Jestřábí Fed dodal americkému dolaru vítr do plachet

Obchodování bylo v pátek zřejmě ovlivněno i vyjádřením Donalda Trumpa, který vyzdvihl možnost zavedení cel na evropské produkty ve snaze přimět Evropu dovážet větší objem fosilních paliv z USA. Události v tomto týdnu se ovšem točily především kolem zasedání centrálních bank v USA, Velké Británii, Japonsku či u nás.
Jestřábí Fed dodal americkému dolaru vítr do plachet, ten tak vůči euru posílil během týdne o jedno procento pod 1,04 USD/EUR. Zelené bankovky tak dosáhly svého zhruba dvouletého maxima. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Jestřábí Fed dodal americkému dolaru vítr do plachet, ten tak vůči euru posílil během týdne o jedno procento pod 1,04 USD/EUR. Zelené bankovky tak dosáhly svého zhruba dvouletého maxima. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozornost investorů se tento týden upnula na zasedání amerického Fedu, který podle očekávání snížil cílové pásmo pro klíčovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,25-4,50 procenta. Zajímavější ale bylo výrazně jestřábí vyznění aktualizované prognózy, která zvýšila očekávání PCE inflace v roce 2025 z 2,1 na 2,5 procenta a jádrové inflace PCE z 2,2 na 2,5 procenta.

Lehce výše ze dvou na 2,1 procenta byla revidována také predikce růstu hrubého domácího produktu (HDP) pro rok 2025. Mediánový výhled úrokových sazeb, tzv. dot-plot, do konce příštího roku nově implikuje pouze dvojí snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů namísto původních čtyř.

Další dva „cuty“ (snížení, pozn. red.) pak předpokládá v roce 2026. Klíčová sazba pro „delší období“ znovu nepatrně vzrostla a v aktuálním výhledu činí rovná třem procentům.

Celkově dobrá data z USA dále upevnila očekávání investorů, kteří redukovali sázky na míru uvolnění měnové politiky v příštím roce. Nyní v průběhu roku 2025 finanční trh očekává pokles sazeb v úhrnu pouze o necelých 50 bazických bodů.

Zmíněná data zahrnují revizi růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 0,3 procentního bodu na 3,1 procenta mezikvartálně anualizovaně či nižší týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Maloobchodní tržby (bez prodejů aut, pozn. aut.) v USA sice zklamaly nižším růstem v listopadu, stále však dokazují robustnost tamní spotřebitelské poptávky.

Páteční data deflátorů PCE ale pozitivně překvapila, když ukázala na nižší než očekávaný růst celkového (0,1 % m/m vs. oček. 0,2 %) i jádrového PCE (0,1 % m/m vs. oček. 0,2 %). To pomohlo euru částečně vymazat ztráty vůči dolaru.

Česká národní banka (ČNB) na čtvrtečním zasedání po roce postupného uvolňování měnové politiky pozastavila proces snižování úrokových sazeb. Pro stabilitu sazeb hlasovalo pět radních, zatímco dva podpořili snížení o 25 bazických bodů. Bilanci rizik většina bankovní rady stále považuje za mírně proinflační. Protiinflačním rizikem zůstává slabší výkon německé a potažmo české ekonomiky.

Na tiskové konferenci guvernér Aleš Michl zmínil, že další zasedání bude opět pravděpodobně rozhodnutím mezi pauzou a snížením úrokových sazeb. Vzhledem k našemu očekávání pokračování slabého výkonu tuzemské ekonomiky a citelného poklesu inflace na začátku příštího roku očekáváme, že ČNB restartuje proces snižování sazeb již na dalším zasedání.

Pokles repo sazby by pak měl pokračovat až na terminální tři procenta v červnu. Nicméně vzhledem k opatrnosti bankovní rady jsou rizika vychýlená směrem k mírnějšímu uvolnění měnové politiky ČNB.

V týdnu zasedala také Bank of England, která ponechala klíčovou úrokovou sazbu beze změny na 4,75 procenta. V regionu to byla dále maďarská centrální banka (MNB), která rovněž nezměnila základní úrokovou sazbu na úrovni 6,50 procenta.

Z globálních centrální bank se nečinností přidala i Bank of Japan, kde cílená úroveň klíčové sazby zůstala na 0,25 procenta a nadále tak zůstává jedinou globální centrální bankou, která stále má úrokové sazby poblíž nulové hranice. Vlivem toho trpí i tamní měna. Japonský yen během tohoto týdne ztratil více než dvě procenta vůči dolaru.

Jestřábí Fed dodal americkému dolaru vítr do plachet, ten tak vůči euru posílil během týdne o jedno procento pod 1,04 USD/EUR. Zelené bankovky tak dosáhly svého zhruba dvouletého maxima. Dolarové tržní úrokové sazby jsou za tento týden vyšší o 5-13 bazických bodů dle splatnosti.

To v menší intenzitě následovaly i ty eurové. V reakci na příznivá data PCE v závěru týdne ale nárůst mírně korigovaly. Korunové úrokové sazby rostly primárně na delším konci, přičemž očekáváné pozastavení procesu snižování úrokových sazeb ČNB neudalo obchodování na kratším konci křivky zásadní směr, ten tak zůstal poblíž úrovní ze začátku týdne.

Česká koruna z úrovní těsně nad 25,00 CZK/EUR postupně oslabila nad 25,10 CZK/EUR. Ze středoevropských měn se nejméně dařilo maďarskému forintu, který na pozadí sílícího dolaru navzdory rozhodnutí MNB oslabil o jedno procento. Polský zlotý těžil ze zlepšeného sentimentu a výraznému oslabení se tento týden vyhnul.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena