Největší zisky nadělily svým investorům americké akciové indexy. V první polovině letošního roku index S&P 500 vzrostl přibližně o 15 procent. Hlavním tahounem růstu byly technologické akcie těžící jak z inovací a růstu poptávky v oblasti umělé inteligence (AI), tak silných výsledků hospodaření velkých, s technologiemi spojených firem, jako jsou Apple, Google, Microsoft, Meta, Nvidia a další.
K vysoké výkonnosti technologického sektoru přispěla také pandemie covid-19, která urychlila přechod na digitální ekonomiku, pozitivní vývoj marží uvnitř sektoru a v neposlední řadě také očekávání nižších úrokových sazeb. Technologický index NASDAQ v součtu posílil přibližně o dvacet procent.
Horší podmínky pro menší firmy
Zklamaní tak mohli být pouze investoři do menších amerických společností. Index Russell 2000 v první polovině roku 2024 vykázal stagnaci a zůstal de facto na stejné úrovni, což reflektovalo vyšší úrokové sazby a kvůli drahému kapitálu náročné podmínky financování pro malé podniky.
Evropský akciový index EURO STOXX 50 vzrostl přibližně o osm procent díky oživení ekonomické aktivity a zlepšení firemních zisků. Významný růst byl patrný ve Velké Británii a eurozóně, kde se ekonomiky zotavily z recese v roce 2023. Domácí akciový index PX přidal za první pololetí roku přes devět procent.
Své akcionáře potěšily především akcie České zbrojovky s růstem přes 27 procent, kdy investoři očekávají zvýšené množství zakázek v souvislosti s napjatou bezpečnostní situací. Dařilo se také akciím Erste Bank, které posílily o více než 22 procent.
Nejobchodovanější titul pražské burzy, ČEZ, v prvním pololetí odepsal přes 12 procent, a to i pod vlivem nejistoty ohledně podoby možného zestátnění části či celé společnosti, zejména v souvislosti s výstavbou jaderných elektráren.
Dluhopisové trhy reagovaly na měnící se úrokové sazby a očekávání kroků centrálních bank. Výnosy amerických státních dluhopisů v prvním kvartálu letošního roku rostly (ceny dluhopisů klesaly, pozn. aut.) v důsledku vyšší inflace, nicméně v druhém čtvrtletí začaly klesat díky očekáváním snížení sazeb Fedem (centrální banka USA, pozn. red.).
Výnosy desetiletých státních dluhopisů se pohybovaly kolem 3,75 procenta. Korporátní dluhopisy vykazovaly vyšší výnosy, což reflektovalo zvýšenou rizikovost a vyšší úrokové sazby. Bonitní korporátní dluhopisy (investment grade) si vedly stabilněji než dluhopisy s nižším ratingem.
Rostly drahé kovy
O deset procent si v prvních šesti měsících polepšil komoditní index, když většina jeho pozitivní výkonnosti je spojena s prvním kvartálem. Cena ropy Brent kolísala mezi 70 a 85 dolary za barel, ovlivněna geopolitickými faktory a omezenou nabídkou od OPEC+.
Cena zlata vzrostla pod tlakem vysoké inflace a obav investorů o další vývoj o přibližně 12 procent, dosahujíc hodnoty kolem 2 000 dolarů za trojskou unci. Dařilo se průmyslovým kovům. Cena stříbra a mědi vzrostla díky rostoucí poptávce z průmyslové výroby a investicím do zelených technologií. Stříbro se obchodovalo kolem 25 dolarů za unci, zatímco měď kolem 4,5 dolaru za libru.
První polovina roku 2024 byla pro akciové trhy příznivá, zejména díky růstu technologických akcií a zlepšující se ekonomické situaci. Dluhopisové trhy reagovaly na měnící se úrokové sazby a očekávání kroků centrálních bank. Komoditní trhy byly ovlivněny geopolitickými faktory a průmyslovou poptávkou.
Ve druhé polovině letošního roku je možné na globálních akciových trzích očekávat nadále volatilní vývoj, a to kvůli rozdílným měnovým politikám centrálních bank a převládajícím geopolitickým rizikům. Nicméně očekávaný růst firemních zisků a stabilizace inflace by měly být trhům nadále oporou.
Dlouhodobý investor, který má své investiční portfolio široce rozložené mezi různé třídy aktiv a regiony, může být s vývojem prvního pololetí spokojen. Obzvlášť při pohledu na klesající sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech je zjevné, že po slušném výnosu je třeba se poohlížet v investičním světě.
Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)