Kde seženete nové místo, až přijdete o práci?

I když kvůli koronavirové pandemii zatím nezaměstnanost neroste takovým tempem jako v době krize v roce 2008, lidí bez práce i tak podle odhadu ekonomů výrazně přibyde. Podle společnosti Deloitte by se nezaměstnanost do konce roku mohla dokonce ztrojnásobit. Které obory na tom budou nejhůře? A kde bude naopak míst dostatek?
Zemědělství patří mezi obory, které stále shání nové pracovníky. Krize nekrize. Foto: Pixabay.com

Údaje o nezaměstnanosti za duben napoví, jak výrazně dopadá koronavirová krize na českou ekonomiku. V únoru a březnu byla bez práce asi tři procenta obyvatel, podle ministerstva práce a sociálních věcí by se ale mohla nezaměstnanost zvýšit na 3,4 procent, tedy asi o 41 tisíc lidí na celkových 250 tisíc osob.

Někteří ekonomové ovšem tak optimističtí nejsou, a předpokládají, že nezaměstnaných bude výrazně více. Podle odhadu poradenské společnosti Deloitte má letos výkon české ekonomiky klesnout o deset procent. A úměrně k tomu poroste i počet lidí bez práce, kterých by na konci roku mohlo být až třikrát tolik, co teď.

Kde se propouští

Propouštění se dá podle ekonomů očekávat v automobilovém průmyslu nebo ve strojírenství. Bez práce se ze dne na den ocitli například také lidé z oborů pohostinství nebo cestovního ruchu. Na rozdíl od krize roku 2008, kdy při propouštění přišli jako první na řadu agenturní zaměstnanci, je letos situace zatím jiná. Firmy oceňují flexibilitu, jíž ji tento typ zaměstnanců umožní.

Například experti z personální agentury Grafton Recruitment doporučují lidem, kteří přijdou o práci, aby se začali poohlížet po zaměstnání v oborech e-commerce, logistiky, IT a podnikových služeb. Ty by měly současné období přežít bez výraznější újmy.

„Pandemie a s ní související omezení budou mít na ekonomiku bezpochyby výrazný vliv. Neočekáváme však tak velký růst nezaměstnanosti, jako tomu bylo v roce 2008, se kterým se současná situace často srovnává. V tuto chvíli propouští zejména hotely, restaurace a kavárny, naopak výrobní firmy si zaměstnance drží, aby byly schopny naplno obnovit výrobu a dohnat ztráty způsobené útlumem či pozastavením provozu,“ řekl Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment.

Agenturní pracovníci

Firmy se dle něj zatím nezbavují ani agenturních zaměstnanců. Svou roli při tom sehrává i vládní program na podporu zaměstnanosti Antivirus, do něhož se zaměstnavatelským svazům na poslední chvíli podařilo protlačit i podporu pro 400 tisíc agenturních zaměstnanců.

Právě ti mohou firmám poskytnout potřebnou flexibilitu: Podniky mohou navyšovat, anebo naopak snižovat výrobu podle aktuální potřeby, a neřešit přitom nábor či propouštění kmenových zaměstnanců. Očekávat se dá také zesílený zájem firem převádět pod agenturu vlastní kmenové zaměstnance.

Návrat k normálu bude do značné míry záležet na vývoji v zahraničí. Mnohé podniky jsou orientované právě na vývoz svých výrobků do Německa a dalších zemí. Čím dříve se nastartuje ekonomika tam, tím lépe i pro český průmysl.

„Zejména v případě výrobních společností bude náběh na plnou kapacitu trvat i několik týdnů. Česká republika je zemí uprostřed Evropy, a její produkce výrobků a služeb je do značné míry závislá na schopnosti dovážet suroviny a polotovary ze zahraničí a exportovat svoji produkci do zahraničím“ konstatoval Malo.

„Pokud se ochranná opatření v Evropské unii budou uvolňovat koordinovaně, bude to dobrá zpráva pro Česko. V opačném případě mohou problémy firem přetrvávat i poté, co u nás dojde k uvolnění restrikcí, které vláda zavedla v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu,“ dodal Malo.

Dostatek míst

Kde je možné i v začínající ekonomické krizi najít pracovní příležitosti? Dobrou zprávou je, že celkový počet nabídek sice meziročně poklesl, ale i tak jich je stále poměrně dost. Podle březnových údajů Úřadu práce ČR ubylo o více než devět tisíc volných pracovních míst, i tak jich ale stále zůstalo více než 342 tisíc.

„Jen naše personální agentura v současnosti hledá vhodné uchazeče pro více než 1,5 tisíc pracovních míst po celé republice. Nabízíme i pracovní příležitosti v zahraničí, byť jsou nyní možnosti vycestování omezené,“ konstatoval Martin Malo.

Hodně nabírají obchodní řetězce, ať už na pozice pokladních, prodavačů či skladníků. Rostoucí počet nabídek práce je i v logistice a e-commerce, které zažívají díky koronavirovým opatřením velký boom. Nábor není přerušen ani v oboru podnikových služeb. Větší zájem je nyní rovněž o pracovníky v zemědělství, nebo ve stavebnictví, o kvalifikované řemeslníky, řidiče, analytiky a vývojáře softwaru.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek