Jaké obydlí dlužníka je chráněno?

Názor
Z nařízení vlády ze dne 22. 7. 2019 přímo plyne, že pod pojem „obydlí“ je třeba podřadit vše, co je užíváno k zajištění bytových potřeb dlužníka a jeho rodiny, zejména dům, bytovou jednotku nebo družstevní podíl v bytovém družstvu.
Obydlí budou insolvenční správci zpeněžovat stejně, jako jakýkoliv jiný dlužníkův majetek. Foto: Depositphotos.com

Obydlí dlužníka je chráněno pouze tehdy, jestliže není předmětem zajištění pohledávky některého z dlužníkových věřitelů. Pokud tedy na obydlí vázne například zástavní právo ve prospěch banky, nejedná se o chráněné obydlí. Ochrany nebude dlužníkovo obydlí požívat ani tehdy, jestliže věřitelé dlužníka prosadili, že způsobem jeho oddlužení bude zpeněžení majetkové podstaty.

O chráněném obydlí je tedy možno mluvit jen v případě nezajištěného obydlí, které slouží pro uspokojování bytových potřeb dlužníka, jenž se oddlužuje kombinovaně, tedy plněním splátkového kalendáře a současným zpeněžením majetkové podstaty. To jsou však podmínky nutné, nikoliv dostačující. Dále je totiž nezbytné zkoumat hodnotu dlužníkova bydliště.

PSALI JSME:
Změnu trvalého bydliště nepodceňujte

Hodnota obydlí, které dlužník není povinen vydat ke zpeněžení, se určí jako součin částky na zajištění obydlí v dlužníkově bydlišti, která vychází z průměrné kupní ceny a průměrné velikosti odpovídající kraji, popřípadě okresu a obce dlužníkova bydliště a z koeficientu zohledňovaných osob. Zohledňovanou osobou je přitom ta, která s dlužníkem žije ve společné domácnosti, a které je dlužník zároveň povinen poskytovat výživné.

Částka na zajištění obydlí v dlužníkově bydlišti se vypočítá jako součin statistické hodnoty, kterou lze zjistit z tabulek statistického souboru „ceny sledovaných druhů nemovitostí“ a koeficientu růstu cen, jenž lze vyčíst z tabulek statistického souboru „indexy realizovaných cen bytů“. Obě tabulky jsou zveřejňovány Českým statistickým úřadem. Další podrobnosti stanovuje uvedené nařízení vlády. Insolvenční správci, kteří pro svou práci využívají sofistikovanější softwarovou podporu, ji budou moci využít i pro určení hodnoty dlužníkova obydlí.

PSALI JSME:
Dlužník jako dlužník. Týká se to seniorů stejně jako páťáků

Obydlí budou insolvenční správci zpeněžovat stejně, jako jakýkoliv jiný dlužníkův majetek. Tedy v rámci transparentního prodejního procesu, pomocí kterého zajistí zpeněžení za nejvyšší na trhu dosažitelnou cenu. Typicky půjde o elektronickou dražbu. Bude pak vždy na zvážení, zda budou tento prodejní proces zajišťovat přímo, anebo pomocí zprostředkovatele.

Namístě však nebude snaha o prodej majetku vlastními silami tam, kde lze rozumně předpokládat, že využití služeb profesionálního zprostředkovatele se znalostí trhu a zavedeným marketingem, např. realitní kancelář, může vést k vyššímu výtěžku zpeněžení a ke snížení nákladů zatěžujících majetkovou podstatu, jako jsou cestovní výdaje na provádění prohlídek se zájemci apod.

Je pravda, že zmíněné nařízení vlády přichází doslova za pět minut dvanáct. A je též pravda, že umožňuje zpeněžovat nejen vysloveně luxusní obydlí. Insolvenční zákon dal ovšem vládě možnost vydat v podstatě jakékoliv nařízení, respektive určit v zásadě libovolnou hodnotu obydlí, které chráněno bude a které nikoliv. Otázkou však zůstává, zda je toto zákonné zmocnění zcela souladné s ústavním pořádkem.

Autor je insolvenčního správce z kanceláře Administrace insolvencí City Tower
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dluhová amnestie je správná věc, říká insolvenční správce Oldřich Řeháček

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.