Kariérní postup? Jen s angličtinou si už nevystačíte

Schopnost domluvit se minimálně jedním cizím jazykem je už považována za samozřejmost. Firmy se i přesto často potýkají s nedostatečným jazykovým vybavením svých zaměstnanců. Podle průzkumu Manpower Group je nízká jazyková vybavenost Čechů v mezinárodním srovnání hlavním problémem lidských zdrojů.
Dnešní svět si žádá znalost hned několika jazyků. Zvláště pro čerstvé absolventy může být široká jazyková vybavenost výraznou výhodou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Znalost dvou a více jazyků je kromě manažerských pozic požadována u obchodníků, kontaktních zaměstnanců, pracovníků v cestovním ruchu, administrativě, marketingu či některých specializovaných oborech,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. Podle jeho údajů zaměstnavatelé v nabídkách stále nejčastěji hledají lidi se znalostí angličtiny.

Po ní následuje němčina, francouzština a ruština. Stoupá ale i poptávka po těch, kteří ovládají méně obvyklé evropské jazyky – například holandštinu, rumunštinu, maďarštinu či švédštinu. S expanzí asijských firem je sháňka rovněž po lidech, kteří se domluví korejsky, čínsky nebo japonsky. Kdo tyto exotické jazyky umí, má téměř jisté velmi zajímavé pracovní uplatnění.

Jak se naučit cizí jazyk i v případě, že nemáte čas docházet pravidelně na kurzy? A proč je velmi důležitý správný výběr lektora? Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je na začátku studia dobré udělat, je uvědomit si, v jaké oblasti chcete jazyk zlepšit – tím si později ušetříte spoustu času, neboť se budete od začátku věnovat pouze té oblasti, které sami chcete. To znamená, že pokud potřebujete zlepšit svou schopnost vést tzv. small talk, prezentační dovednosti nebo velmi specifickou slovní zásobu, výuka bude zaměřena právě na tuto problematiku.

Základem úspěchu je správná volba lektora. Jazykové školy potřebují vědět nejen to, na jakou oblast se má výuka zaměřit, ale i jaké specifické potřeby má sám student vůči svému lektorovi. Pro dosažení výrazného posunu v relativně krátkém čase je potřeba, aby učitel studentovi opravdu vyhovoval a splňoval jeho studijní potřeby od samého začátku.

Například manažeři obecně preferují zkušené lektory, kteří se nebojí je opravovat a zadávat jim úkoly. Naopak třeba v IT sféře se lépe hodí lektor, jenž hlavně dokáže často plaché studenty, kteří nejsou zvyklí vyjadřovat se v angličtině před dalšími lidmi, rozmluvit. Správný lektor neodradí studenty po první hodině, naopak je dovede motivovat pro další studium.

Moderní variantou výuky, která vytíženým zájemcům o studium šetří čas, je výuka přes Skype. Tato forma patří mezi velmi oblíbené a je vhodná pro každého, kdo nemá pevně daný týdenní rozvrh, je často v pohybu a potřebuje možnost flexibilní domluvy. „Se Skypem máme jen tu nejlepší zkušenost, progres je rychlejší v průměru o 25 procent, což je dáno především tím, že studenti lekce neruší, ale pouze přesouvají na vhodnější den, čímž se zabrání stagnaci a student zvládne lekce nutné pro posun o úroveň výše,“ říká Simona Škurková z jazykové školy Lingua Centrum.

PSALI JSME:
Češi prohrávají se Slováky. Ve znalosti angličtiny

Pro firmy, které potřebují své zaměstnance připravit například na výjezdy do zahraničí, nabízejí jazykové školy intenzivní kurzy. Ty jsou přizpůsobené společnosti na míru podle toho, na jakou úroveň je potřeba studenta posunout a za jak dlouho. Nutné je zároveň myslet na to, aby výuka nenarušovala jeho další fungování v pracovním procesu, i počet lekcí v rámci týdne je tak upravený individuálně, dle potřeb společnosti a studenta.

Kromě aktivního učení je dobré podpořit svou snahu také pasivním příjmem jazyka. V tomto ohledu může kromě klasického sledování filmů a seriálů v originálním znění pomoci kupříkladu jazykové nastavení chytrých zařízení. Čím větší součástí každodenního života cizí jazyk bude, tím snadněji se z něj stane rutina. Jednou z možností, jak jazyk zařadit do běžného dne, je zkusit si pro začátek nastavit prohlížeč nebo telefon do cizího jazyka nebo zavést ve firmě cizojazyčnou interní komunikaci.

Dnešní svět si zkrátka žádá znalost hned několika jazyků. Zvláště pro čerstvé absolventy může být široká jazyková vybavenost výraznou výhodou. Znalost cizích jazyků totiž mnohdy může převážit nad odborností.

PSALI JSME:
Nejen angličtina. Firmy hledají lidi s holandštinou, rumunštinou či maďarštinou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Obývák se změní v kancl jen s vaším souhlasem

Nejdříve práce z domova, po pár hodinách práce na dálku. Tak se měnilo vládní doporučení směrem k firmám, které posílají zaměstnance pracovat domů. Formálně změna kosmetická, protože jde v podstatě o totéž, přesto …

Virus vás poslal domů. Ale za kolik?

Co s nimi? Takto si v těchto dnech láme hlavu řada zaměstnanců, když přemýšlí o svých zaměstnancích. Pracující člověk má jasno, rád by virové řádění nejraději přežil v bezpečí domova či chalupy a ještě k tomu za …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru