Je Duch růže investiční jistotou uloženou v diamantové kráse?

Globálních trhy jsou nervózní. Můžou za to nejen v obchodní války, ale i křehká Evropská unie. Někteří analytici navíc varují, že se blíží recese. Rozmanitost investičního portfolia je tak nanejvýš důležitá. Nastal čas vložit peníze do šperkovnice? Představují diamanty stabilní investici a jsou dlouhodobým uchovatelem hodnoty?
Dny australského dolu Argyle, jenž je „rodištěm“ devíti z deseti růžových diamantů a který chrlil malé a levné diamanty, ale definitivně sečteny. Foto: Depositphotos.com

Prognózy nové recese se vynořují stále častěji a tak řada investorů přechází k broušeným diamantům a šperkům z nich vyrobených. Jsou nejen krásné, ale můžete si je na rozdíl od investičních zlatých cihliček užít i na veřejnosti.

Diamanty rostou

Zatímco možná eskalace obchodní války cuchá nervy trhům s akciemi, cena zlata i drahokamů trvale stoupá. Podle serveru Mining.com cena tříkarátových kamenů, měřeno indexem RDI, jenž vyjadřuje vývoj cen přírodních broušených diamantů, zvýšila o zhruba 150 procent, pětikarátové se dokonce vyšvihly o více než 170 procent.

Růžové diamanty se podle analytiků zřejmě budou zhodnocovat ještě významněji. Firma Rio Tinto totiž již letos z kraje roku uvedla, že uzavře australský důl Argyle. Ten je „rodištěm“ devíti z deseti růžových diamantů. Důl chrlil malé a levné diamanty, ale jeho dny jsou definitivně sečteny. Zásoby drahých kamenů se tak možná chýlí ke konci, což by mohlo odstartovat cenovou rallye.

PSALI JSME:
Běžní investoři by se diamantům měli vyhnout

Pokoří unikátní Duch růže legendární Růžovou hvězdu?

Symboly kupní síly v dobách krize, rozbouřených mezinárodních vztahů a stoupající inflační hladiny tak pro investory představují nejen řemeslnou a emocionální hodnotu, ale hlavně finanční jistotu. Jejich ceny se totiž mohou během aukcí vyšplhat k závratným výškám.

A na řadě je růžový diamant o váze 14,83 karátu. The Spirit of the Rose (Duch růže) by podle odhadů mohl společnosti Alrosa v aukci na konci letošního roku vynést až 65 milionů amerických dolarů. S cenovkou okolo 1,5 miliardy korun by se tak mohl řadit k top společnosti.

K nejdražším diamantovým šperkům vůbec patří prsten se vzácným diamantem Pink Star o hmotnosti 60ti karátů, jež se během aukce v loňském roce prodal za rekordních 71,2 milionu dolarů.

PSALI JSME:
Japonci chtějí zaplavit trh syntetickými diamanty, i vy můžete investovat do jejich výroby

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Září na akciových trzích: Růst a nižší volatilita

Akciové fondy potvrdily roli investorova favorita, od začátku roku si v českých korunách připsaly 13,7 procenta. Velmi dobře si zatím vedou také smíšené a balancované fondy s výsledkem 6,06 %. Vyplývá to z dat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru