Ve volební místnosti v Tate Centre ve městě Athens v Georgii vítá každého voliče, který jde odevzdat hlas poprvé, zvoněním zvonků. Athens se 120 tisíci obyvateli jsou univerzitním městem, žije zde 40 tisíc studentů a mnohé z nich letos čeká premiéra u uren. Volební pracovník znovu a znovu volá: „Prvovolič!“ a rozezní zvonečky, což dokládá, že předčasné hlasování v Georgii běží na plné obrátky.
Všichni prošli bezpečnostním školením
A jakkoli Charlotte Sosebeeovou, vedoucí místního volebního úřadu, těší tak vysoká volební účast, zároveň neskrývá obavy: „V okrese našem Clarke jsme zatím nezaznamenali žádné vážné ohrožení. Jsme si však velmi dobře vědomi toho, že v jiných okresech Georgie již dochází k výhrůžkám vůči volebním pracovníkům a volebním úředníkům.“
Ralfu Borchardovi, zpravodaji německé televize ARD, současně vysvětluje, že všichni, kdo mají v jejím volebním středisku co do činění s odevzdáváním a vyhodnocením hlasů, absolvovali v dostatečném předstihu bezpečnostní školení.
Ve volební kanceláři v Athens, stejně jako v řadě dalších okresů v Georgii, si pro všechny případy nechali instalovat poplašná tlačítka – stejná, jako se používají třeba při přepadení banky či loupeži v klenotnictví. Mohou jimi okamžitě upozornit policii.
Před čtyřmi lety zvítězil v Georgii Joe Biden jen velice těsným rozdílem. Donald Trump tehdy vyvíjel nátlak na státní volební úředníky, aby výsledek opravili v jeho prospěch. Volební komisař Brad Raffensperger, sám republikán, zůstal neoblomný.
I tentokrát Raffensperger odpovídá za výsledek hlasování v Georgii, přičemž státní volební zákony byly zpřísněny, přičemž až do samého konce se vedly spory o detaily.
Hlasy se odevzdávají na hlasovacích strojích a dodatečné ruční sčítání hlasů – které požadovali republikáni blízcí Trumpovi – soud zamítl. Charlotte Sosebeeová očekává, že výsledek za celou Georgii nebude znám v noci voleb, ale až v průběhu následujícího dne.
Od strachu k pozitivnímu vzrušení
V jiných státech by to mohlo trvat déle, pokud budou obzvláště těsné, zdůrazňuje Lori Ringhandová, odbornice na volební právo z Georgijské univerzity. Profesorka práva hovoří o atmosféře napětí: „V celé Georgii panuje jistá míra obav a v některých případech i strachu, zda vše dopadne dobře.“
„Mísí se s pozitivním vzrušením, že jsme jedním z klíčových států, který rozhodne volby o tom, kdo se bude stěhovat do Bílého domu,“ upozorňuje Ringhandová, která se obává násilí během voleb nebo po nich.
Zbraně jsou v Georgii všudypřítomné a mohou se nosit otevřeně na ulicích. „Neočekávám rozsáhlé násilí, to by mě opravdu překvapilo. Lokální hrozby, tu a tam, ano. I na to se úřady připravují,“ svěřila se reportérovi televizní stanice ARD.
Nic jsme nezanedbali, ujišťuje komisařka
„Máme zákony, které potřebujeme. Volební úředníci a volební zmocněnci všude berou svou práci vážně. Budeme mít spolehlivý výsledek,“ zdůrazňuje Ringhandová. Ale s odkazem na Trumpa také zdůrazňuje: „Pokus o trvalé podkopání důvěry v náš volební systém, to mě doopravdy zneklidňuje.“
Okresní volební komisařka Charlotte Sosebeeová přiznává, že je nervózní a že „čím více se blížíme k finálnímu dni voleb, tím budeme nervóznější“. Ale zároveň ujišťuje: „Připravili jsme se a udělali jsme vše, co jsme mohli.“
A co říkají studenti, kteří volí poprvé? „Hlasoval jsem před dvěma dny, volil jsem Kamalu Harrisovou,“ říká Liam Stiefel, „ale i když průzkumy opakují, že je to 50 na 50, byl bych překvapen, kdyby Harrisová vyhrála.“