Každý se může dostat do situace, kdy není schopen splácet své závazky

Rozhovor
Podle nedávného průzkumu má problémy se splátkami úvěrů nebo půjček necelá desetina lidí. „Chápeme, že každý se může dostat do situace, kdy není schopen splácet své závazky,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz Martin Jakubík, ze společnosti APS CZ & SK SERVICES. „Jsme připraveni navrhnout vhodné řešení, aby úhrada nesplacených pohledávek byla zvládnutelná v dlouhodobém horizontu,“ dodává.
„Každý se může dostat do situace, kdy není schopen splácet své závazky,“ říká v rozhovoru pro Martin Jakubík, Head of Retail Recovery APS CZ & SK SERVICES. Foto: APS CZ & SK SERVICES

Co přesně obnáší termín problémové dluhy?
Jde o jakékoliv závazky dlužníka, který se dostane do prodlení ve splácení, a které jsou dlouhodobě po splatnosti. To znamená, že nejsou poskytovateli služby nebo produktu jeho pohledávky zaplaceny ve sjednané době splatnosti.

Problémové dluhy se nejčastěji dělí do skupin podle délky jejich prodlení. Typickým příkladem jsou dluhy ze spotřebitelských nebo hypotečních úvěrů. Naše společnost má ve správě prakticky všechny finanční produkty nabízené na českém a slovenském trhu.

Kdo všechno jsou tedy vaši klienti? Jsou to vedle firem také běžní občané, kteří se dostanou do těžké finanční situace?
Mezi naše klienty patří jak právnické, tak i fyzické osoby. Nemalá část u obou zmíněných skupin má závazky, které vyřešíme velmi rychle ke spokojenosti obou stran a bez zbytečných vícenákladů. Nicméně vždy platí, že dotyčný má určitý finanční závazek vůči věřiteli. Ať už ke zpoždění se splácením vedla nepozornost, nerozvážné rozhodnutí nebo nepříznivý vývoj okolností, vždy je nutné komunikovat a hledat společná řešení s věřitelem.

Co jim vlastně nabízíte? Jak jim pomáháte a jaké benefity to přináší vám?
Nabízíme řešení neřešeného. Chápeme, že každý se může dostat do situace, kdy není schopen splácet své závazky. Do této situace vstupujeme my. Jsme připraveni navrhnout vhodné řešení, aby úhrada nesplacených pohledávek byla zvládnutelná v dlouhodobém horizontu.
Jde například o vhodné nastavení splátkového kalendáře. Dlužník si tak zklidní situaci a získá pozitivní výhled do budoucna. Věřitelům se v čase sníží riziko nesplacení dlužné částky. Nad rámec toho dáváme klientům informace. Jejich cílem je zvýšit jejich informovanost v oblasti finančních produktů a finančního plánování tak, aby se v budoucnu vyhnuli pádu do dluhové pasti.

PSALI JSME:
Jako ryby ve vodě. Profesionální dlužníci zneužívají institutu oddlužení

Jaké jsou hlavní důvody, proč se lidé a firmy dostávají do problémů se splátkami?
Těch důvodu je hned několik. Většinou jde o pokles příjmů, a přitom příjmy a výdaje v době poskytnutí úvěru jsou často vyrovnány, takže při poklesu příjmů není na úhradu všech nákladů. Dalším důvodem je nedostatek rezerv na straně dlužníků.
V současné době také neutěšená ekonomická situace způsobená opatřeními proti šíření nemoci covid-19 a s tím zvyšující se míra nezaměstnanosti – zejména v oboru cestovního ruchu, restauratérství a občanských službách. Další důvody jsou dlouhodobá pracovní neschopnost nebo zkrácené mzdy, nižší bonusy a odměny zaměstnanců (ne)vyplácených zaměstnavateli.

Zmínil jste i koronavirovou pandemii. Přibývají vám v této nelehké situaci klienti?
Tento trend v tuto chvíli neevidujeme. Díky státním podpůrným programům a doznívajícím hospodářským cyklům předchozího roku zatím toto téma není příliš na pořadu dne. Nicméně v dnešní době již registrujeme částečně zhoršenou platební morálku klientů. Jde zatím o jednotky procent, nicméně vzrůstající trend je zřejmý.

PSALI JSME:
Exekuce se plošně odpustí hlavně mužům, kteří mohou pracovat. A splácet

Zavřít reklamu ×
  1. ANO,tady v ČR je to velmi pravděpodobné. Z almužny nelze našetřit na horší časy. Já měl 10 let dvě zaměstnání současně,dělal jsem 7 dní v týdnu.Dům jsem zdědil.Jenže,údržba starého domu a starého auta spolkne většinu peněz a nejsem schopen ušetřit ani 1000 kč měsíčně,když mám plat za docela těžkou fyzickou práci 18000 čistého…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Americký dolar vůči euru mírně posílil

Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.