Proč je probíhající rally na amerických trzích předčasná

Analýza
Současná rally může vyvolávat strach z promrhané příležitosti, ale fundamenty nehrají do karet dalšímu růstu, spíše naopak.
Je pravděpodobné, že současná rally na amerických akciích je postavena na slabých základech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V prosinci se většina analytiků shodovala na tom, že se americké akcie v první polovině roku přecení směrem dolů, kde si sáhnou na své dno a ve druhé polovině dojde k jejich obnově. Lišily se pouze pohledy na to, jak hluboko trhy klesnou (průměrný odhad dna S&P 500 na 3 300 bodech, pozn. aut.) a intenzita, se kterou se trhy obnoví (průměrný odhad S&P na konci roku na 4100 bodech).

Nicméně většina se shodla na tom, že recese začne spíš dříve než později. Nyní, počátkem roku, se pohledy analytiků výrazně mění. Mnozí prognózují mělkou recesi, někdy dokonce žádnou a její načasování se odsouvá k druhé polovině roku 2023.

Ačkoli se dá opírat o argumenty jako je obnova čínské ekonomiky a snižující se cena plynu v Evropě, největším důvodem změny postojů analytiků byl nejspíš optimistický sentiment na akciovém trhu. Největší růst zažily cyklické, méně kvalitní a silně shortované akciové tituly. Jejich mohutný růst od počátku roku vyvolává pocit z promrhané příležitosti.

PSALI JSME:
Čtyři důvody, proč jsou americké akciové trhy stále rizikové

Ten pak nutí investory a analytiky ke změně svých pozic. Ačkoliv není od věci pomalu dokupovat atraktivně naceněné akciové tituly, současná rally se může snadno zbortit pod tíhou zpomalující se ekonomiky, což analytici zatím poněkud ignorují.

Důvody, proč by mohla být tato rally předčasná

Americká výroba pokračuje v oslabování, jak ukazuje ISM Manufacturing Index. Je to jeden z klíčových indikátorů, jež každý měsíc dotazuje více než 300 výrobních firem ohledně produkce, nových objednávek, zaměstnanosti, dodavatelských řetězců, zásob, cen apod.

Indikátor zpomaluje již od počátku roku 2021 a nyní již druhým měsícem je pod hodnotou 50 a klesá. To označuje kontrakci ve výrobě a trend, který se nejspíš jen tak neobrátí nezávisle na rozhodnutí Fedu (americká centrální banka, pozn. red.).

Překvapivě oslabuje i sektor služeb. Další klíčový index, měřící ekonomickou aktivitu sektoru služeb ISM Services Index, poukazuje na výrazné oslabování. Indikátor funguje na podobném principu jako výše uvedený s tím rozdílem, že se dotazuje nevýrobních společností.

PSALI JSME:
Investiční výhled na rok 2023 (4.). ETF: Vládnou investice do amerických indexů S&P 500 a Nasdaq

Hodnota indikátoru vyšla za prosinec výrazně pod očekáváním na 49,6 a poprvé tak jde o kontrakci v sektoru služeb v tomto cyklu. Na rozdíl od výroby, indikátor ukazuje, že sektor služeb se začal ochlazovat výrazně později, a to až od konce roku 2021.

Období dezinflace je obdobím, kdy vysoké náklady kontrastují s oslabující poptávkou, která vede k tomu, že firmy nejsou schopny adekvátně nastavit ceny. To potom vede k upadajícím maržím, a tedy i ziskům. Maloobchodní prodej zpomaluje v prosinci o 0,8 procenta a v listopadu o 0,9 procenta očištěně.

Objem poptávky ve čtvrtém kvartálu 2022 byl dokonce poloviční ve srovnání s poptávkou ve třetím kvartálu 2022. To také vysvětluje, proč se společnostem plní sklady a zvyšují zásoby. Dlouhodobě se sníží s cenami i náklady, ale krátkodobě dochází k výše popsané divergenci, jež tlačí na firemní zisky.

Navíc, svižnou změnou poptávky dochází k nadbytku pracovní síly, a to něco stojí. To se děje už nyní, a to je ekonomika teprve na počátku zpomalování a recese ještě ani nezačala.

PSALI JSME:
Napjatý americký trh práce

S restriktivní monetární politikou Fedu dochází k úspěšnému zpomalování americké inflace. Tato politika s sebou ale nese i zvýšené náklady kapitálu, což zpomaluje ekonomiku. V současnosti se zdá, že trhy naceňují padající inflaci, ale nedoceňují důsledky zpomalování ekonomiky, která dopadne na korporátní zisky.

Tento dopad, pokud bude výraznější, než co v současnosti předvídá Wall Street, způsobí přecenění na akciových trzích směrem dolů. K tomuto přecenění by mohlo dojít v průběhu současného anebo na začátku druhého kvartálu.

Na místě je tedy obezřetnost a trpělivost. Je pravděpodobné, že současná rally na amerických akciích je postavena na slabých základech. Mohlo by tak v blízké budoucnosti dojít k výrazné korekci, když dojde k plnému zacenění efektů zpomalující se ekonomiky.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jsou americké akciové trhy konečně atraktivně naceněné?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.