Pokud se nerozjede ekonomika, k propouštění nakonec stejně dojde

Názor
V březnu sice už i v ČR propukla koronakrize a s ní spojená restriktivní opatření všeho druhu, nicméně do výsledků trhu práce se na první pohled nepropsala a míra nezaměstnanosti setrvala na úrovni tří procent.
V březnu počty lidí bez práce s nástupem sezónních prací obvykle rychle klesají, letos bylo snížení spíše symbolické. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je nepochybně dobrá zpráva, ale vůbec neznamená, že na trhu práce zůstává vše při starém. V březnu totiž s nástupem sezónních prací obvykle počty lidí bez práce rychle klesají, zatímco letos šlo spíše o symbolické snížení.

Asi hlavním důvodem bude zastavení rozjezdu sezónních prací, například v zahrádkách restaurací a dalších službách, které mají v tuto chvíli obecně stopku. Vedle toho se na úřadech práce přihlásilo o deset tisíc lidí více než v únoru, takže namísto obvyklého poklesu nezaměstnanosti tu máme stagnaci.

Jde sice jen o relativně drobnou změnu, ale i tak ji můžeme chápat jako jasný signál, že se situace na dříve napjatém trhu práce láme.

PSALI JSME:
Ministerstvo nezveřejnilo strukturu dat o březnové nezaměstnanosti

Potvrzuje to i vývoj volných pracovních míst, jejichž počet se v posledním měsíci rovněž mírně snížil. Někdo by řekl, že o málo (o 9,3 tisíce), ale v březnu se jejich počet obvykle rychle zvyšuje právě v souvislosti s otevíráním sezónních pracovních pozic.

Březnové číslo můžeme chápat jako určitou útěchu, nicméně dál na něj asi spoléhat nelze. Zaměstnavatelé sice budou mít minimálně dva měsíce kompenzovánu část mzdových nákladů kurzarbeitem, ale ani ten není samospasný.

Pokud se nerozjede ekonomika, tedy rychle nenaskočí domácí a zahraniční poptávka, k propouštění nakonec stejně dojde. Jde jen o to, jak bude dramatické či plošné. A to samozřejmě nemůže v tuto chvíli nikdo odpovědně říct. Mnohem jasnější signál však poskytnou už dubnová data.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká nezaměstnanost údajně stagnuje

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Situace na trhu práce vůbec nevypadá špatně

Červnová míra nezaměstnanosti dosáhla 3,7 procenta, což je lepší výsledek, než analytici čekali. Za období od roku 2008 dosahujeme nejlepšího výsledku například v porovnání s Německem. Před koronavirovou krizí bylo …

Proč zatím nezaměstnanost tak moc neroste?

Že bude jedním z následků koronavirových opatření nárůst nezaměstnanosti, o tom pochybuje málokdo. Zatím se však počet lidí bez práce moc nezvyšuje a drží se okolo čtyř procent. Co vše ovlivní další vývoj a kdy …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru