Kdy neplatit zdravotní pojištění a kdy hrozí penále?

Poradna
Tohle vám může způsobit starosti. Ukončíte uprostřed kalendářního měsíce pracovní poměr, například ve zkušební době, a pokud nenastoupíte ihned do dalšího zaměstnání nebo se nehlásíte na úřadu práce, hlavou se vám prohánějí starosti. Jak to teď mám se zdravotním pojištěním? A co sociální? Mám se jít hned nahlásit na pojišťovnu? Budu platit za dny, kdy za mě pojištění už nehradí zaměstnavatel, a kolik vlastně?
Dluh na pojistném může studentům vzniknout také při ukončení studia. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Odpověď je příznivá. Pojistné za měsíc, v němž jste byli zaměstnáni třeba jediný den, za vás hradí zaměstnavatel a vás se tato povinnost netýká. Jak to bude v následujících měsících, to záleží na tom, kam povedou vaše další kroky.

Zatímco zdravotnímu pojištění se nevyhnete ani jako samoplátci nebo osoba bez zdanitelných příjmů, sociální se platí jen v případě, že máte příjmy z podnikání.

Minimální záloha a odložená splatnost

Po dobu evidence na úřadu práce za vás obě pojištění hradí stát. Když začnete jen podnikat (nebo pokračujete v podnikání ze dřívějšího souběhu se zaměstnáním, pozn. aut.), tak se stáváte plátcem minimálních záloh na zdravotní (2 627 Kč) a sociální (2 841 Kč) pojištění.

Záloha za kalendářní měsíc je splatná od prvního do posledního dne kalendářního měsíce, za který se platí. OSVČ zahajující samostatnou výdělečnou činnost má prodlouženou splatnost zálohy za měsíc, ve kterém činnost zahájila, o následující měsíc.

Zdravotní se platí i bez příjmů

Po nástupu do zaměstnání za vás opět začíná platit zaměstnavatel (při nástupu např. na konci měsíce za předchozí dny znovu neplatíte nic).

A pokud se zatím jen rozhlížíte a nepodnikáte, musíte splnit povinnost u zdravotního pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) ve výši 2 187 Kč měsíčně, zatímco sociální pojištění vás sice mine, ale tato doba se vám zase nezapočítá do doby potřebné k přiznání starobní penze.

PSALI JSME:
Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi

Studující do 26 let

Za absolventy vysokých a středních škol až do 26 let jejich věku povinné odvody na zdravotní pojištění platí stát, při přerušení studia si ho však musejí už hradit sami. Zánik nároku na zařazení mezi státní pojištěnce má pojištěnec povinnost oznámit a doložit své zdravotní pojišťovně do osmi dní.

Podobné je to se vznikem tohoto nároku, kdy některé školy své nově přijaté studenty zdravotním pojišťovnám sice nahlašují, ale není to jejich povinnost. Tu má samotný pojištěnec.

PSALI JSME:
Za nezletilé děti rodiče platit pojistné nemusí. Ale je to riziko

Maturantům do konce prázdnin

Dluh na pojistném může studentům vzniknout také při ukončení studia. Za vysokoškoláky stát hradí pojištění jeden měsíc, který následuje po měsíci, kdy složili státní závěrečné zkoušky. V průběhu tohoto měsíce však nesmějí po celý kalendářní měsíc nevykonávat výdělečnou činnost, případně nárokovat podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Za středoškoláky, kteří zdárně absolvovali maturitní zkoušku, stát platí zdravotní pojištění ještě po celou dobu následujících letních prázdnin, tedy do konce srpna. V průběhu těchto prázdnin však také nesmějí po celý kalendářní měsíc nevykonávat výdělečnou činnost nebo žádat o podporu.

PSALI JSME:
Na posledních prázdninách nezapomínejte na zdravotní pojištění

Maximem jsou tři měsíce

Pokud student dokončí studium na střední škole a bude v denním studiu pokračovat v následujícím akademickém roce, nebo po bakalářském studiu pokračuje v magisterském, pak na něj stát nahlíží jako na nezaopatřené dítě až do jeho 26 let a platí za něj zdravotní pojištění prakticky nepřetržitě.

Prodleva mezi ukončením jednoho studia a nástupem na další školu však nesmí být delší než tři měsíce (počítá se od měsíce, v němž úspěšně složil závěrečné zkoušky). V případě delší přestávky čeká studenta alespoň dočasný statut OBZP, cesta na úřad práce nebo placení minimální zálohy na zdravotní pojištění, pokud se rozhodl podnikat.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Kdy nastane konec studentských výhod?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.