Jak se vyvíjí výsledková sezóna společností z indexu S&P 500?

Analýza
Společnosti zahrnuté v indexu S&P 500 s vysokým podílem tržeb v zahraničí oznamují horší čistý zisk a tržby za čtvrtý kvartál 2022 v porovnání s méně globalizovanými společnostmi. A to navzdory slábnoucímu americkému dolaru, spolu s obnovou čínské ekonomiky.
Společnosti zahrnuté v indexu S&P 500 s vysokým podílem tržeb v zahraničí oznamují horší čistý zisk a tržby za čtvrtý kvartál 2022 v porovnání s méně globalizovanými společnostmi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Smíšený odhad propadu v růstu čistého zisku je více jak dvojnásobný u globalizovanějších společností (-7,3 procenta vs. -3,5 procenta, pozn. aut.). Obdobně je to i s růstem tržeb, u globalizovanějších společností to je +2,4 procenta a u méně globalizovaných +4,5 procenta.

Tento jev se dá vysvětlit tím, že velké technologické společnosti s největší váhou zahraničního příjmu, jako jsou Intel, Apple, Alphabet či Meta, měly slabý růst čistého zisku.

To pak silně ovlivnilo celou skupinu globalizovanějších společností.

Čtyři z jedenácti sledovaných sektorů v čele s energetikou a průmyslem zaznamenávají rostoucí meziroční zisky.

Zbylých sedm sektorů, nejvýrazněji sektory základních materiálů, zbytného spotřebního zboží, komunikací a financí, oznámily meziročně záporný růst zisků.

Situace je přívětivější při pohledu na tržby, kdy osm sektorů oznámilo meziročně rostoucí tržby v čele s energetikou a průmyslem. Zbytek v čele s komunálními službami reportoval meziročně propad v růstu tržeb.

Sektor financí byl největším zklamáním z hlediska tempa růstu zisků. Dobře si v tomto ohledu nevede ani sektor energetiky či průmyslu, kterým růst zpomaluje. Sektor základních materiálů naopak reportoval lepší růst spolu se dvěma dalšími sektory.

Tržby na tom byly o něco lépe, pět sektorů v čele se základním spotřebním zbožím reportuje zlepšující se růst. Šest sektorů v tomto ohledu zaostalo. Nejhůře si v tomto ohledu vedl sektor komunikačních služeb.

PSALI JSME:
Proč je probíhající rally na amerických trzích předčasná

Smíšená čistá zisková marže indexu S&P 500 za předchozí kvartál je na hodnotě 11,4 procenta, což je nejnižší hodnota od posledního kvartálu v roce 2020. Ziskové marže jsou v kontinuálním úpadku a již šesté čtvrtletí za sebou klesají, což je pro současné dezinflační prostředí charakteristické.

Sektor energetiky meziročně hlásil největší nárůst čisté ziskové marže. Většina sektorů v čele s finančním, zdravotnickým a sektorem základních materiálů však zažívá klesající ziskové marže.

Smíšený růst čistého zisku za poslední čtvrtletí 2022 je mínus pět procent, což je výrazně níž, než odhady na přelomu roku (-3,2 %). Růst čistých zisků tak může být poprvé záporný od vypuknutí pandemie ve třetím kvartálu 2020 (-5,7 %).

Výhledy společností a prognózy analytiků na první polovinu roku 2023 jsou spíše negativní. Sektor informačních technologií patří mezi nejvíce pesimistické.

PSALI JSME:
Investiční výhled na rok 2023 (4.). ETF: Vládnou investice do amerických indexů S&P 500 a Nasdaq

Analytici pravděpodobně příliš optimisticky předvídají růst zisků na rok 2023 na postupné kvartální bázi následovně: -3,0 procenta, -2,4 procenta, +3,7 procenta a +10,3 procenta. Růst tržeb takto: +2,3 procenta, +0,1 procenta, +1,4 procenta a +4,5 procenta.

Růst indexu v roce 2023 se očekává zhruba o 11 procent z nynějších hodnot na hranici 4 520 bodů. To je výše než konsensus nejprestižnějších amerických investičně bankovních institucí s cílovou hodnotou zhruba na úrovni 4 100 bodů.

FactSet dále informuje, že analytici očekávají nejdynamičtější vzestup akcií v sektoru zbytného spotřebního zboží (+14,4 procenta) a obdobně v sektoru komunikačních služeb (+14,2 procenta). Na druhou stranu sektor základních materiálů má vyrůst pouze o 5,7 procenta. V současnosti mezi nejdražší sektory patří zdravotnictví, energetika a základní spotřební zboží.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Investiční výhled na rok 2023 (2.). Spojené státy: V čele „Big Tech“ titulů Meta, Apple či Microsoft

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Portfolio lze diverzifikovat i pomocí deviz

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX, forex, pozn. aut.) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.