Jen platit nestačí. Máte správně nastavené pojistné?

Analýza
Pojištění majetku vás ochrání při nečekaných životních situacích jako jsou třeba krádež, živelná pohroma, havárie. Ale jen pokud máte správně vybraná rizika a správně nastavenou výši pojistných částek. Ty by měly vždy odpovídat hodnotě vašeho majetku, upozorňují odborníci. Jinak se se vystavujete riziku, že vaše pojištění nebude krýt vzniklé škody v dostatečné výši.
V Česku patří k nejobvyklejším druhům pojištění domácnosti a nemovitosti. Foto: Pixabay

Máte-li sjednáno pojištění majetku (ať už jde o nemovitost, domácnost nebo automobil), ale smlouvu jste už několik let neaktualizovali, můžete mít zaděláno na pořádný problém. Je totiž pravděpodobné, že jej buď přeplácíte nebo naopak podhodnocujete. Pokud má pojistka pokrýt vzniklé škody na jejich majetku, musí vycházet z jeho skutečné aktuální hodnoty, upozorňují specialisté.

PSALI JSME:
Víte, kdy můžete předčasně vypovědět smlouvu?

Revize pojistné smlouvy

V Česku patří k nejobvyklejším druhům pojištění domácnosti a nemovitosti. I když se mohou zdát stejná, každé kryje něco jiného. V případě nemovitosti se pojišťuje stavba jako taková, ale už se nevztahuje na vybavení, tedy na to, co spadá pojištění domácností. Takže pokud chcete být dobře chráněni, měli byste mít zabezpečenu nejen nemovitost, ale i domácnost.

Výše pojistných částek se v obou případech odvíjí od hodnoty majetku. Tu u nemovitostí např. zvyšuje rekonstruke, u pojištění domácnosti pak zejména pořízení nového vybavení. Odhad hodnoty majetku je aleeto, v čem lidé často chybují, v horším případě svůj majetek záměrně podhodnocují, aby dosáhli nižší částky pojistného.

Pojistná smlouva by proto měla být napsána jednoduše a měla by být flexibilní pro případné úpravy a doplnění. Právě rekonstrukce či pořízení vybavení, které změní hodnotu nemovitosti, jsou situace, kdy je třeba přikročit k revizi pojistné smlouvy.

PSALI JSME:
Výluky v pojistných smlouvách? Největší háčky vězí v detailech

Drahé pojištění nemusí být kvalitní

Zatímco cena nemovitosti zpravidla vzrůstá, u automobilů  tomu bývá přesně naopak. Už v okamžiku koupě ztrácejí cca 15 procent na své hodnotě. Tomu je potřeba uzpůsobit pojistnou smlouvu. Při sjednávání havarijního pojištění se pojistná částka vypočte z aktuální ceny vozu, při havárii ale pojišťovna obvykle vychází z tržní ceny v době, kdy událost nastala.

Podle expertů je klíčové mít o pojistných smlouvách přehled, hlídat, zda jsou aktualizované a kdy se blíží jejich výročí. Pojištění sjednané před pěti nebo deseti lety je tak pro klienty buď zbytečně drahé, protože hodnota pojištěné věci dávno klesla, nebo nebude stačit na pokrytí případných škod. Každý by si proto měl své smlouvy pravidelně kontrolovat, ideálně alespoň každé dva roky, a případně je aktualizovat.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB