
„Jazyky nejčastěji poptávají zaměstnavatelé z podnikových a zákaznických služeb, IT, obchodu a výroby. Nejde přitom jen o kancelářské pozice, ale v řadě případů i o tzv. modré límečky,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.
Zdroj: Grafton Recruitment
Zatímco zájem podle manažerky roste v případě němčiny, francouzštiny a italštiny, klesá počet volných pozic vyžadujících znalost ruštiny a polštiny.
„Na jednu pozici s ruštinou je například 910 pozic s angličtinou,“ dodává Součková s tím, že je zajímavé, že k dispozici je více pracovních míst s nutnou znalostí ukrajinštiny než ruštiny.
Z údajů Grafton Recruitment vyplývá, že pro 46 procent pracovních nabídek, které si jako podmínku kladou znalost cizího jazyka, je vyžadována jeho nejvyšší úroveň, tedy C1 či C2. Na této úrovni však zvládá některý z cizích jazyků jen 36 procent uchazečů o práci.
Střední úrovní jazyka (B1/B2) se mohou pochlubit 54 procenta uchazečů. Jednoznačně nejrozšířenější je mezi uchazeči o zaměstnání anglický jazyk. Ovládají jej celkem dvě třetiny kandidátů. S obrovským odstupem následuje německý jazyk, jehož znalost prokázalo 12,5 procenta uchazečů. Francouzština je se sedmi procenty až na třetím místě.
Jak upozorňuje německá softwarová společnost SAP, přestože je obvykle hlavním komunikačním jazykem mezinárodních firem angličtina, řada společností hledá uchazeče, kteří zvládají plynule hovořit i dalšími jazyky, včetně němčiny.
Podle náborářů z centra podnikových služeb SAP Services je v ČR aktuálně patrný nedostatek uchazečů s plynulou němčinou. Odborníci navíc očekávají, že tento nepoměr nabídky a poptávky po německy hovořících uchazečích se ještě prohloubí. Firma přitom německy hovořícím pracovníkům nabízí zajímavé kariérní šance. I proto v SAP Services roste mezi zaměstnanci zájem o kurzy němčiny.
I když se němčině věnují necelé dvě třetiny středoškoláků, po absolutoriu vysoké školy a při vstupu na profesní dráhu se ukazuje, že jejich znalosti nejsou na dostatečné úrovni. Dle Českého statistického úřadu znalost němčiny uvádí 35 % Čechů, avšak ve většině případů jde pouze o minimální (12 %) či základní (14 %) znalost. Na pokročilé úrovni německy hovoří pouze devět procent obyvatel.
Podle ředitelky SAP Services Ivety Chválové jde přitom do budoucna o velmi lukrativní jazyk. V centrech podnikových služeb je totiž němčina druhým nejpoužívanějším jazykem po angličtině. Zatímco tu při poskytování svých služeb používá 94 % center sdružených v oborové asociaci ABSL, tak němčinu 74 procent a češtinu 72 procent.