Jmenování nového guvernéra ČNB oslabilo korunu

Událostí dneška bylo pro korunový trh jmenování nového guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla. Ten převezme vedení centrální banky od stávajícího guvernéra Jiřího Rusnoka od 1. července. Ač už se nějakou dobu o jménu Aleše Michla spekulovalo, a k jisté reakci finančních trhů již v minulých dnech došlo, dnešek přinesl další silné oslabení české koruny.
Aleš Michl dosud patřil společně s dalším členem bankovní rady ČNB Oldřichem Dědkem k menšině, která oponovala rychlému zvyšování úrokových sazeb. Foto: ČNB

Ta během něj vůči euru ztratila přibližně jedno procento své hodnoty, když se její kurz posunul z cca 25,00 na 25,30 Kč/eur. Klesaly také tržní úrokové sazby, zprvu o zhruba 20 bazických bodů, krátce na to však došlo ke korekci. Celkově lze silnou reakci finančních trhů na jméno nového guvernéra přisoudit obavám investorů ohledně pravděpodobné změny v rozložení sil v bankovní radě.

Aleš Michl totiž dosud patřil společně s dalším členem bankovní rady Oldřichem Dědkem k menšině, která oponovala rychlému zvyšování úrokových sazeb. Od 1. července navíc může dojít ke změně v dalších dvou jménech členů bankovní rady. První funkční období končí viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi.

Oba sice mohou být jmenováni znovu, zároveň však patří mezi zastánce zvyšování úrokových sazeb. Rostou tak očekávání, že červenec může přinést změnu ve směřování měnové politiky, která by nejspíše spočívala v zastavení zvyšování úrokových sazeb.

Současná prognóza ČNB přitom indikuje, že kvůli vysoké inflaci by klíčová repo sazba měla vzrůst ze současných 5,75 procenta do blízkosti osmi procent. Finanční trh aktuálně započítává pro červnové zasedání centrální banky zvýšení sazeb zhruba o dalších 75 bazických bodů a poté do konce roku jejich přibližnou stabilitu. To samé čekáme i my.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB