Jen platit nestačí. Máte správně nastavené pojistné?

Analýza
Pojištění majetku vás ochrání při nečekaných životních situacích jako jsou třeba krádež, živelná pohroma, havárie. Ale jen pokud máte správně vybraná rizika a správně nastavenou výši pojistných částek. Ty by měly vždy odpovídat hodnotě vašeho majetku, upozorňují odborníci. Jinak se se vystavujete riziku, že vaše pojištění nebude krýt vzniklé škody v dostatečné výši.
V Česku patří k nejobvyklejším druhům pojištění domácnosti a nemovitosti. Foto: Pixabay

Máte-li sjednáno pojištění majetku (ať už jde o nemovitost, domácnost nebo automobil), ale smlouvu jste už několik let neaktualizovali, můžete mít zaděláno na pořádný problém. Je totiž pravděpodobné, že jej buď přeplácíte nebo naopak podhodnocujete. Pokud má pojistka pokrýt vzniklé škody na jejich majetku, musí vycházet z jeho skutečné aktuální hodnoty, upozorňují specialisté.

PSALI JSME:
Víte, kdy můžete předčasně vypovědět smlouvu?

Revize pojistné smlouvy

V Česku patří k nejobvyklejším druhům pojištění domácnosti a nemovitosti. I když se mohou zdát stejná, každé kryje něco jiného. V případě nemovitosti se pojišťuje stavba jako taková, ale už se nevztahuje na vybavení, tedy na to, co spadá pojištění domácností. Takže pokud chcete být dobře chráněni, měli byste mít zabezpečenu nejen nemovitost, ale i domácnost.

Výše pojistných částek se v obou případech odvíjí od hodnoty majetku. Tu u nemovitostí např. zvyšuje rekonstruke, u pojištění domácnosti pak zejména pořízení nového vybavení. Odhad hodnoty majetku je aleeto, v čem lidé často chybují, v horším případě svůj majetek záměrně podhodnocují, aby dosáhli nižší částky pojistného.

Pojistná smlouva by proto měla být napsána jednoduše a měla by být flexibilní pro případné úpravy a doplnění. Právě rekonstrukce či pořízení vybavení, které změní hodnotu nemovitosti, jsou situace, kdy je třeba přikročit k revizi pojistné smlouvy.

PSALI JSME:
Výluky v pojistných smlouvách? Největší háčky vězí v detailech

Drahé pojištění nemusí být kvalitní

Zatímco cena nemovitosti zpravidla vzrůstá, u automobilů  tomu bývá přesně naopak. Už v okamžiku koupě ztrácejí cca 15 procent na své hodnotě. Tomu je potřeba uzpůsobit pojistnou smlouvu. Při sjednávání havarijního pojištění se pojistná částka vypočte z aktuální ceny vozu, při havárii ale pojišťovna obvykle vychází z tržní ceny v době, kdy událost nastala.

Podle expertů je klíčové mít o pojistných smlouvách přehled, hlídat, zda jsou aktualizované a kdy se blíží jejich výročí. Pojištění sjednané před pěti nebo deseti lety je tak pro klienty buď zbytečně drahé, protože hodnota pojištěné věci dávno klesla, nebo nebude stačit na pokrytí případných škod. Každý by si proto měl své smlouvy pravidelně kontrolovat, ideálně alespoň každé dva roky, a případně je aktualizovat.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Nabídka pojištění pro cyklisty se rozšiřuje

České pojišťovny v posledních letech nabídku pro cyklisty rozšiřují, vedle pojištění krádeže se na trhu objevily také různé druhy pojištění cyklo asistence, kterou mají v nabídce například Allianz, Generali či Česká …

Na pojištění by měli myslet i cyklisté

Jarní dny už vylákaly na cesty a silnice větší počty cyklistů. Právě ti jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu a sami také řadu nehod zaviní. Jen loni policie vyšetřovala 2724 nehod …

Každá druhá hypotéka je dnes pojištěná

Stále více lidí pojišťuje své finanční závazky. Aktuální statistiky BNP Paribas Cardif Pojišťovny, která je lídrem v poskytování tohoto typu pojištění, zaznamenávají meziroční nárůst zájmu o pojištění schopnosti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …

Sběratelství: Vášeň, emoce, ale i velké peníze

Rozhovor
Sběratelství je o vášni a emocích. Točí se v něm ale i velké peníze. Víte, co bude cennou raritou, za kterou lidé za deset či dvacet let utratí ‚majlant‘? O známkách, bankovkách i o zákulisí připravovaného největšího setkání sběratelů ve střední a východní Evropě jsme mluvili s Jindřichem Jiráskem, zaníceným sběratelem a organizátorem několika veletrhů.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru