Jasná pravidla pro realitní makléře jsou nutná, nový zákon pročistí branži a ochrání klienty

Názor
Realitní makléř nepatří v Česku k povoláním, která by měla mezi lidmi zrovna dobrý zvuk. Snad každý zná někoho, kdo má s touto profesí špatnou zkušenost. Lze to vidět i na soukromých inzerátech nemovitostí, kde velmi často stojí výzva „Realitní kanceláře nevolat!“.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Lidé prostě realitním makléřům příliš nevěří. Na trhu totiž kromě profesionálních kanceláří funguje také ohromné množství makléřů, kteří tuto práci dělají jako přivýdělek k hlavnímu zaměstnání. A podle toho pak jejich služby často vypadají.

Lidé mi občas vyprávějí hrůzostrašné historky. Například popis situace, kdy makléř ani nevěděl, ve které městské části se zrovna nachází a zájemci o byt barvitě popisoval výhody bydlení na Žižkově. Škoda jen, že si se zájemcem právě prohlížel byt v Malešicích. Podobných příběhů bych mohl popsat mnohem víc.

PSALI JSME:
Realitkám se zakáží úschovy peněz klientů. Pojištění ale zpronevěru stejně nepokryje

Česko má nejvíce realitních makléřů na obyvatele z celé Evropy, navíc stát po nich u nás nevyžaduje žádné speciální schopnosti či znalosti. Což vede k tomu, že zprostředkováním nemovitostních transakcí se snaží přiživit kde kdo.

Nejde přitom o jednoduchou branži. Kvalitní makléř se totiž musí vyznat nejen v nemovitostech, ale také v právních předpisech, územním plánování či finančním a hypotečním trhu. Musí též skvěle znát místo, kde se daná nemovitost nachází. Klient by měl od makléře dostat kompletní servis od výběru vhodné nemovitosti, přes volbu vhodného financování po sepsání kvalitní smlouvy. Je jasné, že tohle všechno nezvládne člověk, který si k prodeji či pronájmu bytu „odskočí“ od obsluhy vysokozdvižného vozíku ve skladu či úklidu kanceláří.

PSALI JSME:
Exkluzivní smlouva s dobrým makléřem se vyplatí

Proto je dobře, že připravený zákon o realitním zprostředkování jasně určí, kdo a za jakých podmínek může realitního makléře dělat. Zásadní je hlavně požadavek na odbornou kvalifikaci, která by měla představovat jakýsi základ pro výkon této profese.

Je s podivem, že tento požadavek nebyl v zákoně už dávno. Klienti také uvítají povinnost makléře mít pojištění odpovědnosti či zákaz pro realitní kanceláře brát peníze klientů do zástavy. Myslím si, že tato norma může celou branži pročistit a v konečném důsledku zvednout kvalitu nabízených služeb.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru