Lež přichází z Kremlu. „Evropské volby jsou událostí nejvyššího ruského zájmu,“ říká český elf

Evropské volby, které se konají začátkem června, bude provázat zřejmě největší dezinformační kampaň řízená přímo z Kremlu. „Ruským zájmem je maximálně ovlivnit složení evropského parlamentu,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz jeden z mluvčích občanského hnutí Čeští elfové Vít Klučík, podle něhož jsou eurovolby vzhledem k Putinově agresi na Ukrajině událostí nejvyššího ruského zájmu.
Jeden z mluvčích Českých elfů Vít Kučík. Foto: Archiv Víta Kučíka

Za několik let se z Českých elfů stalo respektovaným hnutím, které ve střední a východní Evropě nemá obdoby. Dlouhodobě mapuje a analyzuje cizí dezinformační kampaně na českém internetu a aktivně proti nim bojuje. „Žádná jiná zahraniční mocnost se nesnaží zastřeným způsobem si ve středoevropském prostoru vybudovat svoji vlivovou zónu tak jako Rusko,“ upozorňuje Kučík.

Prezident Petr Pavel oznámil termín voleb do Evropského parlamentu na 7. a 8. června. Lze předpokládat, že se výsledky opět pokusí ovlivnit dezinfoscéna, jako tomu bylo u prezidentských voleb nebo voleb do sněmovny?
Jednoznačně ano. Jednak „náš vztah k Evropské unii“ je kmenovým tématem domácí dezinfoscény, která na odporu vůči Evropské unii a Západu do velké míry staví svoji identitu a legitimitu. A jednak to patří mezi základní cíle i ruských bezpečnostních složek – oslabit vnitřní sounáležitost zemí EU tak, aby do vzniklých mezer mohl pronikat ruský vliv. Tato dlouhodobá snaha je pro Rusko nyní, ve válečném konfliktu, o to naléhavější, že nejednotná, nacionalistická EU může výrazně omezit podporu Ukrajiny.
Bude to událost nejvyššího ruského zájmu – většího než lokální česká prezidentská volba. Proto je téměř jisté, že do jejího ovlivnění napne mnoho prostředků a úsilí. Rusko – ať už přímo nebo skrze svoje lokální proxy síly – podpoří všechny aktéry, kteří budou skýtat šanci na izolacionistickou, rozhádanou a paralyzovanou EU v následujícím funkčním období. Tedy extremistické, nacionalistické, euroskeptické, populistické a antisystémové politické strany a jim odpovídající témata a narativy.

Jakou formu bude mít tato dezinformační kampaň, jaká budou její hlavní témata a případně také její síla a prostředky?
Pravděpodobně stejné kanály, které léta ruské síly prostřednictvím domácích kolaborantů budují – weby, řetězové maily, sociální sítě, spříznění domácí influenceři. Větší důraz na sociální sítě, využití umělé inteligence.

Lze právě u umělé inteligence očekávat její masivnější využívání?
Určitě, jak k řízení umělých robotických účtů, tak ke generování textového, obrazového a video obsahu. Jistě uvidíme kvalitnější deepfake videa už nejen s finančně podvodným, ale i politickým obsahem.

Mezi tradiční a osvědčené metody patří řetězové maily. Mají ještě tu původní sílu jako před lety?
Když zmiňujete řetězové maily jako „tradiční metodu“, tak jejich význam se skutečně postupně snižuje. Jsou spojeny především se stolními počítači a starší generací, která postupně buď odchází, nebo přechází na novější komunikační prostředky – například WhatsApp.
I obsah řetězových mailů se tomu přizpůsobuje – zatímco kdysi jej tvořil převážně prostý text, nyní až osmdesát procent řetězových mailů obsahuje jen přílohu ve formě videa či obrázků, snadno zobrazitelných na mobilech. Velká část obsahu se ale přesouvá na zmiňovaný WhatsApp, který je pro šíření dezinformačních videí a memů jednodušší a hůře kontrolovatelný. Snažíme se tento fenomén monitorovat, vytvořili jsme na telefonním čísle 774 923 672 speciální bránu, kam lidé mohou eventuální řetězový obsah přeposílat.

Dezinformace a lži přicházejí především z Moskvy, jak jsou aktivní jiné země?
Ano, žádná jiná zahraniční mocnost se nesnaží zastřeným způsobem si ve středoevropském prostoru vybudovat svoji vlivovou zónu tak jako Rusko. Čínské vlivové operace jsou o řád slabší, dalších zemí sporadické nebo zanedbatelné.
Přímé důkazy jsou z podstaty vzácné (i když i ty existují), nepřímých důkazů je mnoho. Ale nejde jen o jednotlivé dezinformace a lži – ty jsou méně podstatné. Jde o celkové ruské propagandistické, manipulativní a podvratné působení – to je komplexní a nebezpečnější.

Předpokládám, že dezinformační kampaň se povede ve všech evropských zemích, kde se začátkem června konají volby do Evropského parlamentu.
Samozřejmě. Ruským zájmem je maximálně ovlivnit složení evropského parlamentu, bude se soustředit na ty země, které tam mají významné zastoupení a zároveň v nich má ruská vliv šanci situaci popostrčit svým směrem. Ta situace se v každé zemi trochu liší, lišit se bude i taktika a použité narativy, byť mají i mnoho společných překryvů.
Ukázkové je třeba v Česku známé tvrzení „podporujete Ukrajince na úkor vlastních občanů!“, který ruská propaganda skrze místní proxy klienty, jako je AfD a radikální levicové frakce začíná s úspěchem prosazovat i v sousedním Německu. Takových je více a před volbami budou přitvrzovat v mnoha unijních zemích.

Bude tedy dezinformační kampaň ovlivněna především válkou na Ukrajině?
Nepochybně ano a je to logické – evropská podpora Ukrajiny je pro Rusko nejakutnějším a nejvíce palčivým problémem a evropské volby by v té věci mohly mnoho změnit. Bude to hlavní skutečný cíl dezinformační kampaně, tedy nabourat jednotu Evropské unie tak, aby EU nemohla být akceschopná v podpoře Ukrajiny.
Všechna ostatní témata, jako migrace, energetické zdroje, ekologie a podobně tomu budou podřízena. Budou mít za úkol polarizovat národní veřejné mínění na mnoha frontách tak, aby oné jednoty nebylo možno dosáhnout. Multiplikovat maďarský obstrukcionismus do dalších zemí a na bruselskou úroveň.

Je možné podle vašich zkušeností odhadnout, koho bude dezinformační kampaň napadat a koho naopak podporovat?
Budou využívat osvědčená témata a narativy – stačí se podívat do našich měsíčních reportů, asi se nedá čekat něco převratně nového. Za ta léta už vědí, co ve které zemi funguje a co je naopak z jejich pohledu neefektivní. Ve východoevropských zemích včetně Česka spolehlivě zabírá strašení muslimskými imigranty, nepochybně to v nějaké variantě přijde.
V Itálii zase apely na pacifismus, mírové hnutí odmítající zbrojení a zbraně jako takové.  Napadat budou všechny politické síly, které slibují nějakou pozitivní kooperaci na evropské úrovni, a podporovat ty, které usilují o „silnou národní suverenitu“ a „důslednou obhajobu národních zájmů“, tedy antisystémové proudy, které užší spolupráci na evropské úrovni de facto znemožňují.

Změnil se za poslední dva roky, co Putin rozpoutal největší pozemní válečný konflikt v Evropě od druhé světové války, zaměření a charakter dezinformační scény?
Rusko „odhodilo rukavice“, jeho dezinformační kampaně jsou přímější a brutálnější, spjaté s válkou. O Západu hovoří nepokrytě jako o „nepříteli“, který musí být poražen, neskrývá další expanzionistické plány na podrobení dalších zemí, kde dříve opisoval západní společnosti jako „dekadentní“ nyní užívá bizarně vyšroubovaných přídomků jako „nacistický“, případně „fašistický“ a podobně.
Jeho propaganda už nezná kompromis, je to „buď my, nebo vy“, nic mezi tím. Opouští zbytky společné pojmové a hodnotové platformy a snaží se brutálně převracet realitu do naprostých lží nebo opaků skutečnosti, jako například „Mrtvé civilisty z okupované Buče jsme nezabili my, ale vy sami!“ anebo „Válku nezačalo Rusko, ale Západ, Rusko se jen brání!“.

Jak na to reaguje tuzemská dezinfoscéna?
Česká dezinformační scéna, která je částí klientem a částí je jen volně inspirována ruskými zdroji, toto zbrutálnění propagandistických technik přejímá trochu se zpožděním a také jakoby trochu s rozpaky. Přeci to jen příliš neodpovídá naší pochybovačné a ironické národní povaze, a také tu hraje roli naše legislativa a odhodlání policie a soudů nejkřiklavější výstřelky lží, nenávisti a šíření poplašných zpráv stíhat. Což je nepochybně dobře.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Lubomír Čáslava

  Z dálky ypadá jako Pepek Vyskoč a zblízka je to pravda. Inu český elf 😀

 2. FM FMach

  Pořád čtu o dezinformacích a pod. , ale nevidím snahu o jejich odhalování či odstraňování. Víte i naši politici lžou, vymýšlí si a naše právo a soudci nejsou nezávislí a tak dnes lidé už pomalu přestávají věřit čemukoliv pokud to pochází od státu, politiků a všelijakých rádců , ekonomů a pod.

 3. Da DG alias MALîŘ

  A jak to víš, ty trdlo… Čeští elfové, ve kterém zákoně jsou jmenováni arbitrem pravdy a lásky? Zajímavá schizofrenie.

 4. Ji Jiri

  Já jsem na ČT asi před 3 – 4 roky viděl ve zprávách neobyčejný rozhovor. Seděl tam „někdo“ zády ke kameře, měl kapuci a elektronicky změněný hlas. Redaktor se ho ptal : Jak vzniklo „hnutí českých elfů“ ? Ta osoba odpověděla, že toto hnutí vzniklo „spontánně demokraticky odspodu“ a členy jsou doktoři, inženýři, a ostatní „vysokoškolsky vzdělaní“ občané, kteří se už na ty dezinformace českých dezinformátorů nemohou dívat :). No a za krátko jsem se dozvěděl že ta osoba v kapuci, zády ke kameře a s elektronicky změněným hlasem byl předseda tohoto trolího spolku jménem Kartouz. Od té doby vím, že každá tato „demokratická a odspodu vzniklá“ organizace má svého kmotříčka. V tomto případě to byla BIS. Takže si dávejte pozor jak na „dezinformátory“, tak obzvláště na ELDFY, kteří vznikli „demokraticky a odspodu“, aby „bojovali“ proti dezinformátorům. No a pan Kučík se taky snaží být „Velkým Elfem“ Hezký den :), :), :). N

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB