Jasná pravidla pro realitní makléře jsou nutná, nový zákon pročistí branži a ochrání klienty

Názor
Realitní makléř nepatří v Česku k povoláním, která by měla mezi lidmi zrovna dobrý zvuk. Snad každý zná někoho, kdo má s touto profesí špatnou zkušenost. Lze to vidět i na soukromých inzerátech nemovitostí, kde velmi často stojí výzva „Realitní kanceláře nevolat!“.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Lidé prostě realitním makléřům příliš nevěří. Na trhu totiž kromě profesionálních kanceláří funguje také ohromné množství makléřů, kteří tuto práci dělají jako přivýdělek k hlavnímu zaměstnání. A podle toho pak jejich služby často vypadají.

Lidé mi občas vyprávějí hrůzostrašné historky. Například popis situace, kdy makléř ani nevěděl, ve které městské části se zrovna nachází a zájemci o byt barvitě popisoval výhody bydlení na Žižkově. Škoda jen, že si se zájemcem právě prohlížel byt v Malešicích. Podobných příběhů bych mohl popsat mnohem víc.

PSALI JSME:
Realitkám se zakáží úschovy peněz klientů. Pojištění ale zpronevěru stejně nepokryje

Česko má nejvíce realitních makléřů na obyvatele z celé Evropy, navíc stát po nich u nás nevyžaduje žádné speciální schopnosti či znalosti. Což vede k tomu, že zprostředkováním nemovitostních transakcí se snaží přiživit kde kdo.

Nejde přitom o jednoduchou branži. Kvalitní makléř se totiž musí vyznat nejen v nemovitostech, ale také v právních předpisech, územním plánování či finančním a hypotečním trhu. Musí též skvěle znát místo, kde se daná nemovitost nachází. Klient by měl od makléře dostat kompletní servis od výběru vhodné nemovitosti, přes volbu vhodného financování po sepsání kvalitní smlouvy. Je jasné, že tohle všechno nezvládne člověk, který si k prodeji či pronájmu bytu „odskočí“ od obsluhy vysokozdvižného vozíku ve skladu či úklidu kanceláří.

PSALI JSME:
Exkluzivní smlouva s dobrým makléřem se vyplatí

Proto je dobře, že připravený zákon o realitním zprostředkování jasně určí, kdo a za jakých podmínek může realitního makléře dělat. Zásadní je hlavně požadavek na odbornou kvalifikaci, která by měla představovat jakýsi základ pro výkon této profese.

Je s podivem, že tento požadavek nebyl v zákoně už dávno. Klienti také uvítají povinnost makléře mít pojištění odpovědnosti či zákaz pro realitní kanceláře brát peníze klientů do zástavy. Myslím si, že tato norma může celou branži pročistit a v konečném důsledku zvednout kvalitu nabízených služeb.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Podpora podnikatelů na venkově bude pokračovat i letos

Více než 500 podnikatelských nezemědělských projektů a téměř 180 milionů korun. To je částka, která vloni prostřednictvím místních akčních skupin připadla na podporu drobného podnikání na českém venkově. V té budou …

Řemeslníci razantně zdražují, je jich totiž málo

Nedostatek kvalitních instalatérů, zedníků či elektrikářů se už projevilo v cenách jejich služeb. Oproti roku 2016 zaplatí Češi za řemeslné práce v průměru o 27 procent více. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Milujeme hrady a zámky. Návštěvnost je famózní

Názor
Návštěvníci, ti z tuzemska i ze zahraničí, mají rádi naše hrady a zámky. Historie v nich zhmotněná je jako magnet. Návštěvnost je famózní. Hradní správci, většinou mladší a nadšení lidé, zároveň do středověkých ochozů a věží vnesli marketing. Rozdělí i zříceninu na okruhy, vyšperkují je projekcemi nebo divadlem a pak tam rodina za víkend nechá i tisíce korun.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru