
Zatímco v březnu měli IT konzultanti nástupní mzdu v průměru 44,1 tisíce korun, o měsíc později to už bylo 76,5 tisíce. Výrazně lepší finanční nabídky ale v dubnu dostali i další profese: Například vývojáři, produktoví manažeři, systémoví inženýři nebo dispečeři.
„V oboru IT jsme svědky zajímavého paradoxu. Všeobecná pokračující digitalizace zvyšuje poptávku po IT službách a tlačí tak na výši odměn,“ sdělila Anna Kevorkyan, CEO portálu JenPráce.cz, který v dubnu nabídl bezmála 27 tisíc pracovních pozic.
„Zároveň roste úroveň kódovacích dovedností umělé inteligence, kdy nástroje, jako ChatGPT, dokážou část níže a středně náročné práce do jisté míry pokrýt,“ dodala Kevorkyan.
Citelné finanční přilepšení
Nástupní odměny se zajímavě zvedly také vývojářům, kteří jsou v oblasti IT jedni z nejvíce žádaných. V dubnu jim firmy nabídly odměny v průměru o téměř 18,7 tisíce korun vyšší než v březnu. Vedle pozic v IT se v dubnu zvýšily nabídky nástupních mezd i pro produktové manažery, dispečery či systémové inženýry.
Produktový manažer si polepšil o zhruba 15,8 tisíce korun na asi 68,7 tisíce korun. Dispečer o téměř 7,5 tisíce na bezmála 45,5 tisíce korun. A systémový inženýr o více než 11 tisíc na přibližně 76,5 tisíce korun.
„Stav plné zaměstnanosti na trhu vede v některých odvětvích k boji o lidi, který firmy realizují v prvé řadě nabídkami nástupních odměn,“ poznamenala Anna Kevorkyan.
„Některým zaměstnancům ale leckdy už samotná výše odměny pro rozhodnutí nestačí, zohledňují i benefity s měřitelným dopadem, zejména v oblasti mentálního zdraví a dlouhodobého vzdělávání,“ dodala.
Ostatně podle údajů portálu JenPráce.cz učinil duben konec dlouhému období, kdy firmy nabízely nejčastěji jako zaměstnanecký benefit právě finanční bonusy a prémie. S 9,6 procenty se před ně dostal příspěvek na stravování. Třetím nejčastěji nabízeným benefitem byla dovolená navíc.
„V dalších měsících uvidíme, zda výše nabízených odměn na trhu už dosáhla takové hodnoty, že firmy nebudou prostřednictvím zaměstnaneckých benefitů usilovat o další zvýšení finanční stránky a třeba se už více soustředí na nepeněžní benefity,“ uvedla Anna Kevorkyan.
Nejvíce míst nabízí Praha
Nejvíce pracovních nabídek připadlo v dubnu tradičně na Prahu, a to 19,1 procenta. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 12,6 procenty a na třetím Středočeský kraj s 11,3 procenty. Hlavní město dominuje také v nabídce brigád.
Úřad práce ČR evidoval na konci března celkem 322 140 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 4 083 méně než v únoru. Podíl nezaměstnaných ke konci března tak meziměsíčně klesl o desetinu procentního bodu na 4,3 procenta.
„I přesto, že se trh práce ochlazuje a nezaměstnanost se po očištění sezónních vlivů meziročně mírně zvýšila o 0,4 procentního bodu, zatím nedosahuje své přirozené míry, která se v České republice pohybuje na úrovni 4,5 až 5 procent,“ uvedla pro faei.cz Tereza Krček, analytička Raiffeisenbank.
Upozornila ale, že některé velké podniky ohlásily propouštění. „V dubnu začala rozdávat výpovědi Spolana Neratovice. Firma uvedla, že propustí většinu svých zaměstnanců a o práci přijde 500 lidí,“ poznamenala Krček.
Provoz podle ní zavře rovněž závod na výrobu autosedaček Adient, který v České Lípě skončí výrobu ve druhé polovině roku 2025 a ve Stráži pod Ralskem na začátku roku 2026. O práci tak přijde více než tisíc zaměstnanců.