Je to levnější. Tuzemské společnosti v posledních měsících čím dál častěji čerpají úvěry v eurech

Názor
Tuzemské společnosti v posledních měsících čím dál častěji čerpají úvěry v eurech, protože financování ve společné evropské měně pro ně vychází levněji. Přestože Evropská centrální banka (ECB) již sazby kvůli vysoké inflaci také zvyšuje, jsou stále nižší než u České národní banky (ČNB).
Většina komerčních nemovitostí v ČR má nájmy v eurech, aby nemovitosti šlo výhodně financovat a odpadlo měnové riziko. Ilustrační foto: Pixabay.com

Úrokové nůžky mezi eurovými a korunovými úvěry byly nejvíce rozevřeny začátkem roku 2022, kdy základní úroková sazba ČNB vzrostla na 4,5 procenta oproti tehdy ještě mírně zápornému Euriboru. Tuzemská centrální banka totiž začala správně zdražovat úvěry již během roku 2021, tedy mnohem dříve než ECB, která financování v eurech podražila až během loňského roku.

Při zpětném pohledu je nutné konstatovat, že financování podražilo na euru i koruně významně, což pochopitelně mělo negativní vliv i na hodnoty nemovitostí. Pětiletá fixace eurového úvěru se zdražila za posledních 12 měsíců až o 300 bazických bodů.

Úroky tak například vzrostly z dvou na pět procent. Financování v koruně je na úrovni 6,5-7 procent, čili současný rozdíl české koruny oproti euru na úrovni 150-200 bazických bodů již není tak dramatický oproti 500 bazickým bodům ze začátku loňského roku.

PSALI JSME:
Zvyšování úrokových sazeb ECB zdraží tuzemským firmám úvěry v eurech

Koruna byla odjakživa pro mezinárodní investory problematická, protože si musejí navíc platit fixaci směnného kurzu, případně úrokové míry. Z toho důvodu má většina komerčních nemovitostí v ČR determinovány nájmy v eurech, aby nemovitosti šlo v eurech výhodně financovat a odpadlo měnové riziko.

Drahé financování v korunách má tedy malý dopad na trh komerčních nemovitostí. Nicméně pokud má nemovitost stanovené nájmy v korunách, pak se zpravidla nemovitost prodává levněji. Výhodu mohou mít finančně silní investoři (a pro banku důležití klienti, pozn. aut.), kteří si jsou schopni vyjednat lepší podmínky, jako například financovat korunové nájmy eurovým úvěrem.

Dražší financování v české měně mělo v roce 2022 nejcitelnější dopad na rezidenční trh, neboť hypoteční trh zamrzl. Developerské projekty se zpomalily anebo zastavily spíše kvůli drahým stavebním nákladům, ale financování pochopitelně situaci ztížilo. V tuto chvíli spíš investoři vyčkávají, až – či jestli – se ceny přizpůsobí.

Autor je vedoucí týmu oddělení investic ve společnosti CBRE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České firmy jsou opatrné, pokud jde o finanční závazky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.