Kdo bude muset mít od příštího roku datovou schránku?

Datovou schránku neboli elektronické úložiště mohou již od roku 2009 využívat pro komunikaci s úřady podnikatelé i firmy. Povinně ze zákona je zřizována pouze vybraných subjektům. Loni však byla schválena poslaneckou sněmovnou novela zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů.
V příštím roce dojde k výraznému rozšíření okruhu těch, kdo budou mít datovou schránku zřízenou automaticky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Už pro letošní rok novelizace zákona přinesla změny v elektronické komunikaci mezi podnikateli. „Této komunikační platformě podnikatel nebude moci zabránit ani tím, že se do datové schránky nepřihlásí. V takovém případě se dokument nově považuje za doručený desátým dnem od jeho dodání do datové schránky,“ informoval redakci FAEI.cz advokát PwC Legal Miloš Sochor.

V příštím roce ale dojde k výraznému rozšíření okruhu těch, kteří budou mít automaticky zřízenou datovou schránku. „Od prvního ledna příštího roku bude automaticky zřizována také entitám, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností,“ sdělil redakci Michal Jelínek, partner V4 Group.

PSALI JSME:
S datovou schránkou přicházíte o možnost, že nejste k zastižení

Jak uvedl, dále budou datové schránky automaticky zřizovány všem fyzickým podnikajícím osobám a také všem fyzickým osobám, které poprvé využijí elektronickou identitu. Využití elektronické identity spočívá k připojení se pomocí například eObčanky, bankovní identity nebo ke službám eGovernmentu (např. Portál občana, ePortál ČSSZ nebo Moje daně, pozn. aut.).

„Tato změna bude mít samozřejmě vliv na komunikaci těchto osob s orgány veřejné moci, tedy i s finančními úřady. Všechny úřady mají povinnost komunikovat prostřednictvím datových schránek s každým, kdo ji má zřízenou,“ dodala Markéta Szotkowská, daňová specialistka V4 Group.

PSALI JSME:
Datové schránky jsou pro dvě třetiny Čechů složité. Vyplatí se placený přístup?

Zavřít reklamu ×
  1. Zase další zátěž pro Společenství vlastníků, úplně zbytečné, když nám za kalendářní rok nepřichází žádná dokumentace od státu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Můžete venčit psa bez vodítka?

Proč toho psa nemáte na vodítku? Tato otázka spolehlivě nadzvedne všechny pejskaře a podle jejich nátury následuje odpověď omluvná (málokdy), s výmluvou (často) nebo s větším či menším stupněm agresivity. Mezi …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB