Když je jednooký králem

Názor
Naše měna se v posledních dnech dostala pod výprodejní tlak, když od svých nejsilnějších hodnot v blízkosti hladiny 25,20 CZK/EUR, které opanovala ještě na počátku minulého týdne, ztrácí více než procento.
Česká koruna se v pandemii chová stabilizačně. Na zhoršení epidemické situace typicky reaguje oslabením, na zlepšení posílením. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zejména v mediálním prostoru vyvolala tato situace téměř zděšení z toho, jak domácí měna dramaticky oslabuje a je v nemilosti investorů navzdory tomu, že centrální banka rychle zvyšuje úrokové sazby a korunu vůči euru z toho pohledu výnosově zvýhodňuje.

Nečiňme ale silné závěry z kurzového pohybu za posledních pár dní. Koruna je volně plovoucí měna, kurzové pohyby jsou naprosto normální. Ještě před týdnem se kurz naší měny nacházel vůči euru na nejsilnější úrovni od března 2020. Po „dramatickém“ oslabení během posledního týdne je koruna stále silnější, než byla na počátku listopadu.

Při pohledu na dosavadní celkovou výkonnost od počátku letošního roku budeme v regionu těžko hledat úspěšnější měnu. Dosud totiž vykazuje zhodnocení téměř tři procenta.

PSALI JSME:
Turecko je teď pro Čechy levné jako nikdy

Naopak maďarský forint letos zatím ztrácí více než procento, polský zlotý jako nejhůře se vyvíjející měna regionu dokonce letos odepisuje téměř dvě a půl procenta. A při pohledu na koš měn rozvíjejících se trhů jako celku je rozdíl ještě markantnější – JPM EM Currency Index letos ztrácí téměř devět procent.

Hlavním faktorem, který letos hýbe trhy, je posilování amerického dolaru. Tamní centrální banka ustupuje od programů odkupu aktiv a podle tržních očekávání se již v příštím roce začnou měnově-politické sazby zvyšovat.

Zveřejňované ekonomické indikátory z USA v posledních týdnech překvapují spíše pozitivně, naopak je tomu u těch evropských. A samostatnou kapitolou je extrémně nepříznivá pandemická situace v Evropě a hrozba totálních uzavírek po vzoru Rakouska.

PSALI JSME:
Centrální banka Čechům zlevnila nákupy v Polsku

Úrokový diferenciál tedy funguje, vyšší zúročení české měny brání aktuálně v jejím mnohem výraznějším oslabení. Pokud se pandemická situace dále zhorší anebo dolar dále posílí, tlaky na oslabování koruny v dalších týdnech a měsících samozřejmě vyloučit nemůžeme.

To ale bude mít významné konsekvence pro Českou národní banku, které ve své inflační prognóze počítá s poměrně rychlým posilováním české měny. Ve výsledku pak může být zvyšování sazeb ještě rychlejší a agresivnější.

Každopádně koruna se v pandemii chová stabilizačně. Na zhoršení epidemické situace typicky reaguje oslabením, na zlepšení posílením. Teď si tedy musíme počkat, až se pandemická situace zlepší. Jestli to bude ještě letos, to ale zřejmě netuší ani epidemiologové.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna v očekávání dalšího zvedání úroků ČNB zpevňuje

Zavřít reklamu ×
  1. Koruna půjde díky krizi do kytek úplně stejně jako další světově bezvýznamné měny, snad si nikdo nemyslí že si ji někdo bude držet jako rezervní měnu když se všechno kolem chruje ke dnu …

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.