Jiří Rusnok pomohl koruně na silnější úrovně

Názor
Koruna si v úterý připisovala další zisky. Na silnější úrovně jí pomohlo vyjádření guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka, podle kterého sazby v příštím roce budou spíše poblíž čtyř než tří procent. Naznačil, že centrální banka může zvýšit své základní úrokové sazby ještě nejméně o jeden procentní bod, než klíčová úroková sazba dosáhne v příštím roce svého vrcholu.
Na silnější úrovně pomohlo české koruně vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, podle kterého sazby v příštím roce budou spíše poblíž čtyř než tří procent. Foto: ČNB

Zároveň dodal, že je možné, že na prosincovém zasedání bude třeba zvednout sazby o více než 50 bazických bodů. K názoru, že centrální banka na zasedání 22. prosince utáhne měnovou politiku o 75 bazických bodů, se začínáme přiklánět i my.

Zároveň je to i v souladu s tím, co ve svých cenách nyní zahrnuje trh. Koruna na vyjádření Jiřího Rusnoka reagovala posílením z úrovní okolo 25,37 CZK/EUR k hladině 25,30 CZK/EUR. Tu se jí ale prorazit nepodařilo.

Během úterního obchodování posilovala nejen česká koruna, ale i ostatní regionální měny. Maďarský forint zpevňoval díky očekávání dalšího zpřísňování domácí měnové politiky, náladu regionálním měnám vylepšovalo i sílící euro.

PSALI JSME:
Svižný růst sazeb ČNB bude podle Mory v prosinci pokračovat

Maďarská centrální banka nakonec zvýšila klíčovou tříměsíční depozitní sazbu o 30 bazických bodů na 2,4 procenta, tedy o 10 bazických bodů méně, než s čím počítal trh. Zároveň ale oznámila ukončení programu kvantitativního uvolňování.

Forint byl tak ve srovnání s předchozím dnem o půl procenta silnější, když se v odpoledních hodinách obchodoval za 366 HUF/EUR. Polský zlotý si na své konto během úterního obchodování připsal 0,2 procenta (na 4,623 PLN/EUR).

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka dále zpřísňuje měnovou politiku

Zavřít reklamu ×
  1. Řadu let deformoval korunu nízkými úroky na hypotéky a znehodnocoval zodpovědným střadatelům jejich úspory. Zdeformoval tím penzijní spoření. Jen, aby kryl neschopnost vlády vytvořit podmínky pro nájemní bydlení, které je v západním světě běžné. Pokud ČNB bude sázet na vytištění peněz, tak deformace koruny bude nadále trvat. Ekonomové jsou zamindrákováni tím, že najednou ekonomika přestane růst, a hned bijí na poplach. Nutí občany přes půjčky k jejich zadlužování, což nemůže trvat do nekonečna. Plno občanů nakonec uvrhnou do jimi nesplatitelných dluhů a pak stát milostivě jim odpouští na úkor jiných jejich dluhy, nebo-li jejich nezodpovědnost, kterou v nich vyvolal.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Inflace dál roste na 17,5 %

Inflace dál narůstá, i když pomalejším tempem než v předchozích měsících. Stále jsou ovšem před námi nové ceníky energetických a plynárenských společností, takže můžeme počítat s jejím dalším nárůstem.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB