho výše bude stejná i v penzi. Jenže příjem rodiny výrazně poklesne. A náklady na bydlení najednou nemusí tvořit čtvrtinu, ale i více než polovinu rodinného rozpočtu,“ upozorňuje Radek Husák, ředitel OK POINT Brno.
Z výzkumu vyplynulo, že až každý pátý budoucí důchodce ve věku 50 až 65 let (20,3 %) nemá po odchodu do penze zajištěné vlastní bydlení. Nadále bydlet v nájmu bude 17 % respondentů, zbytek předpokládá, že se na stáří buď se odstěhuje k příbuzným, nebo půjde do domova důchodců.
Nejvíce příjmově ohroženou skupinou jsou tedy budoucí penzisté, kteří nemají dostatečnou nebo žádnou finanční rezervu a navíc bydlí v nájmu. Ti musí počítat s tím, že po odchodu do penze se mohou ocitnout na hranici příjmové chudoby, která je nyní stanovena na 11 693 korun pro domácnost jednotlivce.
„Patnáct i deset let do penze je pořád doba, kdy je ještě možné vytvořit dostatečné rezervy, bude to ale trochu finančně bolet. Aby si připravili dva miliony korun do 65 let, tak při průměrném zhodnocení investice 4 procenta ročně by padesátiletý měl investovat 8 100 korun měsíčně, pětapadesátiletý už 13 500 korun a šedesátník pak 30 000 korun. A to si ne každý může dovolit,“ vypočítává Husák.
A jaké se nabízí řešení? I hlubší pohled na výsledky státem podporovaného penzijního připojištění je smutný. Tudy tedy cesta nevede,že?
Kolik lidí je při součastných příjmech schopná našetřit 4 miliony(oba manželé), k tomu postavit dům, vychovat děti, a něco ji dát do začátku, nějaké to auto a dovolená ? A přitom se zdravě stravovat atd.
To je zásadní problém. Platím hypotéku, ojeté auto, pojistky a další běžné věci a na důchod si nemám z ČEHO našetřit. To nemluvím o akutních věcech, když se něco podělá. Nemám rezervu, zkrátka nemám z čeho……platy jsou všude stejné, nemá ani smysl si hledat něco jiného, jdete z bláta do louže….
Klidně bych si platil důchodové připojištění, ale fakt na to nemám……
Jak vidíte, Olegu, je důchodové připojištění na …. Jen na okrádání lidí i o to málo, co by jim ještě zbylo, pokud by vůbec zbylo. Až půjdou ti, co na to „naletěli“ do penze, výdělky i ceny všeho budou ÚPLNĚ JINÉ. Třeba si ale za to budou moct párkrát koupit zmrzlinu. „Penzijní připojištění“ – jen vychytralý manévr některých našich sametových politiků a jen bezmozek jim na to skočí.
Tak já budu dělat 50 let jako debil a ještě si budu muset šetřit na penzi?????kam jdou peníze na sociální a zdravotní pojištění????je mi 40 v lednu byl odchodovy věk mého ročníku 63…v dubnu 65 a 11mesicu…teď v červnu už je to 67 a 4 měsíce????
Máte pravdu,někdy je plat nižší než důchod,a takých je…
Zrůdný kapitalismus
Hnusný kapitalismus a ještě hnusnější ti, co ho k nám přitáhli a udržují. Kdo šel do penze před Havlem, žije jakž takž slušně (ne „důstojně“), protože sluníčkáři se snaží každého, kdo nesympatizuje s nimi, obrat o každý halíř, který kdo má podle nich navíc. Ten, kdo do důchodu odcházel později, do cca 1998, už byl z všemožných důvodů všemožně krácen, a pak další – škoda slov. Za pár let budou „důstojně“ žít jenom nefachčenka a všichni ostatní včetně přestárlých lidí na ně budou vydělávat ještě z hrobu – tam směřujeme. ZLATÍ KOMUNISTI, ZLATÁ TOTALITA, kde platilo Každému podle zásluh – podle množství a kvality práce. A pořád jsou havloidi nespokojení, třebaže se v majetku (různě za posledních 30 let nabytém) topí.
Zcela s Vámi souhlasím
vážení kdo se živí poctivou prací tak bude při odchodu do důchodu vyždímanej a našetřit z dělnického platu milion je ve skutečnosti nemožné !! A hlavně už lidi nestrašte je opravdu hrozné když poctivě pracující občan má se co uživit natož důchodce kde je ta chyba a kdo za to může !!!!
Protože je tady všechno špatně, hlavně výpočet důchodu – neb třeba u mě /1952/ se počítal důchod až od roku 1986! A to bylo sprosté, bylo nás dost, co jsme měly hezké platy a odnesly jsme to s plnou parádou, protože: neuměly jsme anglicky, ani jsme nebyly mladé, často se rušily firmy, nové nás už nechtěly! Věk byl hlavní překážka, ….ale lidi co žijí v pronájmu dostávají od sociálky příspěvek, ne že ne. Jenže nemyslete si, že ti co mají vlastní byt, a mají penzi podprůměrnou, jsou na tom dobře, kor když neberou vdovský – rozvedené ženy, musí stále šetřit, dovolenou znají jen po okolí , na auto mohou zapomenout , neměly by ani na jeho provoz 🙂 to mají jen ty ženy co mají pěknou penzi, ono by stačilo mít 15 tisíc a více. Kdyby se důchod přepočetl koeficientem od začátku práce, důchody by byly mnohem vyšší, takhle si nahrabali jen ti, co po revoluci se chytli, hlavně politici, že? Prostě s námi ti kapitalističtí politici zametli, a pěkně! My jsme si nemohli vybrat práci „za peníze“ nikdo nás nechtěl, my jsme si nevymysleli nezaměstnanost! My ne! Bylo proto na státu, aby nás vykompenzoval slušnou penzí! A ne těmito almužnami! My se neflákali, jako jistá skupina v ČR, my pracovali a nakonec máme menší penze než právě oni! Smutný příběh ČR, smutný. 🙁
chtěl bych vidět jak politici + guvernér státní banky ušetří 4 miliony ze 25000kčkdyž nekontrolovatelně vykrádají státní pokladnu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§
Milióny a milióny šetřit, z kapitalistického managerského platu by to šlo, nebo z těch padáků udřených generálních ředitelů, ale barák si postavit neumějí, jen ždímat zaměstnance. Tohle je totalita ! Říkat si můžu co chci a k čemu mi to je, když se mi smějí do ksichtu ze svých hacied !
Manipulace s čísly s předpokladem, že čtenář bude příliš líný se s počítáním sám namáhat.
Takže se přemožte a zkuste to třeba takhle: věk odchodu do důchodu bude 64 let, ke kterémužto datu by jste měli mít podle článku našetřeno 2 miliony Kč. Předpokládejmě coby nezlomní optimisté, že se dožijete rovné stovky. Během této doby by jste tedy měli být schopni utratit ty dva miliony (nešetříte si je přeci proto, aby jste je odkázali prapravnoučatm, ale pro sebe, ne?).
Což dělá měsíční (!) útratu za těch 36 let * 12 měsíců na 2 000 000 Kč zhruba 4 0630 Kč.
Takže by jste měli být schopni utrácet bezohledu na věkové omezení svůj důchod (odhadem cca 12 000) plus ty 4000 = minimálně 16 000,- Kč měsíčně. Plus nějaké ty kladné úroky z našetřených dvou milionů, protože ty neutratíte hned první měsíc důchodu. Plus už nesmíte ani hnout prstem v nějakém dalším zaměstnání či práci – a nedejbože, kdyby vás snad vaše práce bavila a byli jste ji ochotni dělat i po termínu odchodu do důchodu…. V žádném případě!
Budete mít přeci plné ruce práce s tím, jak utratit těch 16 tisíc měsíčně…
btw: coby invalidní důchodce s pevným měsíčním příjmem pět a půl tisícer mám pro vás „špatnou“ zprávu – několikaletou praxí mám odzkoušeno, že se dá žít po zaplacení nájmu i za dva tisíce měsíčně – včetně oblečení a nákladů na telefon, internet a dopravu. Plus k tomu z té částky ještě až dva tisíce ušetřit…
Ono je hlavně nutné si přiznat, proč stát budoucí důchodce neužíví. Je to především z důvodu špatného přerozdělování majetku a bohatnutí už tak velmi bohatých lidí. Máme vysokou produktivitu práce, která se ještě zvýší se čtvrtou průmyslovou revolucí. Současné politiky je třeba vykopat a zvolit si takové, co se postarají o důchodce a nebudou vyhazovat peníze za blbosti.
Nejlepší na tom všem je, že největší důchody budou mít sami politici!!! A vlastně za nic!!! Důchody by měly být vypočítávány i podle práce… A odchod do důchodu taky. Jak třeba srovnávat někoho sedícího 35 let v kanclu a někoho kdo celých 35 let leze po střechách? To přece nejde. Ale problém je už v rozhodování!!! Pokud si budou politici dotovat svačinky, dopravu, bydlení a ještě si zvedat bezdůvodně platy, je všechno na nic!! Jak se říká… “ Ryba smrdí od hlavy!“ A u našich státních financích je to stejné!!!