Jaké pojištění byste měli mít jako nájemníci

Věděli jste, že pokud bydlíte, nebo se chystáte bydlet v nájmu, měli byste být pojištěni? Spousta lidí se mylně domnívá, že když není byt váš a jste zde pouze v nájmu, tak pojištění zařizuje pronajímatel. To se sice pravda, ale pouze z části.
Ilustrační foto: Robert Kneschke / Shutterstock.com

Majitel bytu má povinnost mít pojištěnou nemovitost, což znamená, že je chráněn pro případ povodní, požárů, vichřic a jiných přírodních pohrom. Tímto pojištěním nemovitosti jsou ale chráněny pouze pevné části bytu a netýká se tak vašich osobních věcí nebo třeba nábytku. Podíváme se tedy dnes na to, jaké pojištění byste měli mít uzavřené.

Pojistěte si jako nájemník domácnost

Co se týká vybavení bytu a osobních věcí, které v něm máte, na to se již z pravidla pojištění nemovitosti nevztahuje a jako podnájemník byste si měli pořídit pojištění domácnosti. Budete tak mít jistotu, že váš byt bude chráněn i proti zničení nebo odcizení vašeho majetku. Navíc si takto můžete pojistit i věci, které nemáte přímo v bytě. Pokud tedy máte věci ve sklepě nebo kočárkárně, pak i tyto věci mohou být součástí pojištění vaší domácnosti, pokud je zde uvedete.

Nezapomínejte na pojištění odpovědnosti

Na co ovšem rozhodně nezapomínejte je pojištění odpovědnosti. Nikdy nevíte, co se může stát a tato maličkost vás může zachránit od velkých nepříjemností. Pokud si zřídíte toto pojištění, pak už se nemusíte bát, že omylem svou neopatrností vy, vaše děti nebo dokonce zvířecí mazlíček něco způsobíte a když ano, pak už to bude problém pojišťovny. Taková nehoda se vám může stát ani nemrknete, a proto je dobré mít toto pojištění odpovědnosti zřídit.

Pojištění, které se také mezi lidmi nazývá pojištění proti blbosti, vás ochrání před škodami jak na majetku, tak na zdraví, které neúmyslně způsobíte. Pokud třeba zapomenete rozpálenou žehličku v bytě, která způsobí požár, nebo zapomenete vypnout vodu ve vaně a vytopíte sousedy, pak se nemusíte strachovat o to, kdo způsobenou škodu zaplatí. Rovněž se vztahuje na vaše děti a domácí mazlíčky. Pokud tedy máte čiperné děti a způsobí svou neopatrností škodu například v obchodě s elektronikou, můžete si oddechnout.

Nemyslete si ovšem, že jste s tímto pojištěním nedotknutelní. Samozřejmě i zde jsou nějaká pravidla a pojistka nebude vyplacena, pokud:

  • Způsobíte škodu úmyslně,
  • žádáte o proplacení věci nebo zvířeti a nemáte oprávnění k užívání,
  • pokud jste při pojistné události požili alkohol nebo drogy,
  • způsobíte škodu hrubou nedbalostí.

Samozřejmě mohou být ve smlouvě uvedeny další body, které mohou být vyňaty z pojistné události, a proto je vždy třeba každou smlouvu číst od začátku do konce, jinak byste se mohli jednou divit. Podtrženo sečteno, pokud chcete žít v klidu a pokud možno bez stresu, pak doporučujeme mít tato pojištění jako nájemník sjednána.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB