Co přesně obnáší termín problémové dluhy?
Jde o jakékoliv závazky dlužníka, který se dostane do prodlení ve splácení, a které jsou dlouhodobě po splatnosti. To znamená, že nejsou poskytovateli služby nebo produktu jeho pohledávky zaplaceny ve sjednané době splatnosti.
Problémové dluhy se nejčastěji dělí do skupin podle délky jejich prodlení. Typickým příkladem jsou dluhy ze spotřebitelských nebo hypotečních úvěrů. Naše společnost má ve správě prakticky všechny finanční produkty nabízené na českém a slovenském trhu.
Kdo všechno jsou tedy vaši klienti? Jsou to vedle firem také běžní občané, kteří se dostanou do těžké finanční situace?
Mezi naše klienty patří jak právnické, tak i fyzické osoby. Nemalá část u obou zmíněných skupin má závazky, které vyřešíme velmi rychle ke spokojenosti obou stran a bez zbytečných vícenákladů. Nicméně vždy platí, že dotyčný má určitý finanční závazek vůči věřiteli. Ať už ke zpoždění se splácením vedla nepozornost, nerozvážné rozhodnutí nebo nepříznivý vývoj okolností, vždy je nutné komunikovat a hledat společná řešení s věřitelem.
Co jim vlastně nabízíte? Jak jim pomáháte a jaké benefity to přináší vám?
Nabízíme řešení neřešeného. Chápeme, že každý se může dostat do situace, kdy není schopen splácet své závazky. Do této situace vstupujeme my. Jsme připraveni navrhnout vhodné řešení, aby úhrada nesplacených pohledávek byla zvládnutelná v dlouhodobém horizontu.
Jde například o vhodné nastavení splátkového kalendáře. Dlužník si tak zklidní situaci a získá pozitivní výhled do budoucna. Věřitelům se v čase sníží riziko nesplacení dlužné částky. Nad rámec toho dáváme klientům informace. Jejich cílem je zvýšit jejich informovanost v oblasti finančních produktů a finančního plánování tak, aby se v budoucnu vyhnuli pádu do dluhové pasti.
Jaké jsou hlavní důvody, proč se lidé a firmy dostávají do problémů se splátkami?
Těch důvodu je hned několik. Většinou jde o pokles příjmů, a přitom příjmy a výdaje v době poskytnutí úvěru jsou často vyrovnány, takže při poklesu příjmů není na úhradu všech nákladů. Dalším důvodem je nedostatek rezerv na straně dlužníků.
V současné době také neutěšená ekonomická situace způsobená opatřeními proti šíření nemoci covid-19 a s tím zvyšující se míra nezaměstnanosti – zejména v oboru cestovního ruchu, restauratérství a občanských službách. Další důvody jsou dlouhodobá pracovní neschopnost nebo zkrácené mzdy, nižší bonusy a odměny zaměstnanců (ne)vyplácených zaměstnavateli.
Zmínil jste i koronavirovou pandemii. Přibývají vám v této nelehké situaci klienti?
Tento trend v tuto chvíli neevidujeme. Díky státním podpůrným programům a doznívajícím hospodářským cyklům předchozího roku zatím toto téma není příliš na pořadu dne. Nicméně v dnešní době již registrujeme částečně zhoršenou platební morálku klientů. Jde zatím o jednotky procent, nicméně vzrůstající trend je zřejmý.
ANO,tady v ČR je to velmi pravděpodobné. Z almužny nelze našetřit na horší časy. Já měl 10 let dvě zaměstnání současně,dělal jsem 7 dní v týdnu.Dům jsem zdědil.Jenže,údržba starého domu a starého auta spolkne většinu peněz a nejsem schopen ušetřit ani 1000 kč měsíčně,když mám plat za docela těžkou fyzickou práci 18000 čistého…….