Jsme neplodní, nebo plodní? Můžeme mít děti? Mnozí nevědí

Lidé nemají dostatečné znalosti o své vlastní plodnosti, jsou ovlivněni dezinformacemi na internetu a přibližně polovina veřejnosti si myslí, že bude schopna bez problémů počít dítě mnohem později, než jaká je realita. V jejich omylu je podporují i příběhy některých celebrit, které si děti pořizují až ve vyšším věku, většinou s pomocí metod umělého oplodnění anebo s využitím možnosti darovaných vajíček.
Stále více párů má potíže s početím a narození dítěte. Foto: Pixabay.com

Vyplývá to z desítek studií, které lékaři provedli v Evropě, Asii i Americe. Stejné zkušenosti mají rovněž čeští specialisté na umělé oplodnění. „Přirozená plodnost ženy se velmi přeceňuje, což vede k tomu, že se neustále zvyšuje věk žen a párů obecně, které k nám chodí. Sebelepší technika umělého oplodnění však neumí překonat věk,“ říká například doktor Tomáš Bagócsi z reprodukční kliniky Reprofit.

Zvyšující se věk

Podle čerstvých údajů českých reprodukčních klinik se věk těch, kteří navštěvují specialisty na umělé oplodnění, neustále zvyšuje. „U nás se meziročně zvedl z 36,3 let na 37,2 let,“ potvrzuje ředitel kliniky Jonáš Vokřál. Roste i věk prvorodiček, ten nyní přesahuje 30 let. Přitom biologicky je podle lékařů optimální, když žena otěhotní do 25. roku života.

„Šance, že zdravá žena ve věku 30 až 35 let v době své ovulace otěhotní při nechráněném pohlavním styku se zdravým mužem, se pohybuje pouze mezi 12 a 17 procenty. Problémy s početím má obecně jeden ze šesti párů,“ konstatuje doktor Štěpán Machač z IVF Clinic Olomouc.

Podle něj plodnost po 35. roce věku prudce klesá. „U žen od 25 do 29 let se pravděpodobnost, že otěhotní při styku během svého ovulačního cyklu, pohybuje kolem 17 až 24 procent, u čtyřicátnice tato pravděpodobnost klesá na hranici přibližně šesti procent,“ dodal Machač.

PSALI JSME:
Léčba neplodnosti, nebo kšefty s beznadějí?

Oplodňovací optimismus

Mnozí lidé to ovšem podle různých průzkumů nevědí, anebo to vědět nechtějí. Myslí si, že na založená rodiny mají stále dost času – a pak jsou nemile překvapeni. Problémem je rovněž to, že si mnozí muži nechtějí připustit, že by problém s početím byl na jejich straně, a nikoli u partnerky.

„Asi u padesát procent neplodných párů je problém na straně muže. Bohužel současná úroveň léčby mužské neplodnosti je u nás velmi nedostatečná. Problém mužů je často zlehčován s tím, že vše vyřeší asistovaná reprodukce. Někdy jsou neplodným párům podávány nesprávné a zavádějící informace. Vidíme to například v internetových poradnách,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz Vladimír Kubíček, předseda České andrologické společnosti, která se věnuje léčbě mužské neplodnosti.

Tomáš Bagócsi zase připomněl jeden průzkum, v němž lidé odpovídali na otázku, ve které věkové kategorii výrazně klesá plodnost ženy. Správná odpověď byla mezi 35. a 39. rokem. „Zcela špatně odpovědělo 36 procent skandinávských žen a 45 procent mužů, v Americe dokonce špatně odpovědělo 31 procent žen a 52 procent mužů,“ řekl.

Na americkém kontinentu přitom mnozí dotazovaní odpovídali, že u žen klesá rapidně plodnost mezi 45. a 60. rokem. „Přitom v tomto věku už jsou ženy prakticky neplodné,“ poznamenal doktor Bagócsi.

PSALI JSME:
Největší dilema života. Ukončit těhotenství, nebo ne?

Vzory mezi celebritami

Stejně tak se podle něj lékaři setkávají s nemístným optimismem v tom, jak mohou bezdětným párům pomoci metody IVF – umělého oplodnění. „Do 35 let je jedna léčba asistované reprodukce – IVF – schopna pomoci k dítěti 30 až 40 procentům žen. Ve věku kolem 42 let je to pouze do deseti procent. Téměř polovina párů si však myslí, že šance je o desítky procent vyšší,“ popsal Bagócsi vlastní zkušenost.

Svou roli v dezinformacích hrají mimo jiné příběhy slavných žen, které s dítětem počkaly do vyššího věku. „Ženy vidí v časopisech hvězdy jako Halle Berry, která měla dítě ve 47 letech, Rachel Weisz ve 48 nebo Janet Jackson v 50, a mají tak stále pocit, že je čas,“ domnívá se Bagócsi. Nejčastější důvody, které lidé po celém světě uvádějí jako příčinu, proč odkládají založení rodiny, jsou jsou kariéra, potíže s nalezením správného partnera a rovněž obavy z toho, zda si dítě mohou finančně dovolit.

Podle lékařů reprodukčních klinik by se ženy o jejich skutečné plodnosti měli dozvídat především od svých gynekologů nebo od praktických lékařů.

PSALI JSME:
Dostupnost antikoncepce: Česko zaostává za západní Evropou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.