Jak podojit stát. Na eurovolbách mohou vydělat miliony i recesisté

Analýza
Laťka pro získání státních peněz za účast v evropských volbách je nejníže, jak jen to jde. Stačí totiž získat aspoň jedno procento hlasů, což garantuje až několik milionů korun. Vzhledem k tomu, že volební účast v eurovolbách není tradičně vysoká, mají šanci na překročení jednoprocentní hranice i různá exotická či recesistická uskupení.
Volby do Evropského parlamentu se v České republice uskuteční 7. a 8. června. Ilustrační foto: Pixabay.com

Naposledy, tedy v roce 2019, se to podařilo hnutí s názvem ANO, vytrollíme europarlament. Když se před pěti lety sečetly hlasy, bylo jasné, že do jeho pokladny poputují stovky tisíc. Nakonec se částka vyšplhala na 1 111 380 korun.

Politické strany a hnutí jsou v ČR financovány mimo jiné i příspěvky ze státního rozpočtu. Pravidla stanovují zákony o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, o volbách do Parlamentu České republiky a o volbách do Evropského parlamentu.

Strany a hnutí mají za stanovených podmínek nárok také na proplacení volebních nákladů. U voleb do europarlamentu platí hranice jednoho procenta hlasů, pokud ji dané uskupení překročí, má nárok na 30 korun za každý platný hlas. A to bez ohledu na to, jestli získá aspoň jedno křeslo v Evropském parlamentu (podmínkou je aspoň 5 procent hlasů, Česko má nárok na 21 křesel, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Lež přichází z Kremlu. „Evropské volby jsou událostí nejvyššího ruského zájmu,“ říká český elf

Desítky milionů korun

A to byl v roce 2019 právě i případ hnutí ANO, vytrollíme europarlament. Dostalo totiž 1,56 procenta hlasů, k čemuž při volební účasti 28,72 procenta postačilo 37 046 platných hlasů. Za každý hlas je třicet korun, což představuje zmíněných více než 1,1 milionu korun. A ještě perlička na závěr: Letos už toto hnutí nekandiduje, soud ho rozpustil pro neplnění zákonem stanovených podmínek.

Naopak zklamáno muselo být před pěti lety uskupení s názvem Vědci pro Českou republiku, které získalo 0,82 procenta (19 492 hlasů), takže jim k překonání jednoprocentní hranice zbývalo skutečně jen málo. Celkem stát utratil na proplacení volebních nákladů desítky milionů, nejvíce dostalo vítězné hnutí ANO. Za 502 343 platných hlasů (21,18 %) přesáhla tato částka 15 milionů korun.

Mimochodem: Právě hnutí ANO si před pěti lety stěžovalo na konkurenční uskupení ANO, vytrollíme europarlament u ministerstva vnitra, protože podle něj se mohli mnozí voliči splést a nehodit hlas „pravému“ ANO, ale tomu „trollímu“.

PSALI JSME:
Slovensko ukazuje, kam se poměrně brzy může posunout i Česko

Dvacet kandidátů

Je dost možné, že podobná stížnost se bude opakovat i letos. Do Evropského parlamentu totiž kandiduje další hnutí, které má slovo ANO ve svém názvu. Tentokrát to je ANO LEPŠÍ EU S MIMOZEMŠŤANY (zastavíme drahotu a válku), jak dokládají webové stránky Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Uvidíme, jestli po eurovolbách, které se konají začátkem června, se kasička tohoto uskupení naplní, podobně jako před pěti lety v případě trollího ANO. O úspěch (a finanční příspěvek) bude letos usilovat celkem dvacet stran a hnutí.

A mezi nimi i seskupení s opravdu pozoruhodnými názvy. Například Mourek – politická strana, Senioři sobě nebo uskupení s dlouhatánským jménem „LEPŠÍ ŽIVOT PRO LIDI – min. mzda 70.000 Kč, min. důchod 50.000 Kč, návrat cen energií na ceny z roku 2019, v obchodech zboží nejvyšší kvality za ceny dostupné pro každého, zrušení daně z nemovitostí, STOP válce“.

PSALI JSME:
Letošek je rokem voleb ve světě. Co to znamená pro akcie?

Zavřít reklamu ×
  1. A já si už dlouho myslím, že v Europarlamentu jsou jenom recesisté, protože ty krávoviny co chrlí nemůže nikdo myslet vážně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Marek Loula novým členem představenstva ČSOB

ČSOB s předstihem informovala portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o chystaných změnách ve svém vedení. Od září letošního roku do představenstva nastoupí Marek Loula, současný člen představenstva na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB