Hypotéka mladým uniká. Vlastní bydlení si mohou dovolit jen starší

V současné době patří mezi nejčastější žadatele o hypoteční úvěr mladí lidé mezi 25 a 30 lety. V roce 2030 to podle kvalifikovaného odhadu společnosti GarantovanyNajem.cz bude až o pět let více, výjimkou nejspíš nebudou ani lidé nad čtyřicítkou. Trend by se měl začít otáčet, až dospěje generace narozená po roce 2010.
Pro mladé rodiny je vlastní bydlení čím dál nedostupnější. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vlastní bydlení se stává stále nedostupnějším a dovolit si ho může jen málokdo. I tak většina domácností sní o vlastním domu nebo bytu. Podle nedávného průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen to upřednostňuje až 90 procent (!) lidí. Jenže zejména pro mladé se vlastní bydlení stává méně dostupné.

Hlavními důvody, proč se zvyšuje věk pro pořízení vlastního bydlení, jsou horší podmínky pro získání hypotečního úvěru nebo neustálý růst domů a bytů. A na lepší časy se rozhodně neblýská, jak potvrzuje třeba Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která působí v oblasti Prahy a Berounska.

„Když hovoříme o zlepšení, máme na mysli zejména nižší ceny realit, a to se rozhodně jen tak nestane. Ne v nejbližší době. Co se může stát, je zastavení růstu cen nemovitostí, na to má ovšem vliv několik faktorů. Jednak čekáme na to, jak bude v praxi fungovat nový stavební zákon, jednak budou důležité úrokové sazby a také bude důležité, jak se k situaci postaví města a obce,“ konstatoval Kindl.

PSALI JSME:
Pandemie vrací „mamahotely“ do módy. Mladí lidé ušetří bydlením s rodiči průměrně až milion korun

Změna životního stylu

Svou roli ovšem hrají i jiné důvody. Například změna životního stylu mladých, kteří se usazují později a bytovou otázku začínají řešit ve vyšším věku. Každopádně věk lidí, kteří si pořídí vlastní bydlení, bude v následujících letech stoupat. Podle kvalifikovaného odhadu odborníků ze společnosti GarantovanyNajem.cz se během se přibližně do roku 2030 zvýší průměrný věk až o pět let.

„Průměrný věk zvyšuje nejen rostoucí cena nemovitostí, a k tomu neúměrně vysoké platové ohodnocení, ale také skutečnost, že se lidé usazují později, než tomu bylo před několika lety,“ řekl Viktor Mejzlík, obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

„Jednoduše řečeno, to, že mají lidé potomky v pozdějším věku, ovlivní přirozený proces, při kterém si mladí lidé pořizují bydlení buďto za zděděné finanční prostředky nebo za peníze, které získají prodejem starší nemovitosti po prarodičích,“ dodal.

Dodal, že by změna mohla nastat až s nástupem další generace narozené po roce 2010, která by měla věk opět postupně snižovat. Nyní tak mnoho lidem nezbývá nic jiného, než se smířit s variantou nájemního bydlení. Podle Jakuba Kindla z realitní kanceláře Domov se dokonce může stát, že časem bude víc lidí žít v nájmu než ve vlastním.

PSALI JSME:
Nemovitosti v ČR budou nejspíše dále trendově zdražovat. Stále více lidí půjde do nájmu

Ceny letí vzhůru

Nejen v České republice letí ceny nahoru, a to napříč odvětvími. Závratným tempem zdražují rovněž nemovitosti. Průměrné mzdy na zdražování nestíhají reagovat a vlastní bydlení se tak stává stále méně dostupným.

Tento trend povede k tomu, že zaměstnanci budou nuceni tlačit na zaměstnavatele, aby jim byly navýšeny mzdy. Podle odborníků to není ani při současné situaci, ovlivněné pandemií koronaviru, nereálné. Na trhu je spousta zahraničních a IT firem, které finančními prostředky disponují a jsou ochotny výplaty navýšit, jen si o ně zaměstnanci musejí sami říct.

„V případě, že zaměstnanci zatlačí na navýšení příjmů, měla by se dorovnat navýšená hodnota nemovitostí a vlastní bydlení tak bude o něco více dostupné. V České republice potřebujeme v současné době průměrně jedenáct ročních mezd k pořízení vlastní nemovitosti, kdežto například v Německu potřebují jen čtyři,“ uvedl Viktor Mejzlík z GarantovanyNajem.cz.

Podle Jakuba Kindla z realitní kanceláře Domov je teď vhodná doba k prodeji nemovitostí. Vlastníci bytů i domů nyní mohou podstatně vydělat. „Mladým rodinám, které žijí v nájmu a chtějí kupovat, bych však doporučil ještě vyčkat,“ dodal Kindl.

PSALI JSME:
Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB