Jak Silicon Valley Bank otřásla globálním finančním trhem?

Analýza
Krach Silicon Valley Bank (SVB) ve světle vysokých úrokových sazeb s sebou nese pachuť z krize 2008 a to zasáhlo banky po celém světě.
Mezi majoritní akcionáře Silicon Valley Bank patří mimo jiné i The Vanguard Group, Blackrock Inc. a JPMorgan Chase & Co. Analytici z Wall Street ovšem uklidňují, že je nepravděpodobné, že by se tyto potíže rozšířily do celého bankovního systému. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Silicon Valley Bank (SVB), jež je dceřinou firmou SVB Financial Group se stala středem pozornosti poslední týden, když se ukázalo, že banka nemá dost prostředků na obsluhu zvýšeného počtu požadavků na výběr likvidity.

Banka přitom patřila mezi top 20 bankovních institucí v USA a neporušovala žádné regulace a předpisy. SVB se specializovala na bankovní služby pro venture capital, neboli financování start-upů. Mezi klienty banky v roce 2022 podle SVB patřilo 44 procent všech venture startupů ve Spojených státech, například také Roku, Circle, BlockFi, Roblox, Rocket Lab apod.

Půjčený kapitál banky tedy patří mezi ty rizikovější a tento model nesl úspěch v době nízkých úrokových sazeb. Ovšem nastalá situace je pravděpodobně výsledkem nedostatečného risk managementu SVB a rekordního tempa růstu úrokových sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).

PSALI JSME:
Svět se bojí bankovní paniky v USA kolem ústavu Silicon Valley Bank. Klesají i bankovní tituly pražské burzy

Velkou část aktiv SVB totiž tvoří vládní dluhopisy Spojených států s dlouhou durací, které byly nakoupeny ještě před tím, než Fed začal zvedat úrokové sazby. S vyššími sazbami a inflací došlo k ostrému pádu cen těchto dluhopisů, a tedy i ke zmenšení rozvahy SVB.

Kvůli nedávnému tlaku na výběr hotovosti, SVB byla nucena prodat všechny tyto dluhopisy ve středu a realizovat tak obrovskou ztrátou 1,8 miliard dolarů. Následně také oznámila, že plánuje navýšit vlastní kapitál o více než 2,2 miliardy dolarů, aby byla schopna obsloužit klienty, prodejem vlastních akcií.

Den nato se ale ukázalo, že SVB nedokázala najít kupce pro toto financování, a to akcionáři už nedokázali strávit. Akcie SVB se v reakci propadly o 60 procent během středy a čtvrtka a o dalších 60 procent v předobchodní fázi předtím, než bylo obchodování s akciemi v pátek zastaveno americkým regulátorem. Jde o největší krach bankovní instituce od roku 2008.

PSALI JSME:
Pád Silicon Valley Bank by neměl české banky fatálně poškodit

Ke konci týdne tak došlo ke globálnímu otřesu finančních trhů a bankovních společností, kdy se investoři začali v menším až středním měřítku zbavovat těchto akcií. SVB je nyní pod správou vládní Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), která zaručuje klientům banky navrácení depozitů do 250 000 dolarů.

Velká část klientů SVB ale neměla většinu svých vkladů pojištěných. Otázkou tedy je, jak se k tomu postaví vláda, ale podle nedělního vyjádření ministryně financí Spojených států to vypadá, že klientská depozita budou vyplacena pouze z prodeje majetku banky. Klienti se tak pravděpodobně nedočkají vládní pomoci a část svých depozit ztratí.

Velkou část depozitů se pravděpodobně podaří obnovit, neboť SVB skutečně vlastní hodnotná aktiva. Ovšem obnova depozitů nad garantovaných 250 000 dolarů (což měla většina klientů banky, pozn. aut.) bude trvat delší dobu, dokud se nepodaří najít kupce pro aktiva společnosti. Zda se klienti dočkají zbytku svých depozit, je v rukou vládních představitelů.

PSALI JSME:
„Vklady Čechů jistí 30 miliard,“ říká Renáta Kadlecová, šéfka Garančního systému finančního trhu

Na jedné straně jsou argumenty pro vyplacení klientů bank, kteří za krach banky nemohou, z peněz daňových poplatníků. Dále se argumentuje, že pokud tyto společnosti přijdou o svůj kapitál, může to být v neprospěch mnoha start-upových společností a ty nakonec mohou zaniknout. To by nebylo dobré pro budoucnost Spojených států, neboť tyto firmy jsou motorem inovací.

Na straně druhé argumentují odpůrci státního zásahu, kteří volají po spravedlnosti a obávají se morálního hazardu v případě, že se vláda rozhodne zakročit a všem společnostem bude garantovat jejich depozita. Pokud totiž vláda pokaždé zakročí, jakou mají banky a klienti motivaci chovat se ohleduplně?

Ministryně financí Spojených států Janet Yellenová první variantu v nedělním projevu vyloučila s tím, že se neopakuje situace z roku 2008. Nicméně zmínila, že se budou snažit pomoci klientům banky, bez bližších specifikací, které nemohla prý zmínit. Akcionáři společnosti tak pravděpodobně budou nést největší ztráty a vládní pomoci se nedočkají.

PSALI JSME:
Blíží se desetileté výročí Lehman Brothers, odkud čekat další „ránu“?

Mezi majoritní akcionáře SVB patří mimo jiné i The Vanguard Group, Blackrock Inc. a JPMorgan Chase & Co. Analytici z Wall Street ovšem uklidňují, že je nepravděpodobné, že by se tyto potíže rozšířily do celého bankovního systému. Většina bank nepodniká s takto rizikovým kapitálem a obzvlášť ty největší bankovní instituce podléhají rigorózním stress testům.

Rozvahy větších bank jsou více diverzifikované a nejsou tedy tolik ovlivněné silnou ztrátou hodnoty v jednom segmentu. Menší banky jsou ovšem méně regulované, a tak riziko neočekávaných ostře negativních událostí u těchto bank je pravděpodobnější.

Obzvlášť u těch, u kterých velkou část rozvahy tvoří aktiva, jež ztratila na hodnotě, aniž by se to zřetelně projevilo v účetnictví firmy. Vina tak pravděpodobně leží v rukou managementu banky, kdy takové situaci mohli předejít důslednějším risk managementem a konzervativnějším přístupem ke kapitálu ve světle ostře rostoucích sazeb.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Panika kolem pádu Silicon Valley Bank se šíří po světě

Zavřít reklamu ×
  1. Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB