Jak ovlivní od září povinné roušky pracovní trh?

Názor
Vláda od zítřka zavádí povinné zakrývání úst a nosu v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických zařízeních či na vnitřních akcích s více než sto účastníky. Co nová pravidla přinesou ekonomice a trhu práce? 
Dá se očekávat, že velké výrobní závody budou od září dobrovolně zavádět opatření spojená s nošením roušek a dalším vybavováním svých prostor dezinfekčním prostředky, aby co nejvíce snížily riziko rozšíření mezi zaměstnanci. Ilustrační foto: Škoda Auto

Rozšiřování povinného nošení roušek u lidí vyvolává pocit, že může docházet k většímu přenosu nákazy. Někteří lidé se budou od září pravděpodobně stranit například obchodů a restaurací, což ještě více negativně ovlivní jejich ne zrovna dobrou hospodářskou situaci.

Předpokládám naopak dalším nárůst tržeb v sektoru e-commerce. Ruku v ruce s tím naroste ve firmách sháňka po dalších zaměstnancích do logistiky a skladů, kteří již v současnosti v tomto odvětví chybí.

Dá se také očekávat, že velké výrobní závody budou od září dobrovolně zavádět opatření spojená s nošením roušek a dalším vybavováním svých prostor dezinfekčním prostředky, aby co nejvíce snížily riziko rozšíření mezi zaměstnanci. Ve směnných provozech společnosti zavedou další systematické úpravy, které zamezí vzájemnému setkávání různých směn a skupin pracovníků.

PSALI JSME:
Již nikdy to nebude jako dřív

U kancelářských pracovišť lze očekávat opětovný příklon k využívání práce na dálku v rámci home office. Nepředpokládám ale, že by firmy zaváděly ve svých kancelářských prostorách povinné nošení roušek.

Ani cestování za byznysem přísnější pravidla nepodpoří. Naopak. V hromadné dopravě totiž bude zakrývání úst a nosu od září opět plošně povinné. Firmy tak budou nadále využívat ke komunikaci na dálku hlavně videokonference. Pokud bude pracovník vyslán na zahraniční cestu, je velmi pravděpodobné, že bude zaměstnavatel požadovat jeho testování na koronavirus před odjezdem a poté také před návratem na pracoviště.

Nové obavy z šíření nákazy prodlouží problémy s příjezdem zahraničních pracovníků. To bude mít za následek prohloubení nedostatku zaměstnanců na nepopulárních pozicích, například ve výrobě.

Autor je generální ředitel Quanta CZ
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Home office: Dočasné řešení, nebo nový styl práce?

×
  1. Pracovní trh tady v Česku je ubohost sama.Mnoho firem vyrukovalo po koronaviru s nabídkou 19000 kč hrubého za plný úvazek.Jsme ostuda celé Evropy.V Norsku mají všechno levnější a platy mají kolem 100 000 kč měsíčně,elektřina 5x levnější,ano v přepočtu 1 kč/kwh…………….

  2. Firmy budou zavádět povinost nosit roušky, ale proč se také neřekne ta odvrácená strana – roušky které firmy nabízejí mají životnost cca 2 hod pak si člověk pěstuje na obličeji svou kulturu bakterií. Dostane zaměstnanec na směnu alespoň 3 ks roušek – ne a pak se budou divit že vzroste počet respiračních onemocnění.

  3. Jj korona se vrací z dovolené 1.9. Proboha už stačilo s tou chřipečkou snad ne ?není to mor ani cholera hold chřipka no.Není důvod nesmyslně nosit hadr na hubě rok nebo jak se něj. Koko…ům umane .Do autobusu s hadrem a na přeplněné zastávce třeba žluté klobouky to by mohlo zabrat.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru